Historia Góry Św.Anny na Górnym Śląsku

Jozafat Roman Gohly, Chryzogon Reisch
Historia Góry Św.Anny na Górnym Śląsku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Na przestrzeni wieków góra ta miała różne nazwy. Historycy wymieniają nazwę – Góra Św. Jakuba. Na najstarszej mapie Śląska – Helwiga z 1561 r. widnieje jako Góra Św. Jerzego. W akcie fundacyjnym z 1657 r. klasztoru franciszkanów wymienia się nazwę „Góra Chełmska” (Chełm). Od początków XIX w. w powszechne używanie weszła nazwa „Góra św. Anny”. Tak samo nazywa się miejscowość na zboczu tej góry i Sanktuarium na jej szczycie. Wszystkie trzy obiekty wzięły nazwę od figury św. Anny Samotrzeciej, która w tym miejscu doznaje szczególnej czci. Na południowych i zachodnich stokach Góry rozciągają się zabudowania miejscowości Góra Św. Anny. W 1720 r. liczyła ona zaledwie 54 mieszkańców. W 1861 r. była już ośrodkiem rzemieślniczym i miejscem targowym. W latach największego rozkwitu liczyła ok. 700 mieszkańców. Obecnie, po licznych emigracjach ludności do Niemiec w latach osiemdziesiątych, miejscowość zamieszkuje ok. 300 mieszkańców. Góra Św. Anny, pokryta zielenią drzew, wśród których rozrzucone są zabytkowe kaplice kalwaryjskie, stanowi wspaniały teren do wypoczynku i miejsce do refleksji. Najbliższymi miastami są: Leśnica (3 km), Zdzieszowice (5 km), Strzelce Opolskie (15 km), Kędzierzyn Koźle (30 km) i Opole (35 km). Zdzieszowice, Strzelce Opolskie i Kędzierzyn stanowią najbliższe węzły komunikacji PKS i PKP. Wystarczy nieopodal miejscowości Sucha zjechać zaledwie 7 km z krajowej trasy A4 prowadzącej z Opola do Krakowa, by w małym kościółku na szczycie wzniesienia pokłonić się św. Annie, a spacerując leśnymi ścieżkami i słuchając świergotu ptaków, podziwiać wspaniałe zabytki śląskiej ziemi.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-88598-89-0, 9788388598890
Wydawnictwo: św. Antoniego

Autor

Jozafat Roman Gohly Jozafat Roman Gohly Franciszkanin

Pozostałe książki:

Góra św. Anny Niech żyje Papież Na Górze Św.Anny/z2CD/kpl
Wszystkie książki Jozafat Roman Gohly

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Historia Góry Św.Anny na Górnym Śląsku nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Historia Góry Św.Anny na Górnym Śląsku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl