Jeden dzień

Jeden dzień
4.43
Ocena 4.43 na 5 możliwych
Na podstawie 56 ocen kanapowiczów
"Wielka, absorbująca, błyskotliwa... " Nick Hornby Genialna książka! Każdy ...
"Wielka, absorbująca, błyskotliwa... " Nick Hornby Genialna książka! Każdy czytelnik ją pokocha! Tony Parsons Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona - zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On - superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko...
Pełny opis
Data wydania: 2011-12-8
ISBN: 9788377996799
Wydawnictwo: ŚWIAT KSIĄŻKI

Recenzje

Jeden dzień, który zmienił wszystko
Dni mijają, a my czasem nawet tego nie zauważamy. Lecą nieprzerwanie, zamieniają się w tygodnie, miesiące a później lata. Stajemy się coraz starsi, dorastamy, zmieniamy się. A gdyby tak wybrać jeden dzień każdego roku, w którym ktoś obserwowałby z boku nasze życie? Co by o nas pomyślał? Czy nasze...
Jeden dzień - 15 lipca
Dzisiaj na tapecie recenzja iście miłosnej powieści a mianowicie "Jeden dzień" David'a Nicholls'a, na podstawie której powstał film o tym samym tytule. Przyznam się, że w pewnym sensie popełniłam karygodny błąd - obejrzałam film przed przeczytaniem książki. Na szczęście nic z filmu nie pamiętałam...
Napisz swoją opinię

Opinie

@navenien
@navenien 2011-06-18
Przeczytane (2011-06-18)
Jedna z książek obyczajowych współczesnego świata. Opisana okiem dobrego obserwatora, wciąga nas w życie dwojga bohaterów - Emmy i Dextera. Zarówno Emma i Dexter opowiadają o sobie szczerze - miło się ich słucha; człowiek myśli: ,,O matko, nie miałem pojęcia, że ktoś robi/myśli dokładnie w ten sposób, co ja!". Zaskakuje nas oczywistością przeniesioną na papier. Autor, scenarzysta i pisarz, przedstawia rzeczywistość tak, że banalnie będzie przenieść powieść na ekran kina (już niebawem). Brak wielkich słów, opisujących widoki, brak ozdobników, brak niepotrzebnego pierdzielenia o rzeczach, które rzadko ludzi interesują. Chwilami ich codzienność nudzi, ale człowiek brnie dalej, bo ma nadzieję dla siebie i dla bohaterów. Jeżeli wytrwa, czeka go niespodzianka - niespodziewany zwrot akcji i ugłaskanie przez autora, który uraczy nas opowiastkami, które wcześniej przemilczał. Polecam, a równocześnie wierzę, że film będzie jeszcze lepszy; bardziej zabawny i efektowny. Uzupełni braki powieści pisanej jak dobry scenariusz filmowy.
@lily10
@lily10 2011-07-05
Przeczytane (2011-07-05)
Kupując tę książkę spodziewałam się czegoś innego. Wydawało mi się, że historia będzie ckliwa, sentymentalna, ot tak ciekawa podczas plażowania. Stwierdziłam, że musi być interesująca, skoro ktoś chce ją zekranizować. Przyznam się, że w początkowych fragmentach czułam pewien niedosyt... Autor opisuje wydarzenia, tak jak to ujęła navenien, bez zbędnych szczegółów. W dodatku nie było wydarzeń, które trzymały specjalnie w napięciu, ale chciało się poznać tę historię do końca. Końcówka książki zaskoczyła mnie... Oczywiście nie będę zdradzać najmniejszych szczegółów, chcę tylko zachęcić czytelników, do tego, aby przeczytali ją do ostatniego zdania. Bo tak naprawdę końcowe rozdziały uświadamiają nam, że znamy bohaterów lepiej niż nam się wydaje.
@Corunia
@Corunia 2012-07-10
Przeczytane (2012-01-01)
Ja zaczęłam od audiobooka. Czyta Agnieszka Grochowska. Niezbyt porywająco czyta... ale książka broni się sama. Historia bohaterów urzekała mnie i wzruszyła. Em i Dex krążą wokół siebie, zataczając większe i mniejsze kręgi. Los ofiaruje im w końcu chwile szczęścia, tylko czemu zmarnowali tak wiele lat nie zdając sobie sprawy, że są dla siebie tą jedyną, prawdziwą miłością? Czy komuś przyszła na myśl "Krystyna, córka Lawransa"? Bardzo popbały mi się wątki humorystyczne i pokazanie bohaterów w krzywym zwierciadle. Momentami śmiałam się wgłos. Ale muszę przyznać, że i łezka się wymkneła :-) A teraz lecę poszukać filmu!
@Sun.shine
@Sun.shine 2011-12-29
Przeczytane (2011-12-29)
Przyznam, że najpierw obejrzałam film, który mnie naprawdę zachwycił (ach ten Jim). Do książki podeszłam więc nieco sceptycznie, ale stwierdziłam, czemu nie?. Była to dobra decyzja. Jest to dopełnienie ekranizacji, dopowiedzenie, pokazanie wielu ciekawych momentów nie ukazanych na ekranie. Sama lektura była bardzo przyjemna, losy Dexa i jego stopniowe dojrzewanie to niesamowita przygoda. Emma co prawda jest (nieco) denerwująca i ma się ochotę na nią krzyknąć za każdym razem jak się czyta jej rozmyślania, ale w końcu za to się ją lubi. A koniec? Koniec jest mimo wszystko piękny. Książka warta przeczytania.
@ehinacea
@ehinacea 2011-07-15
Przeczytane (2011-01-01)
Książką tą jestem jakby zachwycona. Niby jest prosta w swojej prostocie, niby akcji za bardzo nie ma, ale jest błyskotliwość, humor, są ciekawie zarysowane postaci, jest niecierpliwość odkrycia tego, co będzie na następnej stronie. Nie polecam czytać zakończenia w miejscach publicznych, bo ludzie będą się na was dziwnie patrzeć, gdy nagle zaczniecie siąpić nosem a oczy będą wyglądały jak po kąpieli w chlorowanej wodzie.
@Vein
@Vein 2011-07-27
Przeczytane (2011-07-27)
Ciężko jest mi ocenić obiektywnie tę książkę... Bo jako fanka takich powieści, zawsze będę je broniła przed stereotypami. Jednakże muszę przyznać, że chyba zbyt wiele oczekiwałam od tej książki. Niestety osoby, które tak jak ja są fanami twórczości Nicholasa Sparksa będą odporne na piękno tej książki. Owszem, czyta się świetnie od pierwsze strony, ale brakowało mi czegoś.
@FreeSoul
@FreeSoul 2011-11-20
Przeczytane (2011-11-20)
Poruszająca i bardzo życiowa - nie jest to wydumany romans, z którego wylewają się lukrowe słowa o miłości - jest to książka o przyjaźni, dorastaniu do dorosłego życia (a może o życiu jako wiecznym dorastaniu), popełnianych błędach, trudnych chwilach przebudzenia, szczęściu i prawdziwych uczuciach. Niezwykle poruszająca - polecam ją bardzo.
@Angelika_d
@Angelika_d 2012-07-11
Przeczytane (2012-07-11)
Piękna książka, która w swojej prostocie przekazuje uniwersalne wartości. Mamy tu dobrze zarysowanych, wyrazistych bohaterów i interesującą konstrukcję. Fakt, że poznawaliśmy losy bohaterów co rok tego samego dnia, pokazywał jak wiele zmienia się w życiu w ciągu zaledwie jednego roku. Całość zdecydowanie zmusza do refleksji
@kejti1
@kejti1 2012-01-23
Przeczytane (2012-01-01)
Zarówno książka, jak i film bardzo poruszające. Historia uczuć, do których bohaterowie musieli dojrzeć latami. O przyjaźni, o miłości (choć bez ckliwych dialogów) oraz sile przyciągania się nawzajem dwóch totalnych przeciwieństw. Polecam :)
@brownii
@brownii 2011-12-29
Ehh... żałuję, że obejrzałam film, a dopiero później dowiedziałam się o istnieniu książki :( Szczerze mówiąc film trochę mnie zniechęcił, chociaż zgadzam się z opinią innych dziewczyn, że aktor grający Dextera był cudowny :P
Współtworzący tę stronę
puchar @navenien @navenien pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę
Autorzy
Nicholls David
urodzony: 30 listopada 1966, Hampshire, Anglia zawód: Pisarz, scenarzysta, były aktor obywatelstwo: brytyjskie
Inne książki:
Książka One day
Książka Szansa na sukces
Książka Dubler
Książka Dobry początek