Klan Matejków

Marek Sołtysik
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Klan Matejków
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Historia Matejki i jego rodziny – matki wychowującej dzieci „do sztuki”, braci, z których Janek wcale nie czuł się najzdolniejszy, córki Beaty, wyjątkowo utalentowanego zięcia Józefa Unierzyskiego, znakomitego witrażysty Stefana Witolda Matejki (bratanka Mistrza) – to temat na wielką filmową sagę, równie fascynującą jak ta książka. Matejko był artystą i historiozofem, badaczem przyczyn upadku Polski. Zaskakiwał kolorystyką obrazów, oburzał wprowadzaniem na płótna postaci niewymienianych wcześniej przez kroniki.

Marek Sołtysik, autor wielu historycznych gawęd, m.in. Klanu Kossaków, w Klanie Matejków przywołał słowa wielkiego malarza Jerzego Nowosielskiego: „Pamiętajmy, że Hołd pruski i Bitwa pod Grunwaldem to są ewenementy w europejskim malarstwie historycznym – to najlepsze dzieła, jakie w tym gatunku powstały. A czy na co dzień myślimy o Matejkowskiej polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie? On [...] dał genialną koncepcję polichromii kościoła gotyckiego. Jeśli chodzi o sposób zdobienia kościoła w Europie XIX wieku, to Matejko stworzył największe dzieło”.

W serii ukazał się Klan Kossaków, w przygotowaniu Klan Wyspiańskich.

Data wydania: 2019-05-31
ISBN: 978-83-213-5115-5, 9788321351155
Wydawnictwo: Arkady
Stron: 288
dodana przez: Agnieszka

Autor

Marek Sołtysik Marek Sołtysik
Urodzony 19 lipca 1950 roku w Polsce (Olkusz)
Marek Wincenty Sołtysik – polski pisarz, eseista, wykładowca akademicki, scenarzysta, krytyk sztuki, grafik i malarz. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (1969) i Akademię Sztuk Pięknych (1975; dyplom na Wydziale Grafiki u prof....

Pozostałe książki:

Korytarz Piękni szaleńcy, czyli sztuka skandalem podszyta Bestia znad rzeki. Kroniki kryminalne Gruszka Klan Kossaków
Wszystkie książki Marek Sołtysik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Marek Sołtysik "Klan Matejków"

3.04.2020

Marek Sołtysik (ur.1950), powieściopisarz, poeta, edytor, scenarzysta, malarz, grafik, krytyk sztuki. absolwent ASP w Krakowie. Jest autorem ponad 40 książek oraz kilkudziesięciu słuchowisk, m.in. cyklu o artystach XIX i XX wieku. Prowadził dział prozy w Życiu Literackim oraz Pocztę Literacką, pisał dla Przekroju. W latach 2001-2003 był felietonis... Recenzja książki Klan Matejków

Mistrz Jan Matejko

30.03.2020

Kim tak naprawdę jest dla przeciętnego Polaka - Jan Matejko? Myślę, że większość osób, którym zadamy to pytanie odpowie, że to polski malarz. Podejrzewam, że już znacznie mniej będzie w stanie wymienić kilka dzieł Artysty oraz powiedzieć o Nim kilka słów. Wstyd to przyznać otwarcie, ale sama zapytana miesiąc temu “Kim jest Jan Matejko” odpowiedzia... Recenzja książki Klan Matejków

Moja opinia o książce

Opinie

@W_ksiazki_zaklete
2020-04-03
6 /10
Przeczytane
@a_ziemniewicz
2020-03-30
7 /10
Przeczytane
@Agnieszka
2019-08-18
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Gdy tylko miał wolną chwilę, słuchał orkiestry wojskowej w Ogrodzie Strzeleckim przy Lubicz, odwiedzał Groby Pańskie, uczestniczył w Emaus, przypatrywał się świętu Rękawki. W Dzień Zaduszny ub...”
#
“Biedna Teodora Matejkowa w listach pisanych w chwilach rozjaśnienia umysłu z oddziału psychiatrycznego Szpitala Świętego Łazarza winiła za swój stan - oprócz zerwania stosunków między rodzinam...”
#
“Juliusz, prostolinijny i dobry, w końcu w Paryżu stał się znany z tego, że pożycza ludziom pieniądze i nie ma zwyczaju domagać się obiecanego zwrotu pożyczki.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl