Ja, Klaudiusz

Robert Graves
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 63 ocen kanapowiczów
Ja, Klaudiusz
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 63 ocen kanapowiczów

Opis

Matka nazywała go monstrum stworzonym, lecz nie dokończonym przez naturę. Babka, Liwia, odnosiła się doń z pogardą. August wolał nie pokazywać się z nim publicznie, choć dostrzegał jego zalety. Przez pół wieku Klaudiusz, kulawy jąkała uważany za półgłówka, ale człowiek uczciwy, prawy i lojalny, pozostawał w cieniu, aż przypadek zrządził, że został cesarzem. Tylko on przetrwał wszystkie spiski i zbrodnie, które kolejno zabierały członków jego rodziny. Niniejsza powieść obejmuje pięćdziesiąt lat życia Klaudiusza do momentu objęcia przez niego godności cesarskiej.  
Tytuł oryginalny: I, Claudius
Data wydania: 2012-05-09
ISBN: 978-83-245-8008-8, 9788324580088
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Klaudiusz, tom 1
Stron: 328
dodana przez: bookkeeper
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Robert Graves Robert Graves
Urodzony 24 lipca 1895 roku w Wielkiej Brytanii (Wimbledon)
Angielski poeta, prozaik i badacz mitologii. Syn irlandzkiego pisarza Alfreda Gravesa i niemieckiego pochodzenia Amalie Elisabeth Sophie von Ranke. Napisał ponad 120 książek. W młodości uczestniczył w I wojnie światowej, został ciężko ranny w bitwi...

Pozostałe książki:

Mity hebrajskie Mity greckie meandry kultury Klaudiusz i Messalina Belizariusz
Wszystkie książki Robert Graves

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ta droga nie prowadzi do Rzymu

WYBÓR REDAKCJI
31.10.2021

W jednym z początkowych rozdziałów książki Klaudiusz skarży się, że jego nauczyciel Sulpicjusz z najciekawszej historii potrafił uczynić nudną. Stwierdzenie to pasuje także do książki Roberta Gravesa – książki przypominającej podręcznik, napisanej stylem sprawozdawczym, niemal całkowicie suchym. I nie zmieniają tego nawet wzmianki Klaudiusza o tym... Recenzja książki Ja, Klaudiusz

@LetMeRead@LetMeRead × 34

Klasyka powieści historycznej

WYBÓR REDAKCJI
19.10.2020

Ta książka, napisana przez Gravesa w latach 30., jest już klasyką powieści historycznej. Mamy tu subiektywny opis fragmentu historii Starożytnego Rzymu, opowiedziany przez tytułowego Klaudiusza, członka rodziny cesarskiej, który był w niej wyrzutkiem: kulejący, jąkający się, ułomny fizycznie, był wyśmiewany, odrzucany, separowany od rodziny i nien... Recenzja książki Ja, Klaudiusz

@almos@almos × 25

Intrygi, morderstwa, otrucia... Witamy w starożytnym Rzymie!

28.05.2013

,,Ja, Tyberiusz Klaudiusz Druzus Neron Germanik, i tak dalej, który tak niedawno znany byłem przyjaciołom, krewnym znajomym jako Klaudiusz Idiota, Klaudiusz Jąkała, Klau-Klau-Klaudiusz, a w najlepszym razie jako » biedny stryjaszek Klodzio «, przystępuję do spisania dziwnej historii mojego życia”. Tymi słowami rozpoczyna się jedna z lepszych, jeśl... Recenzja książki Ja, Klaudiusz

Ja, Klaudiusz

10.07.2012

Wszystko zaczyna się jeszcze, kiedy Tyberiusza Klaudiusza Duzusa Nerona Germanika nie ma na świecie, czyli w 41r. p. n. e. Narratorem w książce jest wyżej wymieniony mężczyzna, który ze swojego punktu widzenia opowiada o losach swojego rodu Klaudiuszów. W tej biografii, napisanej, jakby była faktycznie autobiografią głównego bohatera. Jest to obraz... Recenzja książki Ja, Klaudiusz

Moja opinia o książce

Opinie

@deana
2019-01-20
10 /10
Przeczytane

Tiberius Claudius Drusus Nero Germanicus, czyli Klaudiusz. Spędził lata niezauważany, pogardzany, nieistotny. Chował się w cieniu przed babką, rodzicami, rodzeństwem. Starał się być samemu jak najmniej widocznym ale dzięki temu sam widział wszystko. Klaudiusz ze swojej perspektywy widzi się rodzący się okres cesarski w starożytnym Rzymie. Wyzysk, despotyzm i szaleństwa kolejnych cesarzy. Obserwuje misterną sieć intryg, zdrad, donosów oraz ataków na innych - wszystko to mam na celu albo umocnić władzę, pozbyć się wrogów albo pozyskać większy majątek. Klaudiusz jest inteligentnym i wnikliwym obserwatorem chowającym się za maską przygłupa i jąkały. Taka postawa zapewnia mu pewną dozę bezpieczeństwa, podczas gdy w Rzymie szaleją kolejne morderstwa, otrucia czy wymuszone samobójstwa. Po to by na koniec, ten który zawsze był na samym końcu, mógł zostać cesarzem.

Powieść Roberta Gravesa stylizowana jest na autobiografię dzięki czemu to sam Klaudiusz opowiada o wszystkich wydarzeniach jakie rozegrały się w Cesarstwie Rzymskim. Jako bezpośredni uczestnik wielu zdarzeń miał wgląd w najważniejsze wydarzenia i widział co działo się z wszystkimi na około. Jego relacja to brutalny, dramatyczny, pełen szaleństwa i niczym nieuzasadnionego terroru obraz walki o władzę, zasługi, pieniądze. To obraz wygodnego społeczeństwa, któremu wydaje się, że osiągnęło już wszystko a teraz coraz bardziej chyli się ku deprawacji i zdąża ku nieuniknionej zagładzie. Rzym jaki wyłania się z powieści Gr...

× 1 | link |
@MLB
2021-06-22
8 /10
Przeczytane Wielokrotnie czytane Posiadam

Nie przepadam za powieścią historyczną jako taką.
Ale są takie, które wyróżniają się i wykraczają poza tę definicję.
Do nich należy, wg mnie, "Ja Klaudiusz" i " Klaudiusz i Messalina".
Wspaniały warsztat pisarski, perfekcyjna znajomość tematu, faktów i realiów epoki, wspaniała galeria postaci historycznych i literackich. Rarytas!
Książkę czyta się z pełnym zaangażowaniem, ze smakiem i apetytem na więcej.

× 1 | link |
@tortoise84
2008-08-24
10 /10
Przeczytane

Ja w ogóle uwielbiam książki, których akcja rozgrywa się w starożytym imperium rzymskim (np. "Pierwszy w Rzymie) - to najlepsze kryminały i powieści obyczajowe zarazem, świetnie obrazują naturę człowieka no i obalają tyle mitów, jakie wciskają nam na lekcjach historii.

× 1 | link |
@mc00makerson
2008-08-01
Przeczytane

Meandry walki o władzę ukazane w tej powieści są ponadczasowe.Świetna pozycja,czyta się jednym tchem, z każdym rozdziałem chce się więcej i więcej.Byłem tak nią zafascynowany, że od razu pochłonąłem i kontynuację pt.:"Klaudiusz i Messalina". Gorąco polecam!

× 1 | link |
@Basiek04
2020-07-13
8 /10
Przeczytane 2020

Zawsze z przyjemnością czytam książki, których akcja rozgrywa się w starożytności. Oczekiwania miałam więc dość duże, ale "Ja, Klaudiusz" nim sprostał. Warto było :)

× 1 | link |
KA
2010-05-31
Przeczytane

Wspaniale napisana powieść biograficzna, pełna humoru i krytycyzmu Klaudiusza wobec swoich bliskich jak i siebie. Można się z niej dowiedzieć bardzo dużo ciekawych rzeczy o starożytnym Rzymie i nie tylko.

| link |
@Pioropisz
2009-06-28
10 /10
Przeczytane

Cudowna książka, jedna z moich ulubionych. Serial na jej podstawie też był świetny. Kontynuacji nie czytałam, bo podobno jest o wiele gorsza, ale do "Ja, Klaudiusz" z pewnością kiedyś wrócę :)

| link |
ST
2010-07-25
8 /10
Przeczytane

Dobra historyczna powieść biograficzna, ukazująca prawdziwe życie w Starożytnym Rzymie. W miarę wiarygodne informacje, ukazujące codziennie życie władającej dynastii .

| link |
@mag85
2011-06-30
10 /10
Przeczytane

Zadziwiająco dobra książka. Spiski, zemsta, walka o władze w starożytnym Rzymie i postać Klaudiusza, który znajduje się w centrum i zarazem na uboczu akcji. Polecam!

| link |
@SYSTEM
2007-09-19
10 /10
Chcę przeczytać

naprawdę gorąco polecam.Swietnie napisana książka.Wciąga w świat strożytnego Rzymu, który nie różni się aż tak bardzo od współczesności.

| link |
@frodo
2009-08-02
8 /10
Przeczytane

Dla tych, którzy interesują się starożytnym Rzymem. Jako powieść i żródło wiarygodnych informacji. Choć i serial jest niezgorszy.

| link |
@Da-Nutka
2009-09-21
10 /10
Przeczytane

Cudowna powieść, cudownie napisana. Derek Jacoby, który w filmie wcielił się w Klaudiusza, był po prostu boski...

| link |
@antypater
2009-08-02
10 /10
Przeczytane

Jest to jedna z najlepszych powiesci historycznych, oparta solidnie o zrodla historyczne.

| link |
@Leeloo
2022-04-10
8 /10
Przeczytane
@Proteus
2022-04-03
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Dla niektórych miód jest gwałtowną trucizną.”
× 2
#
“Kto nie może bić osła, bije siodło.”
× 3
#
“Łagodne słowa uśmierzają gniew, a szorstkie budzą go nawet w łagodnym człowieku. Przebaczenie zmiękczy najtwardsze serce; kara uczyni twardym najpokorniejsze (...).”
× 3
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Klaudiusz i Messalina
Klaudiusz i Messalina
Robert Graves
8.5/10
Przez pół wieku Klaudiusz, kulawy jąkała uważany za półgłówka, ale człowiek uczciwy, prawy i lojalny...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl