Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat

Piotr Milewski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Siódmego czerwca 1613 roku do zatoki Nesvogur na półwyspie Snafellsnes wpływa statek handlowy z Bremy. Na pokładzie stoi Daniel Vetter, Morawianin, członek Jednoty Braci Czeskich. Ma dwadzieścia jeden lat. Nie wiemy, jak wygląda, nie zachował się bowiem żaden jego portret. Możemy sobie wyobrazić, że na jego twarzy rysuje się zmęczenie morską podróżą, a w sercu ciekawość siłuje się ze strachem. Ćwierć wieku później, w roku 1638, w prowadzonym przez Vettera warsztacie typograficznym w Lesznie, ukazuje się książka pod tytułem „Islandia albo Krótkie opisanie wyspy Islandyji”. Wieść o pierwszym opisie wyspy wydanym w języku polskim roznosi się lotem błyskawicy po Europie.

Wydany przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Islandzkiej reprint dzieła Daniela Vettera wpadł mi w ręce, gdy szukałem inspiracji do podróży. Przeczytałem „Islandię...” w jeden wieczór. Przerzucając ostatnią stronę, wiedziałem, że opisuje ona dokładnie miejsce, które chcę odwiedzić.

Zapakowałem książkę Morawianina do plecaka i pojechałem na Islandię.

W 1613 roku brat czeski Daniel Vetter udał się w młodzieńczą, egzotyczną podróż na Islandię, którą opisał w wydanej w wielkopolskim Lesznie pasjonującej relacji z pobytu na wyspie. Czterysta lat później jego śladami na wyspę udał się Piotr Milewski i pozostawił swój opis. Przeczytałem jego książkę. Z wypiekami na twarzy! Polecam!
prof. dr hab. Dariusz Rott
miłośnik Islandii, od ponad trzydziestu lat bada życie i działalność Daniela Vettera
Data wydania: 2018-11-14
ISBN: 978-83-8139-028-6, 9788381390286
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 256

Autor

Piotr Milewski Piotr Milewski
Urodzony w 1975 roku w Polsce (Chełm)
polski pisarz, dziennikarz, fotografik, podróżnik i ekonomista. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor bestsellerowych książe...

Pozostałe książki:

Hokkaido: Japonia bez gejsz i samurajów Azja. Opowieści podróżne Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia
Wszystkie książki Piotr Milewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Jack_
2022-02-10
6 /10
Przeczytane Milewski_Piotr Zz_Lit_(Podróż_Reportaż_Fakt)

„ISLANDIA ALBO NAJZIMNIEJSZE LATO OD 50 LAT”, nieco rozczarowuje miałem inne oczekiwania wobec tej pozycji. Liczyłem na solidny reportaż po Islandii, ponieważ to cudowny kraj, pełen atrakcji, mający w zasobach nieskażoną ludzką ręką naturę, gorące źródła, gejzery, zorzę polarną oraz wspaniałych serdecznych ludzi. Z przykrością napiszę, że to najsłabsza pozycja w dorobku autora, choć początek zapowiadał się obiecująco.

Muszę przyznać, iż nie do końca zrozumiem ideę, która przyświecała autorowi w napisaniu tej książki. Jakie konkretnie informacje chciał przekazać potencjalnemu czytelnikowi o Islandii, bo w rzeczywistości jest ich stanowczo za mało oraz brakuje w relacji spójności. Momentami książka jest nużąca, w mojej ocenie było w niej za dużo własnych refleksji, filozofowania, do zabijało emocje z podróżowania po ziemi ognia i lodu. Niezależnie od moich wątpliwości, warto sięgnąć po tę opowieść i samemu ją ocenić. Jeżeli interesuje Was naprawdę Islandia to polecam program „Z buta przez Islandię Dawida Andersa”, to przepiękna i praktyczna relacja ukazująca Islandię w pełnej krasie pełnej kontrastów, która zachęca by ją odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Pozdrawiam. Jack_

× 7 | link |
2020-09-26
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl