Pamiętacie Klarę? Ma dziewięć lat i własne zdanie w każdej sprawie, lubi pizzę, chciałaby mieć golden retrivera, tyle że jej brat ma alergię na sierść… Aha, najważniejsze, Klara prowadzi tajemny dziennik, którego okładka jest opatrzona ostrzeżeniem „Proszę tego nie czytać!”
W drugiej części poznacie nowe przygody Klary i Młodszego, bohaterów książki „Klara. Proszę tego nie czytać.” Klara jedzie na rodzinne wakacje. Wciąż pisze swój tajny dziennik i stara się nie wspominać o szkole…Niestety wakacje się kończą, a w mieście już czeka pani Przestroga, czytanie ze zrozumieniem i klasówka z pulpy.
Zobacz nasz zwariowany świat oczami bystrego ( i trochę złośliwego) dziecka.
„Klarę” napisał i zabawnie zilustrował Marcin Wicha, grafik i rysownik współpracujący na co dzień z „Tygodnikiem Powszechnym”.
Z recenzji 1 części:
Pierwsza część „Klara. proszę tego nie czytać” została wyróżniona przez Jury Dorosłe Nagrodą Donga za 2011 rok: za przedstawiony z „mikołajkowy” poczuciem humoru obraz współczesnej szkoły i rodziny.
„Proszę tego nie czytać!” głosi dymek nad głową Klary- tytułowej bohaterki książki Marcina Wichy - ale jak tu oderwać się od czytania, skoro śmiejemy się coraz głośniej i coraz częściej, zanim zadamy sobie w końcu Gogolowskie pytanie: „I z kogo się śmiejecie? Tak, tak: „Z samych siebie się śmiejecie”.
Dorota Koman, Magazyn Nowe książki
Z „Klarą” jest tak jak ze Shrekiem, idziesz z dzieckiem i oboje ryczycie z smiechu, choć oczywiście w zupełnie innych momentach.
Joanna Sokolińska, Wysokie Obcasy
"Klara. Proszę tego nie czytać” to pyszny debiut „Tygodnikowego” rysownika i blogera Marcina Wichy. Książka komiczna – śmiałam się przy lekturze w głos, aż zatrwożona rodzina przybiegła zapytać, czy aby wszystko w porządku.
Joanna Olech, Magazyn Literacki Książki w Tygodniku Powszechnym
Autentycznie śmieszna książka. A ta jej „śmieszność” nie ma nic wspólnego z wesołkowatością, która ćwiczy przeponę i wprawia w dobry nastrój na kilka ulotnych minut.
Katarzyna Kubisiowska, Kultura, Onet