Katarzyna Wielka i Potiomkin

Simon Sebag Montefiore
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Katarzyna Wielka i Potiomkin
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Druga w wielkim stylu biografia pióra autora Stalina. Dworu czerwonego cara. Owiane legendą życie carycy Rosji, Katarzyny Wielkiej, i jej ekscentrycznego przyjaciela, kochanka, męża stanu, Grigorija Potiomkina, Simon Sebag Montefiore przedstawia na szerokim tle XVIII-wiecznej Rosji, tworząc wspaniałą panoramę epoki.

Pasjonujące, rzetelnie udokumentowane dzieło, napisane z dbałością o szczegóły i oszałamiającym rozmachem."The New York Times Book Review"

To wspaniała opowieść, a Simon Sebag Montefiore przedstawia ją z pasją... Znakomicie rozumie politykę dworu rosyjskiego i kontekst dyplomatyczny, co nie jest łatwe, ponieważ punkt ciężkości tej opowieści przesuwa się między Sankt Petersburgiem, Wiedniem, Berlinem i Stambułem. Doskonale ukazuje związek Potiomkina z Katarzyną. Adam Zamoyski, The Times

Data wydania: 2019-03-14
ISBN: 978-83-11-15624-1, 9788311156241
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 752
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Simon Sebag Montefiore Simon Sebag Montefiore
Urodzony 27 czerwca 1965 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Simon Sebag Montefiore – brytyjski historyk i dziennikarz. Absolwent Gonville and Caius College na Uniwersytecie Cambridge. W latach dziewięćdziesiątych podróżował po byłym ZSRR (odwiedził Kaukaz, Ukrainę i Azję Środkową). Autor wielu artykułów na ...

Pozostałe książki:

Saszeńka Stalin. Młode lata despoty Pewnej zimowej nocy Młody Stalin Stalin. Dwór czerwonego cara
Wszystkie książki Simon Sebag Montefiore

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Katarzyna Wielka i Potiomkin? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Współpraca

Kim jest Katarzyna Wielka II, wie mniej więcej każdy z nas.
Ale kim był Potiomkin, już niewielu.
Pewnie większości kojarzy się z pancernikiem jego imienia.
A tymczasem człowiek ten, z mało znanej postaci, można by rzec drugoplanowej urósł do roli faworyta najpotężniejszej kobiety ówczesnego świata.
Książka, którą przez kilka ubiegłych dni czytałem opowiada właśnie o związku carycy z Wielkim Księciem Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
Książka, a jest to jej największy plus napisana jest przystępnym językiem, nie pozbawiona anegdot i cytatów.Z każdą stroną wciągamy się w świat dworskich intryg, zmówień i pomówień. Mamy tu miłość, ale i nienawiść, dowiadujemy się także, jak w owych czasach funkcjonował dwór carski potężnego państwa.To nie tylko historia miłości dwojga ludzi, ale i przekrój przez historię Rosji, która w tamtych latach, czyli w wieku XVIII była najpotężniejszą jednostką państwową na świecie. Rządzona twardą ręką przez silną kobietę rosła w siłę i kwitła.Katarzyna była kobietą bardzo namiętną i można by rzec zmieniała kochanków jak rękawiczki, ale tylko niektórym udało się osiągnąć status faworyta. Grigorij nie narzucał się w swej roli Katarzynie, ale pozostał pokornym wykonawcą jej zachcianek.Nie afiszował się ze swoimi uczuciami i nie narzucał się carycy. Rola faworyta ograniczyła się potem do roli przyjaciela, ale już do końca pozostał blisko cesarzowej.

Podsumowując książka arcyciekawa i pasjonująca.Jestem wielkim fanem powieści history...

{} | link |
OM
2013-09-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane moja

Cytaty z książki

O nie! Książka Katarzyna Wielka i Potiomkin. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl