Hex

Thomas Olde Heuvelt
5.9 /10
Ocena 5.9 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Hex
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.9 /10
Ocena 5.9 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

"Hex" to błyskotliwy i niezwykle inteligentny horror, wciągający Czytelnika w świat strasznej tajemnicy. Siedemnastowieczna wiedźma przejmuje kontrolę!

Czy chciałbyś się naprawdę przestraszyć podczas czytania książki? Oto nadarzyła się do tego idealna okazja. Już dawno żaden horror nie mroził tak bardzo krwi w żyłach i nie powodował, że Czytelnicy bali się zgasić światło! "Hex", czyli powieść holenderskiego autora Thomasa Olde Heuvelta, łączy zarazem straszliwe postacie z przeszłości, jak i obecnych mieszkańców z pozoru pięknego i malowniczego miasteczka.

Black Spring wygląda na takie miejsce w dolinie rzeki Hudson, którego nie sposób nie lubić. Przyroda, ładna architektura i uśmiechnięci mieszkańcy to na pozór idealny przepis na spokojne miejsce do życia. Nikt z zewnątrz jednak nie wie, że kiedy ktoś przeprowadzi się do Black Spring nie będzie miał możliwości odwrotu. Wszystko przez prześladującą to miejsce wiedźmę z Black Rock, która żyła w siedemnastym wieku. Jej cechami charakterystycznymi są zaszyte oczy i usta. Milcząc, krąży codziennie ulicami, aby wieczorem wejść do dowolnie wybranego przez siebie domu i stać nad dziecięcym łóżeczkiem. Nie robi nic więcej, po prostu stoi i wydaje się, jakby obserwowała wszystko, mimo, że jej oczy są zaszyte. Mieszkańcy wiedzą jednak, że póki ich nie otwiera, nie dzieje się nic złego. Dopiero gdy spojrzałaby na coś lub kogoś, stałaby się niewyobrażalna tragedia. Dorośli z własnej woli nałożyli na siebie kwarantannę i przy wykorzystaniu technologii starają się nie dopuścić do ujawnienia się klątwy. Próbują na co dzień żyć normalnie i mimo wszystko nie bać się o to, co stanie się w nocy. Cały plan idzie po ich myśli do chwili, gdy nastoletni chłopcy przestają być posłuszni i chętni do ukrywania się. Postanawiają złamać panujące zasady i sprzeciwić się temu, że praktycznie nic im nie wolno. Ich bunt wywoła jednak straszne i niespodziewane konsekwencje, a w mieście zacznie dochodzić do średniowiecznych praktyk z odległej przeszłości. Jeśli ktokolwiek uważał, że jego życie jest koszmarem, dopiero teraz dowie się, co to tak naprawdę może oznaczać.

"Hex" to powieść łącząca przeszłość z teraźniejszością. Skutecznie wywołuje w Czytelniku uczucie strachu, grozy i niepewności. Fabuła jest niezwykle wciągająca i godna uwagi. Bohaterowie staną do walki z klątwą, która na nich ciąży. Nie obędzie się jednak bez ofiar i długotrwałych, nieszczęśliwych konsekwencji.
Data wydania: 2017-10-23
ISBN: 978-83-8116-173-2, 9788381161732
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategorie: Fantastyka, Horror
Stron: 438
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Thomas Olde Heuvelt Thomas Olde Heuvelt
Urodzony 16 kwietnia 1983 roku w Holandii (Nijmegen)
Holenderski pisarz, autor siedmiu książek, który debiutancką powieść wydał w wieku zaledwie 19 lat. W 2015 roku jako pierwszy autor nieanglojęzyczny otrzymał za jedno ze swoich opowiadań prestiżową Hugo Award. Rok później odniósł międzynarodowy suk...

Pozostałe książki:

Echo You Know How the Story Goes
Wszystkie książki Thomas Olde Heuvelt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ludzka potworność

WYBÓR REDAKCJI
1.01.2020

„Człowiek człowiekowi wilkiem” – ile razy słyszeliśmy ten slogan. Wystarczająco dużo, aby nam spowszedniał. Natomiast za mało, abyśmy o nim pamiętali na co dzień. „HEX” to powieść Thomasa Olde Heuvelta, holenderskiego pisarza, który grozą i strachem maluje obraz małego miasteczka, pogrążonego w klątwie wiedźmy Katherine van Wyler. Wiedźma z Bla... Recenzja książki Hex

@Anuszka@Anuszka × 3

Surrealistyczny wymiar grozy

3.10.2022

Mieścina Black Spring, klątwa, ponad trzystuletnia wiedźma, zlęknieni mieszkańcy, odcięcie od świata, wprowadzony na użytek mieszkańców system HEX - oto składowe groteskowej mieszanki. Ten, kto tu się narodził, a nawet ten, kto przybył i się dosiedlił, musi pozostać dożywotnio, bo w razie ucieczki klątwa wiedźmy dopadnie go nawet setki kilometrów ... Recenzja książki Hex

@Asamitt@Asamitt × 18

Błyskotliwy horror?

30.12.2019

Właśnie skończyłam i jestem pod wrażeniem!! Nie jest to horror jeśli chodzi o gatunek literacki. Jest to- dla mnie, przedstawienie życia w zamkniętej, powiązanej podsycaną przez lata tajemnicą społeczności. Młodzi ludzie mimo życia od urodzenia w Black Spring pragną uciec od klątwy i miasta. Niestety, to ich nieodpowiedzialne zachowania doprowadza... Recenzja książki Hex

@malinka.a@malinka.a × 2

Wiedźma we współczesnym wydaniu

24.11.2022

"Magia funkcjonuje w umysłach tych, którzy w nią wierzą" Czarownice kojarzą nam się z okresem średniowiecza, postrzeganym często jako czas zabobonów, ciemnoty i dominacji kościoła. To wtedy najliczniej płonęły stosy odbierając życie niewinnym kobietom. Thomas Olde Heuvelt, w którego twórczości już zdążyłam się rozsmakować podczas lektury „Echa”,... Recenzja książki HEX

Moja opinia o książce

Opinie

@Justyna_K
2020-01-02
4 /10
Przeczytane Ebook/Legimi

 
O rany, zmęczyłam wreszcie tę książkę. Męczyłam, męczyłam i wymęczyłam ;) I nie o to chodzi, że powieść była aż tak tragiczna. Chodzi o to, że jedną kartkę czytało się tak, w takim tempie, w jakim w innej powieści przeczytalibyśmy pięć kartek.
"Hex" przede wszystkim nie jest straszny. Niby mamy tu małe miasteczko, czarownicę, klątwę, łańcuchy, zaszyte usta i oczy ale wszystko to pozbawione jest dreszczyku emocji, grozy i napięcia. Podzielam zdanie innych odnośnie tego, że autor bardzo wzorował się na Kingu. Jednak do S. Kinga bardzo mu daleko.

Początek również nietrafiony ponieważ autor wrzuca czytelnika w sam środek niezrozumiałych dla niego wydarzeń i oczekuje, że w sekundzie połapiemy się o co chodzi. Przez większość książki czarownica pojawia się w różnych miejscach w miasteczku plus do tego grupka młodych ludzi poddaje ją różnym próbom, które z biegiem czasu przekształcają się w otwarte ataki na jej osobę. I tak w okół tego kręci się znakomita większość tej powieści. Czasami wprost nie można się doczekać, żeby czarownica otworzyła w końcu oczy, tupnęła nogą i zrobiła porządek z potomkami swoich prześladowców.
Ani nie polecam, ani nie odradzam. Szału nie ma, czterech liter nie urywa ;) 

× 17 | link |
@Bookmaania
2022-09-27
5 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 Współpraca Wydawnictwo Albatros

Black Spring. Małe miasteczko, które przyzwyczaiło wszystkich mieszkańców do izolacji od reszty społeczności. Wszystko za sprawą klątwy, utrzymującej się od wieków, gdzie wszyscy muszą żyć z nękającą wiedźmą. Strach przed nią, jak i aklimatyzacja starszych mieszkańców doprowadziła do powstania organizacji HEX, dbającą o utrzymaniu w tajemnicy wieści o klątwie jaka ciąży nad miasteczkiem.
Młodzież ma już dość życia w izolacji od świata i rozpoczyna się bunt, doprowadzając w ten sposób do licznych konsekwencji..

Autor od razu wprowadza odbiorcę do środka akcji, przez co dostajemy ciekawy wstęp w dalszą lekturę, niestety w moim odczuciu zbytnie rozwinięcia i narracja rozpraszały i zamiast budować we mnie uczucie napięcia i niepokoju, powstawały zupełnie odwrotne.
Nastawiałam się na naprawdę mroczny i wywołujący dreszcze horror, niestety otrzymałam zupełnie inny gatunek z elementem 'grozy'.
Nie mam zupełnie nic przeciwko wątkom paranormalnym, wręcz je lubię, wywołują we mnie uczucie niepokoju, tak też było z poznaniem Katherine i łączącej ją klątwie z całym miasteczkiem. To zdecydowany plus tej historii. Również tym co jest w książce dobre, to fakt przedstawienia ludzi i ich psychologiczne zachowania.
Pomysł na fabułę ciekawy, jednak nie do końca mnie usatysfakcjonował poprzez dłużące się fragmenty, które niestety wybijały mnie z wątku.

× 7 | link |
@coolturka104
2022-11-05
6 /10
Przeczytane

Malownicze miasteczko Black Spring położone w dolinie rzeki Hudson ma swoją nie lada atrakcję. To wiedźma Black Rock. Ślepa i niema wałęsa się po ulicach i wchodzi do wybranych domów. Wszyscy wiedzą, że jeśli kiedykolwiek otworzy oczy, rozpęta się piekło.

Mieszkańcy muszą funkcjonować według ściśle wyznaczonych reguł. Przede wszystkim nikt nie może opuścić Black Spring, na dłużej niż kilka, kilkanaście dni, a to, że miasteczko jest nawiedzone, musi pozostać pilnie strzeżoną tajemnicą. Sfrustrowana młodzież ma dość narzuconych zasad i zaczyna igrać z ogniem, chcąc ujawnić straszliwą prawdę. Autor zwraca uwagę na istniejący nie od dziś konflikt międzypokoleniowy, to jak zmienia się nasze podejście do tradycji, reguł i zasad.

Tytułowy "Hex" to oddział szybkiego reagowania służący do śledzenia wiedźmy. Autor dość wiarygodnie ukazuje możliwości zapanowania nad tym, co nadprzyrodzone, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zainstalowany na ulicach monitoring śledzi każdy jej krok i wysyła mieszkańcom alerty z aktualną lokalizacją czarownicy.

Katherine została zamordowana przez przodków mieszkańców miasta, którzy teraz skazani są na życie z nią. Tak jak miejscowi, dość szybko przywykłam do jej obecności i uznałam, że wiedźma, zwana przez niektórych Babcią K., jest całkiem niegroźna. Och jakże srodze się myliłam! Szybko i brutalnie zostałam wyprowadzona z błędu, bowiem bezpośrednie interakcje z czarownicą mają opłakane skutki, klątwa jest jak naj...

× 5 | link |
@tomzynskak
2022-09-19

Black Spring malownicze miasteczko, czy miejsce grozy? A może jedno i drugie?

Wiedźma Black Rock, a raczej jej siedemnastowieczne truchło, której oczy i uszy zaszyto wałęsa się po ulicach i wchodzi do wybranych domów. To tam staje nad dziecięcymi łóżeczkami i czuwa do rana, jednak gdy otworzy usta konsekwencje będę straszne. To dlatego miasteczko jest pilnie strzeżone i nikt nie może go opuścić. Nikt nie może się dowiedzieć o tym co się tam dzieje. Jednak młodzi ludzie mają dosyć ciszy i wyjawiają prawdę co niesie za sobą konsekwencje iście z mroków średniowiecza.

„Hex” to powieść, która bardzo mnie zaskoczyła i to w pozytywnym znaczeniu. Czytając „Echo” autora miałam początkowo dość mieszane uczucia, chociaż koniec końcom cała powieść się obroniła. Tutaj zostałam wciągnięta w wir wydarzeń od samego początku i ciężko było mi się oderwać od lektury. Thomasa Olde Heuvelt miał bardzo ciekawy pomysł na fabułę, a jego wykonanie okazało się być genialne.
O wiedźmach i czarownicach jest wiele książek, ale prawda jest taka, że żadna z nich jakoś szczególnie mi się nie podobała. Jednak „Hex” to coś zdecydowanie coś innego. Jest to naprawdę dobry horror o czarownicach, gdzie czuć świetny klimacik. Otrzymujemy od autora grozę, sceny które faktycznie potrafią przerazić i czarownicę, która na długom zapada w pamięci. Czytając książkę wieczorem będzie ona z całą pewnością działać wyobraźnię. Być może znajdą się i tacy co po...

| link |
@esclavo
2022-10-30
5 /10
Przeczytane

To było takie dziwne.
Książka w zamyśle miała być horrorem, ale bliżej jej było do dramatu. Książka ze świetnym pomysłem, rozbudowaną warstwą psychologiczną, jednak w tym wszystkim zabrakło tajemnicy i mrocznego klimatu.

Już od pierwszych stron byłam mocno zaciekawiona. Senne miasteczko, wiedźma, która tuż obok mieszkańców przemierza ulice, klątwa nie pozwalająca oddalić się na dłużej od mieszkania i Hex, system ochrony i inwigilacji, przed wyciekiem informacji o nieproszonej paranormalnej mieszkance. No brzmiało świetnie. Czytało mi się już trochę gorzej, bo akcja była nierówna, dużo było też opisów, a wydarzenia z ogromnie interesujących zmieniały się w dłużyzny. Ale największy mój zarzut to brak napięcia i dreszczu grozy. Czytałam, czytałam, w sumie trochę liczyłam, że może autor przygotowuje mnie na coś, co zmieni moje postrzeganie całej tej historii. Jednak tak się nie stało. Ja w tej powieści widzę dramat rodzinny, społeczny, ukazanie co się stanie, gdy do głosu dojdą instynkty i ogólne przyzwolenie "stada" na okrucieństwo.

Nie jest to zła książka. Ciekawa, momentami mocno wciągająca, jednak posiadająca wiele mankamentów. Ale najbardziej zabrakło mi tutaj dusznego, mrocznego klimatu i atmosfery wywołującej dreszcz przerażenia.

| link |
@milla
2022-10-15
7 /10
Przeczytane

„HEX” to świetny horror, którego akcja została osadzona w interesującej lokalizacji (uwielbiam motyw odizolowanych, nawiedzonych miejsc), pisarz wykreował złożonych i niejednoznacznych bohaterów oraz świetnie budował napięcie. Jeśli szukacie przerażającego horroru z czarownicą w roli głównej, to zdecydowanie powinniście sięgnąć po tę powieść.

| link |
HA
2022-12-28
7 /10
Przeczytane Heuvelt Thomas Olde E-book 2022
@Przemek
2022-12-04
6 /10
Przeczytane Posiadam E-booki 2022
@czytanie.na.platanie
2022-11-24
7 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2022 Posiadam
@ilona_m2
2022-09-27
6 /10
Przeczytane
@fresh_brain
2021-09-07
3 /10
Przeczytane
@sab36pik
2020-11-02
9 /10
Przeczytane Thomas Olde Heuvelt Posiadam 2018 Dramat 2021 Thiller Ulubione Przeczytane kilka razy Po polsku Fantastyka
@BagatElka
2020-07-05
4 /10
Przeczytane 2020 ZZZ....oddane
AI
2020-01-01
8 /10
Przeczytane
@Anuszka
2020-01-01
7 /10
Przeczytane Czarno to widzę, czyli kryminał pisany nocą Mam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“I jeszcze jedno: jeśli ktoś jest martwy(albo powinien býć martwy), w jakim celu tydzień po tygodniu maszeruje zawsze tą samą trasą?”
#
“Śmierć podlega prawom mroku, a każde nieszczęście wywołuje kolejne i roznosi się jak zaraźliwa choroba.”
× 1
#
“Podobnie jak to jest w przypadku całkiem sporej liczby bajek, najokrutniejsza część bywa często zapominana: nie jest to część z wiedźmą, ale część z biednym drwalem, opłakującym utratę swoich ...”
× 1
#
“Jedno zło wywoływało kolejne, większe zło, aż w końcu całe zło zbiegło się w Black Spring.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl