Opinia na temat książki Języki i kolczyki

@mewaczyta @mewaczyta · 2022-11-08 04:20:32
Przeczytane
„Języki i kolczyki" nie jest powieścią, jaka mogła mi przypaść do gustu (od narracji, poprzez klimat, po fabułę), a jednak zdecydowałam się ją przeczytać, a nawet o niej napisać. Wciąż bowiem chodzi mi po głowie to, że właśnie ten tytuł dostał nagrodę im. Ryonosuke Akutagawy, czyli najważniejsze japońskie wyróżnienie literackie. Mało tego! W samej Japonii sprzedano ponad milion jej egzemplarzy. Jest więc ogromnym sukcesem, co wiele mówi o mieszkańcach Kraju Kwitnącej Wiśni.

Hitomi Kanehara opowiada losy znudzonej życiem nastolatki, która szuka silnych wrażeń. Poznaje chłopaka, punka o odstraszającym innych wyglądzie, a im więcej czerwonych flag wokół niego powiewa, tym silniej czuje się z nim związana. Postanawia przekłuć język, by móc go rozepchać, a potem rozciąć. Decyduje się na tatuaż. Uprawia brutalny seks. Zdradza swojego partnera. Fascynują ją modyfikacje ciała oraz ból wszelaki. Pociąga ją wszystko, co zabronione lub piętnowane. Zatraca się w braku uczuć, jaki jedynie silne bodźce mogą zatuszować.

W prozie tej czuć ból typowy dla japońskiej literatury powojennej, którą tak lubię, ale w wydaniu... bardziej i mocniej. Bez ładności i zgrabności. Wszystko ocieka brudem i odpycha. O to w tym chodzi, a jednocześnie właśnie to budzi najwięcej moich pytań. Hitomi Kanehara to autorka współczesna, a jednak tak... oderwana. Tak inna, ale w sposób, którego polubić nie mogę. Tworzony przez nią świat jest ekstremalny i odpychający. Po lekturze czułam się po prostu brudna. A Japończycy w 2004 roku właśnie to pokochali.

przekł. Witold Nowakowski
Ocena:
Data przeczytania: 2022-11-08
× 10 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Języki i kolczyki
Języki i kolczyki
Hitomi Kanehara
4.4/10

Znudzona życiem, dziewiętnastoletnia Lui spotyka w nocnym barze Amę - chłopaka o dziwacznym, rozdwojonym języku, przypominającym język węża. Zafascynowana możliwością \"modyfikacji ciała\", z obserwat...

Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Takiego obrazu Japonii my nie znamy, ale może to jest problem japońskiej młodzieży.
@mewaczyta
@mewaczyta · ponad rok temu
Właśnie na to stawiam. Autorka miała bodajże dwadzieścia jeden lat, gdy powieść wydała. Jej bohaterka osiemnaście. Będę musiała więcej przeczytać o tamtym pokoleniu!
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
W Wikipedii przeczytałam; "Powieść zdobyła Nagrodę Literacką Shōsetsu Subaru oraz Nagrodę Akutagawa (ocenianą przez powieściopisarza Ryu Murakamiego)". Ryu czytałam "Dzieci ze schowka", też bardzo pesymistyczny obraz Japonii.
× 1

Pozostałe opinie

Sado-maso, piercing, modyfikacje ciała i chory seks. Zdecydowanie nie dla mnie.

Zawiodłam się. Książka niby nie nudzi (choć niektóre fragmenty się dłużą), ale jednak coś mi w niej zabrakło. Mam poczucie niedosytu. Czyta się nieźle ale sama historia jest jakaś taka mdła i nijaka....

To kopia-nieudolna książki Kathe Koja pt. "Skóra".

@bastet@bastet

debiutancka powieść młodej Japonki, która wciąga, krótko, zwięźle, brutalnie i z małym "drugim dniem" główny wątek to modyfikacje ciała, piercing i tatuaże, drugi, to młodzież szukająca "siebie" w pe...

© 2007 - 2024 nakanapie.pl