Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej

Piotr Milewski
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Wydanie nowe, poprawione i rozszerzone.

Nagroda Magellana 2014

9949 kilometrów po torach, 36 godzin na morzu

Piotr Milewski spełnia swoje marzenie z dzieciństwa i wyrusza w podróż koleją transsyberyjską. Zabiera czytelnika na wyprawę, która okazuje się także podróżą w czasie. Skomplikowana historia budowy łączy się tu z zaskakującym obrazem współczesnej Rosji – spadkobierczyni niegdyś potężnego imperium, tygla kulturowego. Podlane wódką i serdecznością rozmowy ze współpasażerami oraz prawdziwy kalejdoskop postaci: kombatanci na obchodach Dnia Zwycięstwa, dzikie dzieci nad Bajkałem, młoda Buriatka szamanka czy kontuzjowany maratończyk dorabiający jako striptizer w klubie nocnym. A przede wszystkim droga w rytmie wybijanym przez koła pociągu.

Dzięki Piotrowi Milewskiemu, przeżyłem wielką przygodę kolejową, o której marzyłem od lat. Podróżując jego Transsyberyjską, słyszałem stuk kół i bełkotliwe rozmowy przygodnych współpasażerów z przedziału, wyraźnie czułem zapach niedomytych ciał i mdławy smak taniego piwa, zwiedziłem kilka syberyjskich miast i ponownie ujrzałem Bajkał, a przy okazji poznałem historię budowy Transsibu... Słowem – przejechałem szmat świata, w którym odległości liczy się w godzinach i dniach, a upływ czasu w wiorstach, nie wyłażąc z domu. Jest to zarazem jedna z najbardziej r z e t e l n y c h polskich relacji o dzisiejszej Rosji, jakie czytałem. Bez okrasy, ale i bez dąsów.

Mariusz Wilk

Do tej pory tak przystępnie i lekko a zarazem poważnie i dogłębnie potrafili pisać tylko angielscy historycy z reporterskim zacięciem. Ta książka w idealnym rytmie, kołysząc jak pociąg, opowiada dzieje kolei Transsyberyjskiej i pokazuje zarazem współczesną Rosję. Przypomina jak żelazne drogi zmieniały świat, pośród protestów równie silnych jakie wywołuje dziś Internet. Opisuje XIX wieczne zmagania z nowoczesnością (oraz ekonomią i geografią), a zarazem pokazuje jak bardzo Imperium Carskie wciąż wpływa na ludzi od Warszawy po Władywostok.

Max Cegielski

Piotr Milewski - urodził się w 1975 roku w Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor bestsellerowych książek Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia (2015), Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat (2018) oraz Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji (2020). Współautor książek Hokkaido – Japonia bez gejsz i samurajów (2006), Azja. Opowieści podróżne (2018) oraz Wyspa. Opowieści podróżne (2019). Trzykrotny laureat Nagrody Magellana Magazynu Literackiego „Książki”. Nominowany do nagrody magazynu „National Geographic Traveler”. Współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną.

piotrmilewski.com

Data wydania: 2020-10-14
ISBN: 978-83-8139-552-6, 9788381395526
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 304
dodana przez: Asamitt
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Piotr Milewski Piotr Milewski
Urodzony w 1975 roku w Polsce (Chełm)
polski pisarz, dziennikarz, fotografik, podróżnik i ekonomista. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor bestsellerowych książe...

Pozostałe książki:

Hokkaido: Japonia bez gejsz i samurajów Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat Azja. Opowieści podróżne Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia
Wszystkie książki Piotr Milewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Jack_
2022-02-25
6 /10
Przeczytane Milewski_Piotr Zz_Lit_(Podróż_Reportaż_Fakt)

„TRANSSYBERYJSKA. DROGĄ ŻELAZNĄ PRZEZ ROSJĘ I DALEJ” Piotra Milewskiego nieco rozczarowuje, miałem zgoła inne oczekiwania wobec tej książki. Dla mnie ta relacja jest powierzchowna, brakuje jej rzetelności i mam wrażenie, że tamat tak interesujący, nie został w pełni wyczerpany, więc trzeba sięgnąć do innych źródeł by uzupełnić ten niedosyt. Milewski w tej publikacji poszedł nieco na skróty i trochę czuję się zawiedziony i rozczarowany.

Niezależnie od tych niedogodności po książkę warto sięgnąć, dowiemy się z niej nieco historii o kolej transsyberyjskiej, poznamy kilka ciekawych miejsc z poszczególnych etapów podróży jak choćby Sankt Petersburg, Moskwę Jekaterynburg, Nowosybirsk, Irkuck czy Władywostok bo w tych miejscach autor się przesiadał, poznamy nieco rosyjskiej specyfiki oraz charakterystyki napotkanych osób podczas podróży. Trzeba przyznać, że ten akurat element dodaje nieco splendoru lekturze dzięki czumu staje się ona ciekawsza i bardziej interesująca.

Sama podróż autora była na pewno fantastycznym przedsięwzięciem w końcu trasa liczyła ponad 9000 km i przemierza przez przepiękny obszar, wielka szkoda, że ukazana została nieco na skróty więc czuję niedosyt i źle mi z tym. Sam chętnie wybrałbym się w taką podróż, ale na razie jest to tylko w kwestii marzeń oraz dalekosiężnych planów, które może kiedyś się ziszczą. Pozdrawiam. Jack_

× 9 | link |
@Antoniowka
2021-12-05
6 /10
Przeczytane

Ciekawy zapis podróży i rozmów ze spotkanymi ludźmi, poprzetykany historycznymi wzmiankami. Nie jest to jednak książka fascynująca, którą czyta się z zapartym tchem. Nie zaczęłam też marzyć o
wybraniu się w podróż koleją transsyberyjską.
Bardzo spodobało mi się ostatnie zdanie:
„Najważniejsze, gdy dociera się do końca jednej drogi, to dostrzec początek następnej”*.

* P. Milewski, Transsyberyjska, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2020, s. 295.

× 8 | link |
@tsantsara
2019-11-25
5 /10
Przeczytane Azja Centralna (poradziecka, Mongolia, Nepal, Tybet) Literatura polska (współczesna) Reportaż, proza dokumentalna O Rosji

Wbrew recenzji wydawniczej zdecydowanie nie jest to opis "fascynującej podróży". Być może taką była dla autora - wyjątkowa i oczekiwana, ale z kart dziennika przerobionego na reportaż, jakim jest ta książka, nic takiego do nas nie dociera. Autor zarzeka się w wywiadzie, że każda podróż koleją transsyberyjską jest niepowtarzalna. Mam jednak nieodparte wrażenie, że wcale nie ze względu na przestrzeń, którą się pokonuje - ta wydaje się właśnie w lekturze jednostajna, powtarzalna (wyjątkiem jest Bajkał i ussuryjskie rzeki), w dodatku niedająca się sfotografować z uwagi na drgania, mało światła i brudne okna. Jedyny ruch wprowadzają niektóre przypadkowe spotkania z ludźmi w pociągu. Ale te są siłą rzeczy za każdym razem inne - czy jedziemy z Ułan Ude do Czyty, czy z Krakowa do Gdańska. Plusem tego dość mało osobistego reportażu jest "non fiction" - fakt, że autor nie silił się, by porwać, zainteresować czy zadziwić czymś czytelnika, jak np. Jacek Hugo-Bader. Mam wrażenie, że książka dobrze odmalowuje rytm, bezczas, monotonię takiej podróży, daje wyraźnie odczuć jak może być nużąca.
Nie bardzo, co prawda, rozumiem, jak ludzie 5 narodowości w jednym przedziale rozpoznają, że akurat Milewski "ruski" nie jest...Czyżby ostentacyjnie nie pił? Albo nieopatrznie, a może w sposób zamierzony, ubrał się w podróż na europejski sposób? A może wszyscy tam mają jakiś szósty szamański lub czekistowski zmysł (nie bołtaj - wróg czuwa)...? Bo ja po wyglądzie mógłbym przyjąć, że ma słowiańską...

× 1 | link |
EW
2023-01-08
6 /10
Przeczytane
@spirit87
2022-01-03
5 /10
Przeczytane
CA
2021-04-02
6 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
6 /10
Przeczytane Posiadam [ebook] 2014-Książki
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
7 /10
Przeczytane Posiadam 2019
AN
2020-01-05
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl