Iwan Groźny

Andriej Pawłow, Maureen Perrie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Iwan Groźny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jedna z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej odrażających, postaci w historii Rosji i Europy. Postać cara służy autorom do przedstawienia ekspansji terytorialnej Rosji, dążenia tego państwa do zwiększenia swojego międzynarodowego prestiżu, umacniania władzy carskiej, łamania przez nią wszelkiej wewnętrznej opozycji; wreszcie kwestii symboliki władzy traktowanej jako odpowiednik współczesnej propagandy.
Data wydania: 2008-01-01
ISBN: 978-83-11-11106-6, 9788311111066
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 256

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Iwan Groźny nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-29
7 /10
Przeczytane Россия Mam w domu 📚

"Amerykański historyk Richard Hellie zaproponował przydatną linię podziału między tymi naukowcami, którzy próbują dokonać "racjonalnego" wytłumaczenia przedsięwzięć politycznych i działań Iwana, a tymi, którzy proponują uznać zachowanie cara za irracjonalne i patologiczne. Interpretacja, którą prezentujemy w tej pracy, mieści się w kategorii "racjonalnych", ale być może warto, dla lepszego zrozumienia, poświęcić nieco czasu na zbadanie założenia "nieracjonalności".

Właśnie próba "racjonalnego" podejścia do tematu Iwana Groźnego jest dużą zaletą tego opracowania. Bez zbytniego dramatyzowania autorzy podeszli do budzącego nawet do tej pory kontrowersje panowania pierwszego cara, które do najbardziej spokojnych nie należało. Poza tym dużym plusem tej książki jest rozdział pt. "Dziedzictwo Iwana", który przybliża historię Rusi przed panowaniem Groźnego, co na pewno ułatwi zrozumienie tym, którzy za to opracowanie zabrali się z marszu, bez jej przypomnienia, oraz podsumowanie i końcowe wnioski. Ryciny i drzewa genealogiczne umieszczone w odpowiednich miejscach również pomagają.

"Psychologia i psychoanaliza nie są naukami ścisłymi i retrospektywne stosowanie dziewiętnastowiecznych teorii do postaci z szesnastego wieku w oparciu o nieco problematyczne materiały źródłowe niesie ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Niektóre z psychiatrycznych interpretacji są nader osobliwe: P.I. Kowalewski przypisuje niestabilność psychologiczną Iwana różnicy wieku pomiędzy rodzicami, ...

× 7 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Iwan Groźny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl