How To Make Friends With the Dark

Kathleen Glasgow
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
How To Make Friends With the Dark
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść o miłości, stracie i uczeniu się życia, kiedy otacza cię ciemność.

Kathleen Glasgow, znana w Polsce z „Dziewczyny w rozsypce”, wraca z poruszającą książką o depresji. Opowieść o tym, jak pokonać ciemność.

Niespodziewany telefon wywraca życie nastoletniej Tiger do góry nogami. Jej matka nie żyje. Dziewczyna pogrąża się w całkowitym mroku.

Nie wie nic o swoim ojcu ani bliższej czy dalszej rodzinie. Matka była całym jej światem. Teraz jej życie szybko zostaje zapakowane do walizki, a Tiger trafia do rodziny zastępczej. Potem do kolejnej. I jeszcze jednej.

Czasami rodziną okazują się jednak ludzie, których zupełnie by się o to nie podejrzewało.

Oto opowieść o tym, jak pokonać mrok, a nawet się z nim zaprzyjaźnić.

Zapierająca dech w piersiach, chwytająca za serce.
Jennifer Niven, autorka powieści „Wszystkie jasne miejsca
Data wydania: 2022-09-28
ISBN: 978-83-8266-148-4, 9788382661484
Wydawnictwo: Jaguar
Stron: 400
dodana przez: janusz.szewczyk

Autor

Kathleen Glasgow Kathleen Glasgow Jest autorką bestsellerowej powieści New York Times Dziewczyna w rozsypce, a także How to Make Friends with the Dark oraz You'd Be Home Now. Mieszka i pisze w Tucson w Arizonie.

Pozostałe książki:

How To Make Friends With the Dark You'd Be Home Now Dziewczyna w rozsypce Girl in Pieces The Glass Girl The Agathas. Śledztwo w Castle Cove
Wszystkie książki Kathleen Glasgow

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak pogodzić się z mrokiem?

16.10.2022

Kathleen Glasgow jest autorką bestsellerowej powieści New York Timesa pt. „Dziewczyna w rozsypce”, a także „How to Make Friends with the Dark” i „You’d Be Home Now”. Autorka mieszka i pisze w Tucson w Arizonie. Tiger od zawsze miała tylko mamę. Były we dwie i było im dobrze. Tiger nie zna nikogo ze swojej bliższej i dalszej rodziny. Ani ojca an... Recenzja książki How To Make Friends With the Dark

Bardzo smutna książka

27.11.2022

@ObrazekZdarza się wam płakać przy książce? Mi bardzo często, a książki takie jak “How to make friends with the dark” Kathleen Glasgow wyciskają mi łzy z oczu. Kilka lat temu obiecałam sobie, że będę unikać książek po których będę w rozsypce, ale to jest silniejsze ode mnie. Mogę spokojnie nazwać tę książkę wyciskaczem łez, ale jest to lektura, ... Recenzja książki How To Make Friends With the Dark

Poruszająca opowieść o życiu pogrążonym w mroku

25.10.2022

To było moje pierwsze spotkanie z piórem Kathleen Glasgow. Nie wiedziałam czego się spodziewać, ale patrząc na poszarpane brzegi ciemnych liter układających się w tajemniczy tytuł na tle rozbitego szkła, liczyłam na historię zanurzoną w gęstym mroku i oprószoną odrobiną grozy. Czy ten mrok otrzymałam? Owszem. Tylko w nieco innym wydaniu niż się sp... Recenzja książki How To Make Friends With the Dark

@ksiazkadokawy@ksiazkadokawy × 1

How to make friends with the dark

20.12.2022

“How to make friends with the dark” to książka autorstwa Kathleen Glasgow wydana przez Wydawnictwo Jaguar. Grace „Tiger” Tolliver jest szesnastolatką, która wychowuje się z matką. Towarzyszy temu bardzo ciężka sytuacja życiowa, nieopłacone rachunki, długi, brak pieniędzy na jedzenie i wyśmiewanie w szkole przez stare ubrania. Ale dziewczyna jakoś... Recenzja książki How To Make Friends With the Dark

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@z_ksiazka_w_plecaku
2022-10-17
9 /10

[Współpraca reklamowa] Wydawnictwo Jaguar

Lubicie czasami sięgnąć po literaturę młodzieżową? I nie mówię o książkach z gatunku fantastyka, ale o książkach, które chociaż są przeznaczonego dla nastolatków, poruszają dość ciężkie tematu.

Bohaterka książki jest Tiger, której prawdziwe imię to Grace. Jest nastolatka, która nie dogaduje się z matką. Dziewczyna uważa, że jej mama we wszystko się wtrąca. Kiedy kobieta chce zrobić przyjemność córce i kupuje jej sama sukienkę na potańcówkę, ta wścieka się na nią przy kolegach w szkole i na parę godzin znika z Kai Hendersonem, nie odbierając telefonu od nikogo. Podczas gdy całowała się ze swoim chłopakiem, jej mama umierała. Miała tętniaka, który pękł. Od tej pory cały świat Tiger wywrócił się do góry nogami. Traci wszystko co dotychczas miała. Nic nie wie o swoim ojcu i nie wie czy ma jakąś inną rodzinę. Jej matka nie miała rodzeństwa. Były zawsze tylko we dwie. Jej życie zostaje zapakowane do walizki i trafia do rodziny zastępczej. A później do kolejnej i kolejnej.

Tiger, to dziewczyna, która za późno doceniła obecność w swoim matki w swoim życiu. Po jej śmierci, nagle sukienka, której się jej nie podobała, stała się czymś ważnym i nie chciała jej ściągnąć by ją wyprać. Dziewczyna snuła się od jednej rodziny zastępczej do drugiej, nie wykazując żadnych uczuć poza przygnębieniem. Jedyną przyjazną jej duszą ze starego świata, była jej przyjaciółka Cake.

...

| link |
@paulinkusia1991
2023-01-02
8 /10

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, słyszałam o jej wcześniejszej książce - "Dziewczyna w rozsypce", nie miałam jednak okazji jej przeczytać. Do sięgnięcia po "How to make friends with the dark" zachęcił mnie intrygujący opis i okładka, która moim zdaniem jest ciekawa w swojej prostocie. Styl i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki, prosty i przyjemny, co sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko i z zainteresowaniem. Fabuła została w bardzo ciekawy sposób nakreślona i równie dobrze poprowadzona, książka należy do literatury młodzieżowej i opowiada o losach młodej, dopiero wkraczającej w dorosłe życie - Tiger, której życie jednego dnia diametralnie się zmienia, dziewczyna zmuszona będzie doświadczyć i pokonać wiele przeciwności losu, które wywołują w czytelniku ogrom emocji. Historia ta została przedstawiona właśnie z perspektywy głównej bohaterki, co pozwoliło mi lepiej ją poznać, dowiedzieć się co czuje, myśli, a tym samym mogłam lepiej zrozumieć jej postępowanie oraz decyzję. W ogromnej mierze ja sama mogę utożsamić się z Tiger, ponieważ moja Mama również odeszła w młodym wieku, z dnia na dzień zostawiając mnie z ogromnym bólem, cierpieniem, poczuciem niesprawiedliwości i straty. Miałam bardzo podobne przemyślenia, zachowania i doświadczenia jak główna bohaterka i chyba dlatego ta książka jest i będzie mi w wielu aspektach bliska. Historia opisana na kartach tej powieści ogromnie mnie poruszyła, jest pełna życiowych mądrości i prawd, sk...

| link |
@mamazonakobieta
2022-12-03
9 /10
Przeczytane

Tiger ma 16 lat, kiedy jej życie całkowicie się zmienia. Dotąd mieszkała z mamą, miały tylko siebie i chociaż zdarzały się im sprzeczki, była ogólnie szczęśliwa. Jednak nadszedł dzień, który wszystko zmienił. Kiedy po kłótni z mamą wychodziła na imprezę, nawet przez myśl jej nie przeszło, że to będzie ich ostatnie spotkanie. Młoda dziewczyna dostaje telefon i dowiaduje się, że jej mama nie żyje. Nie zna innej swojej rodziny, co sprawia, że trafia pod opiekę państwa. Przed nią niełatwy okres, musi sobie poradzić nie tylko z żałobą, ale również z wieloma zmianami, jakie przyniesie życie. Czy da radę? Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Czy odnajdzie swoje miejsce pośród obcych ludzi?

Są książki, które zostają w pamięci na długi czas, które wywołują wielkie emocje podczas czytania. Książka pt.: „How to Make Friends with the Dark” właśnie do takich pozycji należy. To młodzieżówka, która według mnie nie ma górnej granicy wieku. Mnie zdecydowanie się podobała.
W książce znalazłam historię młodej dziewczyny, której życie w jednej chwili całkowicie się zmieniło. Śmierć mamy bardzo mocno na nią wpłynęła, a to, co działo się później, tylko pogłębiał jej smutek. To historia pełna bólu, a jednocześnie nadziei.

Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, która w jednej chwili traci mamę. Jest osobą ciekawą, dającą się lubić, mającą wady i zalety.

„How to Make Friends with the Dark” to książka pełna emocji. Mnie się podobała i polecam nie tylko nastola...

| link |
@misako.amaya
2023-02-28
8 /10

W jednej chwili życie Tiger wywraca się do góry nogami. W tym momencie dosłownie zostaje sama. Trafia do rodziny zastępczej. A potem kolejnej. Pogrąża się w mroku. Czy Tiger odnajdzie się w nowej rzeczywistości?

Muszę przyznać, że jak na młodzieżówkę, to naprawdę mocna lektura, a to za sprawą emocji i całej tej sytuacji, jaka spotkała główną bohaterkę. Autorka pokazała, co działo się z Tiger „od środka”. Dziewczyna nigdy nie słyszała o innej rodzinie. Była ona i matka. Aż nagle pewnego dnia ta umiera, a Tiger zostaje sama. Zaczyna tułać się po rodzinach zastępczych, co jest dla niej okropnym doświadczeniem. Tęskni za najbliższą osobą, a historie innych podopiecznych nie napawają optymizmem. Dziewczyna próbuje sobie poradzić z nową rzeczywistością, ale nie ma co się oszukiwać – jest jej bardzo ciężko.

Autorka świetnie odzwierciedliła te wszystkie emocje. Nie ukrywam, że momentami czułam przerażenie, widząc, co takie dziecko myśli, czy po prostu czuje. Czytelnik ma ochotę podać pomocną dłoń, przytulić, czy po prostu powiedzieć „nie poddawaj się”.

Po dzień dzisiejszy wspominam tę lekturę i naprawdę mocno ją czuję. Przeżywam. Myślę, że zostanie w mojej pamięci na długo. Uważam też, że młodzież powinna ją przeczytać. Nie jest kolorowa, bo życie też takie nie jest. Potrafi być okropne, ale nie można pogrążać się w mroku, bo w końcu pojawi się słońce.

Naprawdę gorąco polecam.

| link |
@inzynier.i.ksiazki
@inzynier.i.ksiazki
2022-12-22

Czytaliście kiedyś książki, które poruszają temat żałoby?

Ja kilka takich mam już za sobą, ale „How to make friends with the dark” zostało w mojej pamięci. Chociaż jest to dość zaskakujące biorąc pod uwagę, że nie do końca byłam do tej książki przekonana.

W skrócie główna bohaterka nagle traci matkę i nie potrafi sobie z tym poradzić. Zaczyna tułaczkę po rodzinach zastępczych i znajduje się w pewnego rodzaju zawieszeniu.

Dla mnie ta powieść była przede wszystkim cholernie smutna. Bardzo szybko udało mi się wczuć w sytuację bohaterki i nawet uroniłam kilka łez. Właściwie jest to historia pokazująca jak wiele może się zmienić w jednym momencie i jak wiele cierpienia może to przysporzyć.

Wydaje mi się, że jest to bardzo potrzebna pozycja zwłaszcza dla nastoletniego odbiorcy. Pozwala w pewien sposób oswoić temat straty, żałoby i „ruszania dalej”. Zwłaszcza może mieć znaczenie w przypadku osób, które nie mierzyły się jeszcze ze śmiercią bliskiej osoby.

Nie powiem, że jest to pozycja obowiązkowa, ale uważam, że warto po nią sięgnąć.

| link |
@maitiri_books_2
2022-10-16
9 /10
Przeczytane

"How to Make Friends with the Dark" to pierwsza książka autorki, którą miałam okazję czytać i od razu szczery zachwyt! Chociaż nie jest to łatwa lektura, bo mnóstwo w niej trudnych emocji, które silnie oddziałują na czytelnika, jest mądra i potrzebna. Mówi przede wszystkim o stracie, żałobie i depresji. Pokazuje, że każdy inaczej przeżywa stratę i inaczej przechodzi żałobę. I, że nie da się żałoby obejść, trzeba przez nią przejść. Kupiła mnie ta książka totalnie, chociaż nie dałam rady przeczytać jej na raz, zrobiłam to na raty, bo jej lektura sporo mnie kosztowała. Pełna jest bólu, mroku, cierpienia, ale też nadziei. Warta przeczytania. Polecam!

| link |
@ivulka
@ivulka
2023-06-16
9 /10
Przeczytane
@madbed
2023-05-06
9 /10
@melodie_liter
2023-02-26
8 /10
Przeczytane
@angelikai
@angelikai
2022-12-22
8 /10
Przeczytane
@lunka.bookstagram
2022-12-20
10 /10
@sija002
2022-12-08
9 /10
Przeczytane
@Nastka_diy_book
2022-11-27
9 /10
Przeczytane
@ksiazkadokawy
@ksiazkadokawy
2022-10-25
10 /10

Cytaty z książki

Wszystkie zasady dotyczące śmierci i umierania: “Żyj dalej”. “Bądź silna”. “Bądź dzielna”. “Czas leczy rany”. “Nie sprawiaj przykrości innym”. Nigdy nie poznam ich wszystkich.
Ro­dzi­ce nie po­win­ni umie­rać, do­pó­ki ich dzie­ci się nie ze­sta­rze­ją, ale to robią. Ro­dzi­ce nie po­win­ni bić dzie­ci, łamać im krę­go­słu­pów ani trzy­mać ich w klat­kach dla psów, nie po­win­ni po­zwa­lać, aby żyły w kar­to­no­wych pu­dłach pod 7- Eleven, ale to robią.
Dodaj cytat