Idiota w rodzinie : wybór tekstów z nieukończonej monografii

Jean Paul Sartre
Idiota w rodzinie : wybór tekstów z nieukończonej monografii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Jean-Paul Sartre ( 1905-1980) - filozof, pisarz, krytyk literacki i publicysta. Wraz z między innymi Maurice'em Merleau-Pontym i Albertem Camusem współtworzył francuski odłam egzy-stencjalizmu. Ostatnie lata życia Sartre poświęcił Flaubertowi, pisząc i publikując kolejne tomy L'Idiotde la famille (tom pierw-szy w 1972). Monumentalna monografia pisarza miała ująć jego życie i dzieło zarazem w perspektywie jednostkowej, jak i historycznej. Dwa pierwsze tomy zawierają więc opis jednost-kowych doświadczeń Flauberta - jego nerwicy i rozmaitych przypadłości duchowych. Tom trzeci przynosi próbę konfron-tacji tych doświadczeń ze światem historycznym. (Stąd właśnie pochodzi Nerwica i zaprogramowanie Flauberta: Drugie Cesar-stwo stanowiąca trzon polskiego wyboru z całego dzieła.) W ostatnim z zaplanowanych tomów Sartre zamierzał odpo-wiedzieć na pytanie, w jaki sposób nerwica oraz twórcza spontaniczność pojednały się w osobowości dorosłego Flauberta, pozwalając mu napisać Panią Bovary . Ale był to jedynie szkic projektu. Nie dane mu było zrealizować go w całości. Na koń-cu polskiego wyboru czytelnik znajdzie notatki z bardzo jesz-cze impresjonistycznej lektury powieści oraz innych pism Flau-berta, plany, tematy przyszłych rozważań, fragmentaryczne analizy. Są to dokumenty wstępnej pracy, z lat 1971 i 1972, nad książką, która miała domknąć monumentalny projekt Idio-ty w rodzinie.
Data wydania: 2000
ISBN: 978-83-88560-20-0, 9788388560200
Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria
Seria: Pisarze
Kategoria: Naukowe
Stron: 352
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jean Paul Sartre Jean Paul Sartre
Urodzony 21 czerwca 1905 roku we Francji (Paryż)
Powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski. Przedstawiciel egzystencjalizm. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1964 (odmówił jej przyjęcia). Sartre był czołowym przedstawicielem egzystencjalizmu ateistycznego. Pod k...

Pozostałe książki:

Mdłości Intymność i inne opowiadania Słowa Drogi wolności Mur
Wszystkie książki Jean Paul Sartre

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Idiota w rodzinie : wybór tekstów z nieukończonej monografii nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Idiota w rodzinie : wybór tekstów z nieukończonej monografii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl