Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce.

Leszek Adamczewski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

 Kto, poza mieszkańcami Wapna, wie o zagładzie tej górniczej osady?
 Dlaczego na komendzie MO w Krośnie Odrzańskim chciano zastrzelić szeregowca Armii Radzieckiej?
 Dlaczego ZOMO-wiec z Warszawy, który wiele na służbie widział, w Osiecku przeżył szok?
 Między tragicznym wypadkiem tramwajowym w Wałbrzychu z 1945 roku, o którym wiadomo niewiele, a powodzią tysiąclecia, która 7 lipca 1997 roku zalała Kłodzko, wydarzyło się w Polsce tysiące katastrof lądowych. Były to zarówno wypadki, jak i klęski żywiołowe czy epidemie.
 Leszek Adamczewski wybrał i opisał w swej książce kilkadziesiąt z nich. Obok zdarzeń znanych i dobrze pamiętanych przedstawia również te mało znane, całkowicie zapomniane bądź oficjalnie przemilczane, bo swego czasu politycznie bardzo niewygodne. 
Data wydania: 2019-04-23
ISBN: 978-83-66217-20-1, 9788366217201
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 336
dodana przez: sandrajasona
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Leszek Adamczewski Leszek Adamczewski
Urodzony w 1948 roku w Polsce (Szczecin)
Polski pisarz i dziennikarz. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor prawie trzydziestu książek o zagadkowych i tajemniczych wydarzeniach z lat drugiej wojny światowej, w tym o losach skarbów kultury. Utrzymana w charakteryst...

Pozostałe książki:

Berlińskie wrota. Nowa Marchia w ogniu Klęska gauleitera. Sensacje z Kraju Warty Katastrofy 2. Słynne i przemilczane tragedie w powojennej Polsce Blask ukrytego złota Dymy nad Gdańskiem. Agonia Prus Zachodnich
Wszystkie książki Leszek Adamczewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce. nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@sandrajasona
2020-02-20
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019 Historia

Historia katastrof, które wydarzyły się w powojennej Polsce, opisane przez autora, na tyle na ile zostały znalezione przez niego materiały. Jest ich 32, ale w poszczególnych miastach mamy też omówionych tych wypadków więcej. Niektóre mamy opisane dość szczegółowo, włącznie z ustaleniami śledczych i ewentualnymi wyrokami i wskazaniem winnych. 
Autor wybrał te znane, ale i mniej znane, zapomniane, a częściowo też owiane tajemnicą i ukryte przez cenzurę i rządy. Mamy, więc katastrofy tramwajowe, kolejowe, autobusowe, wypadki w kopalniach, na paradach wojskowych, powodzie i zapadające się miasteczka, wybuchy gazu, wypadki w zakładach pracy. Z tych najsłynniejszych to wybuch gazu w Gdańsku, zapadnięcie się miasteczka – Wapna, powódź w Kłodzku, katastrofa kolejowa w Otłocznie. 
Nie sposób opisać ilości zabitych, tragedii ludzkich i bezsensowności niektórych wypadków, które powstały z bezmyślności i braku dozoru ludzkiego. Tutaj też znalazłam wątek dotyczący mojej rodziny, w wypadku tramwajowym w Szczecinie zginął mój wujek, był wśród 15 zabitych. 
Całość obejmuje całą Polskę, ale na podstawie mapki umieszczonej na końcu książki widać, że najwięcej było ich na Śląsku i w Kujawsko-Pomorskim. Plusem jest duża ilość zdjęć, opisów naocznych świadków, a także informacji z ówczesnych gazet. Mamy też reakcje stref rządzących na te wydarzenia. Polecam osobom zainteresowanym historią. 

× 1 | link |
EW
2020-03-01
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl