Jak rozmawiać o książkach których się nie czytało

Pierre Bayard
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Jak rozmawiać o książkach których się nie czytało
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Oto książka francuskiego literaturoznawcy, która trafiła na listy bestsellerów, wyprzedzając wiele dzieł literatury popularnej. Autor bierze w niej pod rozwagę nasz stosunek do książek, zwłaszcza książek nam nieznanych, choć w jakiś sposób znajdujących się w polu naszego zainteresowania (np. jako pozycje klasyczne). Bayard identyfikuje sytuacje, w których bywamy zmuszani do mówienia o takich książkach, mimo że nigdy do nich nie zaglądaliśmy albo tylko je przekartkowaliśmy, zapomnieliśmy ich treść lub znamy je tylko ze słyszenia. Dowodzi, że możliwe jest przeprowadzenie pasjonującej rozmowy na temat książki, której się nie czytało, również – a może przede wszystkim - z osobą, która również jej nie czytała...
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-06-03154-6, 9788306031546
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Stron: 160

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O czytelnictwie

8.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? – tak zatytułował swoją książkę francuski literaturoznawca – Pierre Bayard. O jej istnieniu dowiedziałam się podczas pierwszego roku studiów, od jednego z moich wykładowców. Byłam tej pozycji bardzo ciekawa. Postanowiłam, że muszę ją przeczytać. Właściwie niczego konkretnego od niej nie oczekiwał... {} Recenzja książki Jak rozmawiać o książkach których się nie czytało

Moja opinia o książce

Opinie

@melkart002
2020-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Ksiązka jest interesująca, tym bardziej, że porusza kwestię o której nigdy nie myślałem – kwestię czytania, a w konsekwencji recenzji nieprzeczytanej książki. Autor sugeruje, że fakt, iż czegoś się nie wie, jest czymś złym. Cóż może z poziomu profesury. Niemniej czy człowiek, jakikolwiek, nawet geniusz, może pojąć wszystko? Zdecydowanie nie. Sam nie przeczytałem zbyt wielu książek, na co nie pozwala mi zmienny tryb życia. Nie widzę jednak w tym ujmy, by oszukiwać, że jest inaczej. Niby dlaczego? Nie posiadam potrzeby brylowania w towarzystwie, a tym bardziej uzurpowania sobie miana człowieka ultra-rozumnego. Kłamstwo w kwestii swego oczytania jest niemal zbordnią! Faktycznie, można być pomimo tego braku błyskotliwym, ale nie zmienia to faktu, iż propaguje się formę oszustwa, łgarstwa, bądź też kpiny z otoczenia.
Nie zgadzam się również z wnioskiem, iż czytanie zabija osobowość czytelnika. Być może istnieją takie jednostki, jak choćby Herostrates, lecz w moim mniemaniu są to rzadkie wyjątki. Dla mnie książka jest formą ścieżki, którą podążam w drodze do samookreślenia. Zdarzają się lektury, które wywołują u mnie kaca moralnego, tak dojmującego, że przez jakiś czas ciężko jest mi strząsnąć to z siebie. Jednak zawsze to następuje! W ten sposób odkrywam kolejną cząstkę siebie, dotychczas nieuświadomioną, integralną część mnie. I to jest cudowne! Wspaniale jest utożsamiać się z jakimś bohaterem, przeżywać to, co on, by w końcu stać się sobą – rozwiniętym, bardziej otwarty...

{} | link |
@bunia
2010-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Nie ma to jak dowodzić czegoś powołując się na losy fikcyjnych postaci, to tak jakby przekonywać kogoś, że latanie na miotle jest możliwe, bo Harry Potter tak potrafił. Dla mnie jest to książka, która pokazuje, jak mówić o wszystkim, tylko nie o książce.

{} | link |
@interplaygirl
2011-03-18

Ja to robię codziennie w szkole - improwizuje i wygłaszam śmiałe teorie na temat postępowania bohaterów lektur, których liznęłam plan ramowy, minimalne streszczenie, albo wywnioskowałam z lekcji, niezła zabawa. : )

{} | link |
@nataliarecenzuje
2020-04-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Poszukuję do swojej biblioteczki
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Biblioteka 2016
@abdita
2019-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym
@ksiazkirabe
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
@Figunia31
2011-03-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Polecam
@oga
2010-09-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

świetna rzecz! kupiłam ją skuszona tytułem, i spodziewałam się czegoś chyba mniej serio. a to jest bardzo poważna i przekonująca analiza zjawiska bardzo powszechnego. dotykającego chyba nie tylko, jak autor pisze w przemowie, ludzi stykających się z ksiązkami zawodowo czy naukowo, ale wszystkich, którzy czasem czytają, albo udają, że czytają :) i czasem o książkach rozmawiają. Lekko w formie i tonie, ale wcale nie żartem, autor wprowadza w obraz świata otoczonego książkami, nasyconego nimi, będącego ksiązką... i ukazuje czytelnikowi, że tak naprawdę wcale nie musi czytać, żeby być czytelnikiem - byle nie-czytał świadomie :)

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Jak rozmawiać o książkach których się nie czytało. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe