Śmierć z nieba. Alianckie naloty na polskie i niemieckie miasta

Leszek Adamczewski
Śmierć z nieba. Alianckie naloty na polskie i niemieckie miasta
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Alianckie naloty na cele cywilne podczas drugiej wojny światowej nadal budzą wiele kontrowersji. Bombowce RAF i USA AF, niekiedy wspólnie, zniszczyły nie tylko słynne Drezno, ale także Szczecin, Świnoujście, Żary i Królewiec, zabijając tysiące mieszkańców.

W efekcie amerykańskich nalotów na fabryki benzyny syntetycznej w okolicach Kędzierzyna-Koźla i Góry Świętej Anny zginęły setki Ślązaków polskiego pochodzenia. Bomby nie wybierały ofiar. Podczas bombardowania Peenemünde życie straciło wielu Niemców, w tym kilku uczonych pracujących nad bronią V – bliskich współpracowników Wernhera von Brauna. Niestety, niejako przy okazji śmierć poniosły setki cudzoziemskich robotników przymusowych, w tym również Polaków. Polacy ginęli też w czasie nalotów na fabryki w Poznaniu, Gdyni czy Czechowicach-Dziedzicach. Alianckie naloty na wschodnie obszary Trzeciej Rzeszy nie były, co prawda, tak intensywne jak w części zachodniej. Ziemie wschodnie, w tym włączone do Niemiec terytoria polskie, leżały bowiem dalej od baz lotniczych w Wielkiej Brytanii. Warto jednak przypomnieć, że ofiarami tych bombardowań byli nie tylko mieszkańcy Hamburga, Norymbergi czy Kolonii, o Berlinie nie wspominając, ale także Gdyni, Szczecina, Poznania i Gdańska.

Leszek Adamczewski przypomina te, powoli już blaknące, karty z dziejów drugiej wojny światowej.

Leszek Adamczewski – poznański pisarz i dziennikarz, urodzony w Szczecinie. Autor blisko trzydziestu książek. Od 2009 roku współpracuje z Wydawnictwem Replika, którego nakładem ukazały się między innymi opracowania poświęcone wojennym tajemnicom Dolnego i Górnego Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich, Pomorza oraz Kraju Warty i Generalnego Gubernatorstwa. Adamczewski jest także autorem publikacji o niemieckich badaniach nad bronią atomową oraz o największych katastrofach w powojennej Polsce.

Data wydania: 2022-07-12
ISBN: 978-83-66989-50-4, 9788366989504
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Historia
Stron: 416
dodana przez: Catta

Autor

Leszek Adamczewski Leszek Adamczewski
Urodzony w 1948 roku w Polsce (Szczecin)
Polski pisarz i dziennikarz. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor prawie trzydziestu książek o zagadkowych i tajemniczych wydarzeniach z lat drugiej wojny światowej, w tym o losach skarbów kultury. Utrzymana w charakteryst...

Pozostałe książki:

Blask ukrytego złota Dymy nad Gdańskiem. Agonia Prus Zachodnich Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce. Berlińskie wrota. Nowa Marchia w ogniu Katastrofy 2. Słynne i przemilczane tragedie w powojennej Polsce Klęska gauleitera. Sensacje z Kraju Warty Na podbój świata. Śląskie sensacje wojenne Pierwszy błysk. Tajemnice hitlerowskiej broni jądrowej. Tajemnicza broń Hitlera. Na tropie tajnych badań III Rzeszy Burza nad Provinz Pommern Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy Konwój do Paradies Milczące ślady Mroczny labirynt Na dno szybu Podziemny skarbiec Rzeszy. Poligon. Sensacje z kraju Warty Prusy w ogniu. Między Królewcem a Toruniem Skarby w cieniu swastyki Ucieczka przed bombami W królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa Zaginiona komnata Zagrożone dziedzictwo. Zaskakujące losy zabytków Zatrzaśnięte wrota Zejście do piekła. Od Niederschlesien do Dolnego Śląska Zmierzch bogów w Posen Złowieszcze góry Łuny nad jeziorami Śmierć z nieba. Alianckie naloty na polskie i niemieckie miasta
Wszystkie książki Leszek Adamczewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Śmierć z nieba. Alianckie naloty na polskie i niemieckie miasta aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Śmierć z nieba. Alianckie naloty na polskie i niemieckie miasta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat