Jan III Waza i misja Possewina

Feliks Koneczny
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Jan III Waza i misja Possewina
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Szwecja w XVI wieku uwalnia się spod panowania duńskiego, na tronie zasiada Gustaw Waza, a w Europie żniwa zaczyna zbierać rewolucja protestancka. Po jego śmierci w 1560 roku zaczyna się walka o władzę między synami: Erykiem XIV, Magnusem, Janem III i Karolem Sudermańskim. Jednocześnie zaczyna się decydująca walka o religijną tożsamość Szwedów. Dlaczego Szwecja odeszła od religii katolickiej? Jaki wpływ na to miały przekonania i decyzje króla Jana III? Z jaką misją do Szwecji pojechał ks. Antonio Possewino? Co udało mu się osiągnąć? Czy była szansa, aby Szwecja jako jedyne państwo Skandynawii pozostała wierna Rzymowi? Jak w całym tym zamieszaniu udało się uchować w katolicyzmie królewicza Zygmunta, późniejszego króla Polski?



Profesor Feliks Koneczny w swoim wspaniałym, dociekliwym ale zarazem przystępnym i wciągającym stylu, prezentuje panoramę historyczną XVI-wiecznej Szwecji, zaś szczególnie sytuację religijną. Na podstawie Archiwum Watykańskiego oraz innych materiałów źródłowych dochodzi do odmiennych wniosków, niż powszechnie przyjęte. Rozprawa napisana w 1901 roku jako cykl artykułów dla „Przeglądu Powszechnego” ukazuje się po raz pierwszy w formie książki.




Przyjęło się o królu Janie III Wazie mniemać, że był katolikiem w skrytości i tylko z politycznych względów nie wystąpił jawnie z restauracją katolicyzmu. Niniejsza rozprawa zamierza zmienić to zapatrywanie.
Data wydania: 2019-01-01
ISBN: 978-83-65546-44-9, 9788365546449
Wydawnictwo: Prohibita
Stron: 168
dodana przez: Shinedown

Autor

Feliks Koneczny
Urodzony 1 listopada 1862 roku w Polsce
Feliks Karol Koneczny – polski historyk i historiozof, bibliotekarz, krytyk teatralny, publicysta, twórca oryginalnej koncepcji cywilizacji.

Pozostałe książki:

Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży Cywilizacja łacińska - Państwo w cywilizacji łacińskiej. Zasady prawa w cywilizacji łacińskiej Cywilizacja bizantyńska. Tom I O wielości cywilizacji O wielości cywilizacyj Religie a cywilizacje Cywilizacja bizantyńska. Tom II Cywilizacja Żydowska Cywilizacja Żydowska t. I Cywilizacja Żydowska t. II Cywilizacja żydowska t. III Dzieje Polski Dzieje Polski za Piastów Dzieje Polski. Od początku Piastów do III rozbioru Polski Dzieje Śląska Etyki a cywilizacje Kościół jako polityczny wychowawca narodów O ład w historii Państwowe szkolnictwo Polska między Wschodem a Zachodem Polskie logos a ethos Protestantyzm w życiu zbiorowym Rozwój moralności Święci w dziejach narodu polskiego Bizantynizm niemiecki Chrześcijaństwo wobec ustrojów życia zbiorowego Cywilizacja bizantyńska Czeskie a polskie prawa historyczne do Cieszyńskiego Dzieje Polski za Jagiellonów Dzieje Rosji Od najdawniejszych do najnowszych czasów Dzieła zebrane. Tom IV. 1902-1903 Historia Polski dla Orawiaków Jan III Waza i misja Possewina Kościół w Polsce wobec cywilizacji Napór Orientu na Zachód O cywilizację łacińską O pajdokracji O sprawach ekonomicznych Prawa dziejowe Prawa przyrody a ducha Rożne typy cywilizacji Rzut oka na polskie dzieje gospodarcze Skrót do nauki historii polskiej Synopsis Cywilizacji żydowskiej Feliksa Konecznego Teoria Grunwaldu Tło cywilizacyjne odsieczy wiedeńskiej Warunki parlamentaryzmu Z rzekomych syntez religijnych Zawisłość ekonomii od etyki Zwierzchnictwo moralności. Ekonomia a etyka Życie i zasługi Adama Mickiewicza
Wszystkie książki Feliks Koneczny

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Jan III Waza i misja Possewina? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2024-09-23
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Jan III Waza i misja Possewina. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat