Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców.

Agnieszka Dauksza
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców jest zapisem spotkań z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Autorka rozmawia z polskimi „ostatnimi świadkami”, próbując dociec, kim są dziś, ponad siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej? Jak toczyły się ich losy po odzyskaniu wolności? Jak funkcjonuje obecnie wspólnota byłych więźniów? Opowieści układają się w zróżnicowaną konstelację postaw i strategii przetrwania. Mowa zarówno o realiach przedwojennych, okupacji i aresztowaniach, codzienności obozowej, jak i o dalszym życiu, które już zawsze było życiem „odzyskanym”, życiem „po” obozie i „z” obozem. Jak się okazuje, dla wielu z tych ludzi wojna nadal trwa – w ich ciałach oraz umysłach – i ujawnia się we wspomnieniach, snach, gestach, w pamięci ciała, poprzez choroby, nawyki, zachowania czy sposoby konfrontowania się z innymi.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-7453-414-7, 9788374534147
Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria
Nagrody: Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej (Zwycięzca)
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 380
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Agnieszka Dauksza Agnieszka Dauksza
Urodzona w 1988 roku w Polsce (Gdańsk)
Agnieszka Dauksza – polska literaturoznawczyni specjalizująca się w antropologii kulturowej, nauczycielka akademicka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarka. Agnieszka Dauksza ukończyła studia polonistyczne na UJ, jej praca ma...

Pozostałe książki:

Afektywny modernizm Kobiety na drodze Jaremianka. Biografia
Wszystkie książki Agnieszka Dauksza

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opowieści tych, którzy przeżyli

20.07.2020

Nie podoba mi się dziwne określenie „przeżywcy” „przeżywiec” (rodzaj żeński to zapewne przeżywczyni albo przeżywka), autorce chodziło jednak o to, by nie używać słowa „ocaleni” – ci, którzy przetrwali obóz koncentracyjny, nie zostali ocaleni, ratować musieli się sami, w różny sposób zresztą. Z tym samodzielnym ratowaniem się to bywało bardzo różni... Recenzja książki Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców.

@Meszuge@Meszuge × 5

Klub Auschwitz.

23.04.2021

Co wiesz o klubie Auschwitz? Opowieści z obozu Auschwitz są Ci napewno w mniejszym lub większym stopniu znane, lecz co wiesz o klubie Auschwitz? Nic? Nie wiesz, że taki jeszcze istnieje? To koniecznie musisz tę książkę przeczytać. Książka zawiera historię dziewięciu "przeżywców" z różnych nazistowskich obozów. Dziwi Cię to słowo? Drażni? Nie podob... Recenzja książki Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców.

@Czytanna@Czytanna × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@joannapoznan
2021-11-16
8 /10
Przeczytane

Po przeczytaniu tej książki nasunęła mi się pewna myśl, na którą nakierowała mnie jedna z bohaterek tego wywiadu. Kim bym była gdybym przeżyła Auschwitz? W sensie jakim byłabym człowiekiem. Nie potrafię sobie wyobrazić co by było gdybym trafiła do tego piekła. Cieszę się natomiast,że mogłam poznać nowe historię przeżywców ( tak nazywa ich autorka ), podoba mi się to określenie. Dotychczas nazywani byli jako ocaleni ale ich nikt przecież nie ocalił, ocalili się sami. Podoba mi się również forma tej książki bo tak naprawdę nie sama Pani Agnieszka jest tu autorką lecz wszyscy Ci, których chciała wysłuchać. Idea "rwanych opowieści" jest zupełnie innym wymiarem wywiadu, z którym miałam styczność do momentu przeczytania Klubu Auschwitz, w tym przypadku autorka pozwala po prostu mówić. Nie ma sztywnych ram dziennikarskiego wywiadu i odpowiedzi, które chce przeczytać czytelnik. Są historię prawdziwe, czasem pewnie odrzucające ale Ci ludzie to przeżyli i uważam,że im szczerzej o tym mówią tym bardziej kolejne pokolenia będą mogły sobie wyobrazić to "niemożliwe". @agnieszka_dauksza

Rozmówcy:

Stefan Lipniak
Helena Dunicz-Niwińska
Alfreda Gorączko
Julian Wieciech
Władysława/Barbara Wiecha
Halina Krzymowska
Ewa Żelechowska i Anna Puchajda
Karol Tendera
Lidia Maksymowicz

| link |
@magdalenapietrucha8
2021-07-18
8 /10
@polokokta
2021-12-10
7 /10
Przeczytane 2021
@Czytanna
2021-04-23
10 /10
Przeczytane
@Meszuge
2020-07-20
7 /10
@abdita
2019-11-23
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl