Indie. Trzy na godzinę

Joanna Nowicka
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Indie. Trzy na godzinę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

 Trzy na godzinę Nie mogę zapomnieć dziewczyny, którą poznałam w biednej wiosce niedaleko Delhi. W dwa lata po bardzo brutalnym gwałcie mieszka drzwi w drzwi z gwałcicielem będącym cały czas na wolności. A on codziennie śmieje się jej w oczy. Anna Dereszowska Wstrząsające historie dziewczyn, które nie zawiniły, a poniosły karę. Indie to kraj kontrastów. Z jednej strony bogactwo, z drugiej niesamowita bieda. Kobieta jest traktowana jak istota niższej kategorii i bardzo często doświadcza przemocy seksualnej. Ofiarami gwałtów są Hinduski i przybywające z różnych stron świata turystki – dorosłe kobiety, nastolatki, małe dziewczynki. Gwałty zdarzają się w biały dzień. Na ulicy, w kinie, w autobusie. Gwałciciel nie ponosi winy. Według mężczyzn zawsze winna jest kobieta: jej wygląd, strój, zachowanie. I właśnie dlatego trzeba o tym mówić, trzeba działać! Książka Indie. Trzy na godzinę powstała na podstawie obsypanego nagrodami filmu dokumentalnego w reżyserii Małgorzaty Łupiny. Szeroko omawia szokujący problem gwałtów w Indiach. Wyznania ofiar zestawia z opiniami polityków, stróżów prawa i adwokatów, którzy broniąc oprawców, obciążają winą ofiary. Aby poprawić los kobiet w Indiach, potrzebne są głosy sprzeciwu wobec bezprawia. Ta książka jest kolejnym z nich. 
Data wydania: 2015-11-18
ISBN: 978-83-7642-629-7, 9788376426297
Wydawnictwo: Pascal
Kategoria: Reportaż
Stron: 288
dodana przez: Sargento_Garcia

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nieopisany koszmar gwałconych kobiet

11.11.2019

Książkę poleciła mi koleżanka, „reklamując” ją słowami: czytam i co chwila muszę przerwać aby złapać oddech. Zakładałem że poruszony w książce temat będzie ciężki, nie wiedziałem jednak że aż tak mnie sponiewiera! Zostałem dosłownie znokautowany i wciśnięty w fotel. Ta książka powstała na podstawie reportażu Małgorzaty Łupina pod tym samym tytułem... Recenzja książki Indie. Trzy na godzinę

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Indie to kraj pełen kontrastów. Olbrzymia powierzchnia, zamieszkana przez ogromne rzesze ludzi. Nieprzebrane bogactwo styka się tu ze skrajną biedą, a nowoczesność z pełnymi zabobonów praktykami. Kobiety, a przynajmniej większość z nich, są tu traktowane przedmiotowo i nie mają żadnych, absolutnie żadnych praw. Powszechną praktyką są gwałty, na niewinnych niewiastach.
Nie chodzi tylko, o jakieś pojedyncze przypadki, ale nagminne działania, zdarzające się nawet w biały dzień. Absolutnie nikt na to nie reaguje. Dorosłe kobiety, nastolatki, małe dziewczynki – nie ma znaczenia. Nawet, napływające z całego świata turystki, muszą mieć się na baczności. Według prawa, gwałciciel, nigdy nie jest winny. To kobieta prowokuje swoim strojem, zachowaniem, czy wyglądem.



Książka „Indie. Trzy na godzinę”, powstała na podstawie filmu dokumentalnego w reżyserii Małgorzaty Łupiny. W tej relacji zawarte są wstrząsające opowieści, kobiet, który doświadczyły tego uwłaczającego doświadczenia ze strony mężczyzn i nie bały się przedstawić swojej wersji. Najgorsze jest to, że adwokaci, broniący oprawców, przedstawiają te kobiety, jako te, które wszystkie sytuacje sprowokowały. To wielki wstyd dla bliskich kobiety, która została potraktowana w taki, a nie inny sposób. Już lepiej ją polać benzyną i podpalić niż narażać rodzinę na wstyd.
Książka jest próbą zwrócenia uwagi na problem, by uświadomić światu, że tenże problem istnieje, a nie robi się prawie nic, żeby mu przeciwdział...

| link |
OL
@olacom1_2
2021-11-03
10 /10
Przeczytane
@bettypietras
@bettypietras
2021-10-30
9 /10
Przeczytane
@Jjolka
@Jjolka
2020-03-12
8 /10
Przeczytane
@Sargento_Garcia
2019-11-11
10 /10
Przeczytane reportaż literatura faktu

Cytaty z książki

O nie! Książka Indie. Trzy na godzinę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl