Transcendencja Ego. Próba opisu fenomenologicznego

Jean Paul Sartre
Transcendencja Ego. Próba opisu fenomenologicznego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Dla większości filozofów Ego jest "mieszkańcem" świadomości. Niektórzy przyznają mu formalną obecność w sercu "Erlebnisse" [przeżyć] jako pustej zasady nadającej jedność. Innym - w większości psychologom - zdaje się, iż odkrywają jego materialną obecność w każdym momencie naszego psychicznego życia jako ośrodka pragnień i aktów. My zaś chcielibyśmy wykazać tutaj, że Ego nie jest ani formalne, ani materialne wewnątrz świadomości: jest bowiem poza nią, wewnątrz świata; jest bytem świata, takim samym jak Ego innego.
Data wydania: 2005
Wydawnictwo: IFIS - Instytut Filozofii i Socjologii PAN

Autor

Jean Paul Sartre Jean Paul Sartre
Urodzony 21 czerwca 1905 roku we Francji (Paryż)
Jean-Paul Charles Aymard Sartre (ur. 21 czerwca 1905 w Paryżu, zm. 15 kwietnia 1980 tamże) – powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski. Przedstawiciel egzystencjalizmu. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1964 (odmówił...

Pozostałe książki:

Mur Mdłości Drogi wolności Słowa Intymność i inne opowiadania Byt i nicość Egzystencjalizm jest humanizmem Baudelaire Diabeł i Pan Bóg Drogi Wolności: Rozpacz Drogi Wolności: Wiek męski Drogi Wolności: Zwłoka Huis Clos / Les Mouches Idiota w rodzinie : wybór tekstów z nieukończonej monografii Szkic o teorii emocji Transcendencja Ego. Próba opisu fenomenologicznego Wyobraźnia Wyobrażenie Zerwanie. Humanizm i terror Święty Genet. Aktor i męczennik
Wszystkie książki Jean Paul Sartre

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Transcendencja Ego. Próba opisu fenomenologicznego? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Transcendencja Ego. Próba opisu fenomenologicznego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat