Jaremianka. Biografia

Agnieszka Dauksza
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Jaremianka. Biografia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Maria Jarema. Ona o sobie zawsze: Jarema. O niej najczęściej mówią: Jaremianka. Kobieta awangarda. Emancypantka, zaangażowana aktywistka i zapalona pracoholiczka – niekwestionowany autorytet. Znajdowała się w centrum życia kulturalno-towarzyskiego międzywojnia i lat powojennych, zawierała znajomości, które przetrwały lata, wiązała się z interesującymi mężczyznami i to ona decydowała, kiedy przekuć te związki w trwałe przyjaźnie. Jedna z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku. Malarka, rzeźbiarka, graficzka, projektantka kostiumów teatralnych, lalek i pomników. Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach, która przyjechała do Krakowa, by „wymyślić sztukę na nowo”. Studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, właśnie z nią najchętniej współpracował Tadeusz Kantor. Ukochana żona Kornela Filipowicza, matka Aleksandra, siostra bliźniaczka Nuny, ceniona przyjaciółka m.in. Różewiczów, Sternów, Przybosiów. W ich wspomnieniach jawi się jako wcielenie ruchu, zmienna, zachwycająca postać, która pozostawiała po sobie wrażenie niedosytu. Gdy poznała diagnozę swojej choroby, pracowała w zapamiętaniu, by namalować każdy kolejny obraz – chociaż jeszcze jeden. Jej prace wciąż zdumiewają nowatorstwem pomysłów, inspirują i prowokują. „Nie umarła” – twierdzili zgodnie jej bliscy. Zatem jak rozumieć wydarzenia z 1958 roku? I jak czytać pozostałe ślady? Gdzie jest Maria? „(…) Za stolikiem siedzi Maria i patrzy na mnie. Jej twarz wydaje się nieruchoma, ale to złudzenie, bo każde, nawet najdrobniejsze drgnienie, nieznaczne pochylenie głowy, prawie niewidoczny skręt szyi, rozchylenie warg, mrugnięcie powiek, sprawia, że Maria nie przestaje byś sobą, nieustannie się zmienia. (…) Ta zmienność, a jednocześnie tożsamość – jest właśnie życiem. Daje poczucie trwałości naszego istnienia i wieczności naszych uczuć.” Kornel Filipowicz, „Fizjologia”  
Data wydania: 2019-05-13
ISBN: 978-83-240-5817-4, 9788324058174
Wydawnictwo: Znak
Nagrody: Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” (Zwycięzca), Krakowska Książka Miesiąca (Zwycięzca)
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 624
dodana przez: bookkeeper

Autor

Agnieszka Dauksza Agnieszka Dauksza
Urodzona w 1988 roku w Polsce (Gdańsk)
Agnieszka Dauksza – polska literaturoznawczyni specjalizująca się w antropologii kulturowej, nauczycielka akademicka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarka. Agnieszka Dauksza ukończyła studia polonistyczne na UJ, jej praca ma...

Pozostałe książki:

Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców. Jaremianka. Biografia Afektywny modernizm Kobiety na drodze
Wszystkie książki Agnieszka Dauksza

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Jaremianka. Biografia? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@oliwa
2020-02-27
9 /10
Przeczytane Biografie, wspomnienia Polska


Bardzo dobra biografia nieznanej (szerszemu gronu) artystki.
Jedna z najlepszych książek, jakie ostatnio czytałam. Wszystko tu ze sobą współgra. Intrygująca, niebanalna postać. W jakiś sposób czysta, szlachetna, prawa. Idąca za swoją pasją. Jej życie w „ciekawych” czasach. Miłość, krąg oddanych przyjaciół. Wszystko to doskonale udokumentowane i świetnie opisane. Do tego zdjęcia i reprodukcje. Doskonała całość.
Jest tylko jeden mankament, mianowicie, autorka niekiedy wychodzi zza pleców swojej postaci i snuje dziwaczne impresje, jakby miała z nią metafizyczną więź. Na przykład zastanawia się, skąd wziął się jakiś obraz w mieszkaniu Jaremy, po czym we śnie przychodzi do niej Jaremianka i to wyjaśnia. Hm. Poniekąd rozumiem, że intensywne obcowanie z Jaremianką m.in. poprzez jej rzeczy (podobno zostały nawet jej buty i bielizna) wpłynęło na psychikę autorki, ale mój chłopski rozum żywo się przeciw temu buntuje. Na szczęście nie ma tych wtrętów dużo.
Dodatkową zaletą książki jest to, że zachęca do poznania twórczości Jaremianki*, a także twórczości jej męża, Kornela Filipowicza.
*do 15 marca w Krakowie można zobaczyć kilka prac Marii Jaremy na wystawie Grupy Krakowskiej.

× 14 | link |
@alinaz5
2020-12-29
7 /10
Przeczytane
@polokokta
2021-01-27
8 /10
Przeczytane 2021
@MgorzataM
2023-08-17
8 /10
Przeczytane Y: 2023 X: Auto/biografia, pamiętnik, wywiad X: Shame Yama A: Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Jaremianka. Biografia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl