Prawa dziejowe

Feliks Koneczny
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Prawa dziejowe
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Profesor Feliks Koneczny (1862-1949) jest naszym polskim Arystotelesem. Nikt nie wniósł tak wiele dobrego do rozumienia historii, życia społecznego, polityki, prawa, cywilizacji i kultury – jak On. Zawsze gotowy poznawać prawdę i wierny jej do końca, łączył studia historyczne z głębią realistycznych dociekań filozoficznych. (...)

Lektura Praw dziejowych Konecznego, choć nie jest łatwa dla współczesnego człowieka, może pomóc mu realizować własne życie celowo, a przez to czynić je normalnym, dobrym, prawdziwym oraz pięknym, może także ostatecznie dopomóc w budowie życia społecznego bez błędów i głupoty, bo „bezsilne jest zło w życiu zbiorowym, dopóki nie urządzi z siebie imitacji dobra, ażeby móc wyłudzić współpracę obywateli pragnących dobra. Dlatego w życiu zbiorowym głupota (a choćby tylko naiwność) jest gorsza od samego zła, nie byłoby bowiem zła w życiu publicznym, gdyby nie znajdowało oparcia pomiędzy dobrymi, gdyby nie było przyjmowane w najlepszej myśli. [...] Nigdy źli niczego nie utworzą bez pomocy dobrych, więc odkąd (dobrzy –) wycofają się z przedsionków zła, zło musi upaść.

Dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. PWSZ Chełm

Czyż to nie przeciwne rozsądkowi – zapytuję się w listopadzie 1943 roku – żeby zaczynać nową książkę, nie wiedząc, gdzie wypadnie szukać noclegu na najbliższą noc, w ciągłej niepewności i o wodę, ogień i dach nad głową? W czasie, gdy dekalog zawieszono, a wszelką własność prywatną faktycznie zniesiono, kiedy w formy prawne stroi się samo tylko bezprawie? A rękopisy, przechodząc z kryjówki do kryjówki, mogą się znaleźć niespodzianie gdzieś w takim miejscu, o którym sam autor nigdy się nie dowie? Oczywiście, że rozpoczynanie niniejszej książki jest przeciwne rozsądkowi, lecz rozum składa się nie z samego tylko rozsądku. A czyż nawet da się żyć samym tylko rozsądkiem? Z reguły trzeba się nim wprawdzie kierować, ale czasem pewne zboczenie może nawet być obowiązkiem. Książka zaś staje się jakby via maior nad autorem, albowiem stanowi prostą konsekwencję, następstwo i wynik poprzednich mych prac.

Fragment książki.

Data wydania: 2020-01-01
ISBN: 978-83-65546-75-3, 9788365546753
Wydawnictwo: Prohibita
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 764
dodana przez: piaty

Autor

Feliks Koneczny Feliks Koneczny
Urodzony 1 listopada 1862 roku w Polsce
Feliks Karol Koneczny – polski historyk i historiozof, bibliotekarz, krytyk teatralny, publicysta, twórca oryginalnej koncepcji cywilizacji.

Pozostałe książki:

Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży Cywilizacja łacińska - Państwo w cywilizacji łacińskiej. Zasady prawa w cywilizacji łacińskiej O wielości cywilizacji O wielości cywilizacyj Religie a cywilizacje Cywilizacja bizantyńska. Tom I Cywilizacja Żydowska Dzieje Polski Dzieje Polski za Piastów Dzieje Polski. Od początku Piastów do III rozbioru Polski Etyki a cywilizacje Kościół jako polityczny wychowawca narodów O ład w historii Państwowe szkolnictwo Polska między Wschodem a Zachodem Polskie logos a ethos Protestantyzm w życiu zbiorowym Święci w dziejach narodu polskiego Bizantynizm niemiecki Chrześcijaństwo wobec ustrojów życia zbiorowego Cywilizacja bizantyńska Cywilizacja bizantyńska. Tom II Cywilizacja Żydowska t. I Cywilizacja Żydowska t. II Cywilizacja żydowska t. III Dzieje Polski za Jagiellonów Dzieje Śląska Kościół w Polsce wobec cywilizacji Napór Orientu na Zachód O cywilizację łacińską O pajdokracji O sprawach ekonomicznych Prawa dziejowe Prawa przyrody a ducha Rozwój moralności Rożne typy cywilizacji Rzut oka na polskie dzieje gospodarcze Skrót do nauki historii polskiej Synopsis Cywilizacji żydowskiej Feliksa Konecznego Teoria Grunwaldu Warunki parlamentaryzmu Z rzekomych syntez religijnych Zawisłość ekonomii od etyki Zwierzchnictwo moralności. Ekonomia a etyka Życie i zasługi Adama Mickiewicza Czeskie a polskie prawa historyczne do Cieszyńskiego Dzieje Rosji Od najdawniejszych do najnowszych czasów Dzieła zebrane. Tom IV. 1902-1903 Jan III Waza i misja Possewina Tło cywilizacyjne odsieczy wiedeńskiej
Wszystkie książki Feliks Koneczny

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Prawa dziejowe nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2021-12-13
1 /10

„jest naszym polskim Arystotelesem, nikt nie wniósł tak wiele jak On” po cóż ta wielka litera? Zważywszy, że Arystoteles był apologetą niewolnictwa, a Greków uważał za z natury lepszych od barbarzyńców, porównanie wielce wymowne.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Prawa dziejowe. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat