Harmonia caelestis

Péter Esterházy
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Harmonia caelestis
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Ogłoszona w 2000 r. Harmonia Caelestis Petera Esterhazyego stała się prawdziwą sensacją literacką nie tylko na Węgrzech, ale w całej niemal Europie. Peter Esterhazy, potomek jednego z najstarszych i najświetniejszych węgierskich rodów arystokratycznych, jest pisarzem poszukującym nowoczesnych środków wyrazu. W obszernej powieści Harmonia Caelestis autor opowiada o swoim rodzie i rodzinie - nielinearnie, wieloznacznie, w pełen paradoksów i humoru sposób. Dzieli się wszechstronną i częstokroć bolesną refleksją nad rolą ojca, ojcostwa, a także nad sytuacją syna. Wiele miejsca poświęca opisowi ostatnich dwóch pokoleń rodu, które podobnie jak cała pozostała w kraju po " wojnie światowej arystokracja węgierska, padły ofiarą wysiedlenia. Dowiadujemy się, w jaki sposób przetrwały te lata, zachowując godność i styl. zdobywając jednocześnie wiele rozmaitych doświadczeń. Ten fragment trudnej, powojennej historii Węgier w powieści Petera Esterhazyego został pokazany właściwie po raz pierwszy w literaturze tego kraju.
ISBN: 978-83-07-03145-3, 9788307031453
Wydawnictwo: Czytelnik
Nagrody: Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” (Zwycięzca)
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Pozostałe książki:

Księga Hrabala Nanizane na sznurek Wozacy ; Czasowniki posiłkowe serca Niesztuka
Wszystkie książki Péter Esterházy

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Harmonia caelestis nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@oliwa
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Delikatne rozczarowanie, przerost formy nad treścią.
Autor jest przedstawicielem węgierskiej arystokratycznej rodziny Esterházych, i to jej głównie dotyczy ta powieść, przez nią spoglądamy na historię Węgier (i Europy).
Pierwsza część składa się z surrealistycznie przetworzonych rodowych anegdot. To co początkowo zaskakuje świeżością, po dwustu, trzystu stronach staje się już męczącą manierą. Kręcimy się w kółko, donikąd to nie prowadzi. Na szczęście druga część, bardziej „po bożemu” napisana, objaśnia tę pierwszą i nadaje jej ciężar. Mamy tam już określonych bohaterów i chronologię, historia przestaje być baśnią i przypowieścią, zyskuje tragiczny wymiar, nie tracąc ironii.
Ogólnie ciekawa lektura, nie porywająca, ale na pewno coś po sobie zostawia. W pamięć zapada zwłaszcza postać ojca z drugiej części, zdeklasowanego, wywłaszczonego hrabiego, niby pogodzonego z losem, a jednak z jakiegoś powodu staczającego się okresowo w pijaństwo. I matki z "gorszej" rodziny, która trzyma to wszystko w karbach.
W posłowiu jest bryk z historii Węgier, można najpierw zajrzeć dla przypomnienia;)

{}× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Harmonia caelestis. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl