Kastor

Wojtek Miłoszewski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Kastor
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

To jest kryminał. Są trupy i jest policjant zmagający się z własnymi problemami. Ale spokojnie. Nie chleje i nie

ćpa jak 90 procent tego typu w literaturze. Gliniarz próbuje robić w mieście porządek i przede wszystkim ułożyć

sobie jakoś życie, zmagając się z demonami przeszłości. Jak każdy z nas...

Kraków, początek lat 90. W mieście pojawia się coraz więcej podejrzanych typów, którzy liczą na szybki zysk i dobrą zabawę. Komisarz Kastor Grudziński z komendy wojewódzkiej dostaje zawiadomienie o zaginięciu pewnego mieszkańca dzielnicy willowej. A jeśli ktoś mieszka na Woli Justowskiej, to musi mieć forsy jak lodu. Kastor na własnej skórze przekonuje się, że zło może kryć się wszędzie, nie tylko w podejrzanych dyskotekach i melinach na Kazimierzu, ale też w miejscach, w których nikt tego by się nie spodziewał. Także tych bardzo bliskich komisarzowi...

Data wydania: 2018-11-14
ISBN: 978-83-280-6445-4, 9788328064454
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Cykl: Kastor Grudziński, tom 1
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Wojtek Miłoszewski Wojtek Miłoszewski
Urodzony w 1980 roku w Polsce
Wojtek Miłoszewski - polski scenarzysta, dramaturg, a także pisarz, który zadebiutował na rynku literackim wydaną w 2017 roku głośną powieścią z pogranicza sensacji i political fiction pod tytułem „Inwazja”, która otwiera cykl zatytułowany „Wojna.pl...

Pozostałe książki:

Bez reszty Kontra Inwazja Farba Utopay. Przyszłość wystawia rachunek
Wszystkie książki Wojtek Miłoszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kastor nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Iwona_Nocon
2020-10-14
8 /10
Przeczytane

Kastor od dawna znajdował się na moim stosie hańby. Bardzo bardzo mi wstyd z tego powodu. Zmobilizowałam się w końcu kiedy dostałam możliwość zrecenzowania Bez reszty czyli drugiej części przygód głównego bohatera. Podobno można czytać te książki oddzielnie, ale ja niestety nie uznaję czegoś takiego. Serię czyta się albo od pierwszego tomu albo wcale.
Kastor Grudziński jest komisarzem pracującym w jednej z krakowskich komend. Pewnego dnia zostaje przydzielony do rozwiązania sprawy zaginięcia mieszkańca Woli Justowskiej. Jest to dzielnica willowa, co oznacza, że mówiąc prostym językiem gość jest nadziany. Czy to pomoże w jego odnalezieniu czy wręcz przeciwnie?
Od pierwszej strony zapałałam sympatią do Kastora. Nawet to niecodzienne imię nabrało dla mnie innego znaczenia 🤭. Może dlatego, że kojarzę je od teraz nie tylko z silnym mężczyzną, ale też i romantycznym. Co tu będę dużo mówić - postać rozpisana bezbłędnie. I nawet wiem kto mógłby się w nią wcielić w ekranizacji. Nie kto inny jak Bogusław Linda 😍.
Jeżeli chodzi o klimat i fabułę - dałam się jej nieść od początku do samego końca. Urodziłam się na początku lat 90 więc nie wiele z tego okresu pamiętam, ale czuję gdzieś podświadomie, że to był fajny okres. Poza okresem międzywojennym chętnie przeniosłabym się w lata 70,80 i 90 by nasiąknąć tym wszystkim co się wówczas działo. Grodziński byłby moim przewodnikiem. Na swoją obronę mam tylko jedno - za mundurem panny sznurem. Ode mnie solidne 8/10. Czym prędzej...

× 4 | link |
@ejwa1960
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Sensacja, thriller, horror,kryminał 2018 do biblioteki

Nie czytałam poprzednich książek pana Miłoszewskiego,ale oglądałam Watahę,która bardzo mi się podobała jak również książka "Kastor".
Książka opisuje wczesne lata dziewięćdziesiąte kiedy to z milicji utworzona została policja,w której to pracuje nasz główny bohater Kastor Grudziński.
W książce dużo się dzieje,są morderstwa i nie tylko znajdziemy również wątek obyczajowy.
Pan Miłoszewski faktycznie napisał książkę w dość specyficznym języku,nie wszystko było dla mnie zrozumiałe:).
No ,ale koniec książki to już inna historia!
Myślę,że będzie kontynuacja!
Moim zdaniem bardzo dobra książka.Polecam!

× 4 | link |
@Antoniowka
2021-02-16
7 /10
Przeczytane

Tandetna okładka nie skłania czytelnika do sięgnięcia po „Kastora”. Z drugiej strony trzeba przyznać, że lata 90. kojarzą mi się trochę z tandetą, więc okładka dobrze oddaje klimat tamtego czasu. Do zapoznania się z tą pozycją – a słuchałam audiobooka – skłoniła mnie osoba lektura, Janusza Zadury, który jest dla mnie czarodziejem słowa i myślę, że byłabym w stanie w ciemno sięgać po wszystko, co on czyta!

Ale do meritum – po „Kastora” sięgnęłam trochę w ciemno i był to strzał w dziesiątkę, bo kryminał ten jest bardzo klimatyczny, posiada ciekawą zagadkę, a postać Kastora burzy sympatię czytelnika.

Autorowi udało się dobrze sportretować Kraków schyłku XX wieku, mentalność ludzi, a także ważne problemy, z którymi musiał borykać się nasz kraj po upadku komunizmu: rodzącą się nową przestępczością, alkoholizmem (choć to i wcześniej było), próbami tuszowania/rozliczania się z SB.

Szkoda, że Autor nie zrobił całej serii z komisarzem Kastorem Grudzińskim. Może się jeszcze doczekam kontynuacji…

× 2 | link |
@jenny777
2019-04-30
7 /10
Przeczytane

"Kastor" to barwne lata 90., plastyczne postaci, wartka akcja i zaskakujące zakończenie. Thriller policyjny, który wypełnia pewną lukę na rynku wydawniczym. Jeszcze nie zapomniano o działaniach milicji, a krakowski Kazimierz nie był miejscem, które chcielibyście zobaczyć. Ledwo skończył się komunizm, zaczęły się roszady na polu gry. Zaczynają pojawiać się kontrasty.

Bardzo to realistyczny świat, który wspaniałe przywraca zatarte wspomnienia z tamtych czasów. Wojtek Miłoszewski, znany mi do tej pory ze scenariusza do (dobrego) serialu "Prokurator" , zdecydowanie nie zawodzi. Czekam na więcej takich tytułów!

× 2 | link |
@_alex_sandra_mama_
2019-10-07
7 /10
Przeczytane

Kraków początek lat 90. W mieście pojawia się coraz więcej podejrzanych typów, którzy liczą na szybki zysk i dobrą zabawę. Komisarz Kastor Grudziński dostaje zawiadomienie o zaginięciu mieszkańca jednej z nowobogackich dzielnic miasta. Castor na własnej skórze przekonuje się, że zło może kryć się wszędzie, nawet w miejscach w których nikt by się tego nie spodziewał. Miejscach bliskich jemu samemu...
A Wy przebyliście już podróż w lata 90 wraz z tą książką?
Jeśli nie to polecam nadrobić 😉😉

× 2 | link |
@oliwa
2019-11-13
7 /10
Przeczytane Polska Kryminały

Całkiem przyzwoity kryminał. Mamy zagadkę, która wciąga, sympatycznego, oddanego sprawie głównego bohatera, gęstą akcję, zapadające w pamięć postaci drugoplanowe i przede wszystkim – świetny, przepraszam za wyrażenie, risercz. Widać, że autor dobrze poznał realia pracy w policji w okresie, o którym pisze, to znaczy we wczesnych latach 90. A to ja sobie bardzo cenię. Co do minusów: początkowo raziły mnie dialogi jak ping-pong, z obowiązkowymi dowcipnymi ripostami. Nienaturalne to, ale z czasem można się przyzwyczaić. Dużo większy minus jest taki, że zagadka zostaje rozwiązana w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności, który w dodatku kroi się dużo wcześniej. Autor zawiesza nie strzelbę, tylko kałasznikowa, czytelnik czeka, kiedy padnie salwa, a nasz dzielny stróż prawa w tej jednej sprawie zupełnie traci zawodową podejrzliwość.

I coś jeszcze… Nie wiem, czy nazwać to minusem… Może raczej elementem niezamierzenie śmiesznym. Obaj bracia Miłoszewscy mają słabość do bohaterów, którzy koniecznie muszą udowadniać, jakimi to oni nie są ogierami. W „Kastorze” bohater praktycznie nie sypia (cierpi na bezsenność), ugania się za zbirami po dachach, obrywa, powinien padać na twarz, ale skąd, jest niezawodną seksualną maszyną. Kiedy coś takiego czytam, mam wrażenie, że autor mruga do czytelnika – to o mnie, to o mnie!

Mimo tych potknięć, trzymam kciuki za kontynuację.

× 1 | link |
@zaczytana85
2020-04-15
Przeczytane Pożyczone

Kastor Grudziński jest komisarzem z wieloletnim stażem. Życie go nie rozpieściło. Tragiczny wypadek rodziców, pobyt w domu dziecka, śmierć żony ( przez co ma trudności w nawiązywaniu relacji z kobietami ) ukształtowały go jako człowieka.

Odkąd pamięta cierpi na bezsenność, a krótkie drzemki przenoszą go we wspomnienia wczesnego dzieciństwa.
Kastor przyjmuje zgłoszenie zaginięcia mężczyzny z bogatej willowej dzielnicy. Z początku bagatelizuje sprawę, sądząc, iż człowiek który nie wrócił do domu na noc niedługo sam się odnajdzie. Nie przypuszcza jednak, że to dopiero początek góry lodowej.

Sprawę pomagają mu prowadzić : Czarek - żółtodziób, zaraz po szkole oraz Kwiatek - będący aktywny jedynie kilka godzin wieczorami.
Autor przenosi nas w lata '90. Pokazuje zmiany zachodzące w Polsce, co za tym idzie stosunek społeczeństwa do przekształcenia Milicji Obywatelskiej w Policję. Świat pełen cinkciarzy, złodziei oraz przemocy. Kraków pełen podejrzanych miejsc i ludzi.

Co do głównego bohatera to został przedstawiony w sposób nie do końca realny. Raz jest superbohaterem, następnie ma pretensje do swojego wyglądu i swojej pozycji materialnej, a na koniec wciela się w niezrównoważonego psychicznie.Człowiek, który ma swoje priorytety oraz kieruje się nimi, który w swoim zawodzie pracuje nie od dziś i nie jedno widział, może być aż tak rozchwiany emocjonalnie?

Fabuła jest wymuszona, jakby stworzona na siłę. Czasami mało logiczna, tudzież nie...

| link |
@yhera
2021-03-16
6 /10
Przeczytane Kryminał/sensacja/thriller
LA
2020-08-31
6 /10
Przeczytane Przeczytane2019 Posiadane
@ela_r22
2020-02-01
8 /10
Przeczytane 2020 Kryminał - Sensacja Thriller
@budyn.malinowy
2019-12-15
5 /10
Przeczytane
@kawadociastka
2019-12-13
5 /10
Przeczytane
@ghostwritter.m
2019-12-12
6 /10
Przeczytane
@marthanowak
2019-12-02
6 /10
Przeczytane
@ReaderX
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Posiadam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Kastor. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Bez reszty
Bez reszty
Wojtek Miłoszewski
7.3/10
Kontynuacja bestsellerowego "Kastora" Wojtka Miłoszewskiego. Początek lat dziewięćdziesiątych. L...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl