Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji

Piotr Milewski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Zabawny, a przy tym przejmujący zbeletryzowany opis pięciu lat pracy w japońskim przedsiębiorstwie. Jak zatrudnia się, pracuje i odchodzi z firmy w Japonii.
Trzydziestoletni bohater rozpoczyna pracę w firmie K. Okazuje się, że jest jedynym obcokrajowcem, pośród sześciuset pracowników korporacji. Musi dostosować się do nowych warunków i wymagań. Przywdziewa strój roboczy, przesiaduje długie godziny w biurze, bierze udział w naradach, wyjeżdża w delegacje i na wycieczki pracownicze, spędza weekendy z Prezesem i wieczory z kolegami z pracy. 
Data wydania: 2020-02-26
ISBN: 978-83-8139-428-4, 9788381394284
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 270
dodana przez: Chassefierre

Autor

Piotr Milewski Piotr Milewski
Urodzony w 1975 roku w Polsce (Chełm)
polski pisarz, dziennikarz, fotografik, podróżnik i ekonomista. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor bestsellerowych książe...

Pozostałe książki:

Hokkaido: Japonia bez gejsz i samurajów Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat Azja. Opowieści podróżne Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia
Wszystkie książki Piotr Milewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„Planeta K”

10.06.2020

„Planeta K” Piotr Milewski Pięć lat w japońskiej korporacji Książka to historia autora, który rozpoczął pracę w japońskiej korporacji. Opowiada on od początku o przebiegu rekrutacji, o tym jak wyglądały pierwsze dni w pracy i o tym czy udało mu się zaaklimatyzować i zgrać z resztą zespołu. Przechodzimy z nim przez wszystkie kolejne lata p... Recenzja książki Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2022-11-20
8 /10
Przeczytane

Japonia to fascynujący, ale i specyficzny kraj. Książka Piotra Milewskiego ukazuje nam specyfikę pracy w japońskiej korporacji - dzięki jego opowieści czytelnik ma większą szansę na zrozumienie mentalności Japończyków, ich podejścia do życia, a także czynników wywołujących u nich stres. Wszystkie te informacje podane są lekko, często humorystycznie, dzięki czemu książkę czyta się bardzo przyjemnie.

× 12 | link |
@Jack_
2022-02-12
7 /10
Przeczytane Milewski_Piotr Zz_Lit_(Podróż_Reportaż_Fakt)

Bardzo ciekawa relacja z okresu spędzonego w japońskiej korporacji pokazana od środka. Nie jest to w mojej ocenie klasyczny reportaż, choć do takiego miana pretenduje. Milewski trafnie z nutą humoru, pokazuje funkcjonowanie japońskiego przedsiębiorstwa z jego zaletami i wadami. Fantastyczna opowieść, to swoista analiza podejścia japończyków do pracy, ich stosunku do obcokrajowców, oraz garść refleksji i spostrzeżeń autora.

„PLANETA K. - PIĘĆ LAT W JAPOŃSKIEJ KORPORACJI” to coś na wzór pamiętnika, książka napisana z pazurem, bez przestojów, więc czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem. Niektóre fakty nas zszokują i zaskoczą, ponieważ praca w Japonii wygląda nieco inaczej niż w naszym kraju. Przedsiębiorstwo to właściwie nasz dom, a pracownicy i szefowie korporacji to rodzina, ponieważ z nimi spędzamy głównie czas, także poza zakładem. Nie ma co ukrywać dla Europejczyka, taka forma zatrudnienia będzie nie do przyjęcia, ale nie można się temu dziwić, ponieważ dzielą nas spore różnice kulturowe, czy mentalne. Polecam. Pozdrawiam. Jack_

× 7 | link |
EK
2022-06-03
5 /10
Przeczytane


Jeśli dla kogoś temat pracujących Japończyków i kultury pracy w Japonii jest tematem absolutnie nowym, to „Planeta K.” jest książką dla niego. Zadziwi się i zachwyci. Polecam.

Ale jeśli za nim lektura choćby kilku książek, czy artykułów, nie jest znajomym autora lub nie planuje się zatrudnić w K., to strata czasu. O tym, że salarymani - współcześni samurajowie świata biznesu mają rano apel i gimnastykę, zmieniają buty na kapcie, że chodzą jednakowo ubrani, rocznie przysługuje im kilka dni urlopu, zaharowują się po godzinach i po skończonym dniu pracy chadzają wspólnie do barów - to wiemy, wiemy. Z kilkusetstronicowej książki wyłuskałam tylko kilka drobiażdżków, o których nie słyszałam (choć żaden ze mnie specjalny znawca Kraju Kwitnącej Wiśni).
Nie oczekiwałam jakiś pogłębionych analiz, ale sposób, w jaki autor prześlizgiwał się po powierzchni poruszanych tematów powodował moją irytację. A przecież on, jako członek korporacyjnej rodziny K. po pięciu latach pracy na pewno miał swoje przemyślenia i potrafiłby wyjaśnić to i owo. Albo może przymierzając się do napisania książki mógłby czasem zadać komuś pytanie: „dlaczego?”.
Nie było bardzo, bardzo źle, ale do książki stosowniejszy byłby tytuł:
„Planeta K. Na własnej skórze sprawdziłem, że to co już wiesz z innych źródeł o japońskiej korporacji jest prawdą.”

Zastanawiam się też jak to jest, że dłuższy pobyt w obcym kraju często skutkuje powstaniem książki. Niezależnie od tego czy autor ma s...

× 2 | link |
@silwana
2020-05-05
7 /10
Przeczytane

Całkiem dobra książka. Podziwiam autorka, że wytrzymał w takiej pracy ponad 5 lat. Myślałam, ze u mnie jest sporo biurokracji i na wszystko trzeba pisać podania, ale japoński styl pracy jest dużo cięższy. Chociaż na końcu prezes ładnie się zachował.

| link |
KA
2023-01-29
7 /10
Przeczytane Legimi Audio 2023
BU
2022-08-16
6 /10
Przeczytane 2022
@Leman
2021-08-22
7 /10
Przeczytane
@gabii.hey
2021-07-18
7 /10
Przeczytane
@ReniBook
2020-06-10
9 /10
Przeczytane
PI
2020-05-05
8 /10
Przeczytane
IR
2020-04-28
6 /10
Przeczytane
@Beata_
2020-04-14
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl