Kierunek zwiedzania

Marcin Wicha
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Kierunek zwiedzania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Takie twarze miewali słynni oszuści. Dzięki tej twarzy może być każdym: w Witebsku Mesjaszem, w Leningradzie — profesorem. Kiedy przyjeżdża do Warszawy, miejscowym wyznawcom przypomina Mickiewicza. Kiedy umiera w Leningradzie, uczniowie widzą w nim Chrystusa. Przyjaciel robi ostatnią serię portretów. (Na pierwszym rysunku twarz jeszcze żyje. Na drugim jest martwa jak poduszka).

Kim jest bohater tej opowieści? Twórcą, prorokiem czy może wielkim mistyfikatorem? W książce Marcina Wichy spacer po wyimaginowanej wystawie prac Malewicza staje się pretekstem do opowieści o utopijnych projektach i niespełnionych marzeniach, o rosyjskiej rewolucji i naszej współczesności.

Eksponatami są tu obrazy, znaki interpunkcyjne, buraki cukrowe i ludzkie losy. Autor umyka muzealnej narracji, z uśmiechem i nie bez ironii podejmuje grę z konwencją artystycznej biografii, a jednocześnie, już całkiem serio, próbuje znaleźć język zdolny uchwycić istotę malarstwa - i daje przy tym niezwykły popis literackiego kunsztu.

Tego dnia sam chce być farbą. Czuć tę farbę na sobie. Chce się nią posmarować. Owinąć. Chce ją zobaczyć całym ciałem, bez użycia oczu. Nie chce być malarzem. Chce być obrazem. Kolorem. Wszystkimi kolorami. Najlepiej królem kolorów w kolorowej szacie. Chce mieć kolorowe skrzydła, zostawiać za sobą barwną smugę.

Data wydania: 2021-04-14
ISBN: 978-83-66147-77-5, 9788366147775
Wydawnictwo: Karakter
Kategoria: Sztuka
Stron: 264
dodana przez: abdita

Autor

Marcin Wicha Marcin Wicha
Urodzony w 1972 roku w Polsce (Warszawa)
Marcin Wicha - grafik. Projektował (i projektuje) okładki, plakaty i znaki graficzne. Czasem pisze. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniow...

Pozostałe książki:

Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka. Poczytaj ze mną Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (14) /luty 2019 Jak przestałem kochać design Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Wszystkie książki Marcin Wicha

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy można tworzyć obrazy za pomocą słów?

4.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Czy można tworzyć obrazy za pomocą słów? Można, a dowodzi tego Marcin Wicha w swojej najnowszej książce "Kierunek zwiedzania". Książka "Kierunek zwiedzania" zachwyca nie tylko wyglądem (minimalistyczna okładka, płócienna oprawa, krój pisma), ale przede wszystkim zachwyca treścią. Czym jest więc "Kierunek zwiedzania"? Niesamowitą podróżą po nies... {} Recenzja książki Kierunek zwiedzania

@m_mikos@m_mikos {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@katarzynakobosko
2021-07-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@m_mikos
2021-05-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kierunek zwiedzania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl