Józef Mackiewicz 1902-1985. Świadek krótkiego stulecia. Studia i materiały

Marek Zybura, Krzysztof Ruchniewicz
Józef Mackiewicz 1902-1985. Świadek krótkiego stulecia. Studia i materiały
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Wiek XX, nazywany "krótkim stuleciem", swoją apokaliptyczną energię czerpał z dwóch bliźniaczych totalitaryzmów, komunistycznego i narodowosocjalistycznego, które zrodzone na obrzeżach Europy Środkowej wycisnęły na tym regionie kontynentu swoje szczególnie ostre piętno. A choć po niemal półwieczu od unicestwienia nazizmu implodował totalitaryzm komunistyczny, czego Józef Mackiewicz, świadek tegoż stulecia, już nie doczekał (choć może się spodziewał), to wciąż obydwa rzucają jeszcze głębokie cienie na naszą współczesność. Czego się pisarz mógł nie spodziewać, to fakt, że starszy i żywotniejszy z tych totalitaryzmów wbrew znanym faktom o swojej zbrodniczej naturze (do czego pisarz swoimi książkami niebagatelnie się przyczynił) uchodzić będzie po osunięciu się w gruzy w intelektualnym mainstreamie obecnych czasów za jedynie... nieudany "projekt modernizacyjny". (Ze Wstępu)
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7565-316-8, 9788375653168
Kategoria: Historia
Stron: 256

Autor

Marek Zybura Marek Zybura
Urodzony 5 lipca 1957 roku w Polsce (Nisko)
Marek Henryk Zybura, ps. „Henryk Niżański”– polski historyk literatury i kultury, komparatysta, tłumacz, prof. zw. w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego (CSNE); członek Stowarzyszenia Pisarzy P...

Pozostałe książki:

Heinrich Kunstmann - Tymoteusz Karpowicz. Listy 1959-1993 "Bardzo potrzebna mi jest przyjaźń Pana" - Zbigniew Herbert, Heinrich Kunstmann. Listy 1958-1970 Karl Dedecius - Tadeusz Różewicz. Listy 1961-2013. Tomy I i II Leksykon Polactwa w Niemczech Józef Mackiewicz i krytycy
Wszystkie książki Marek Zybura

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Józef Mackiewicz 1902-1985. Świadek krótkiego stulecia. Studia i materiały aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Józef Mackiewicz 1902-1985. Świadek krótkiego stulecia. Studia i materiały. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl