Kłopot z testosteronem i inne eseje z biologii ludzkich tarapatów

Robert M. Sapolsky
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Kłopot z testosteronem i inne eseje z biologii ludzkich tarapatów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Czy zwierzęta plotkują? Czy szympansy i szczury naprawdę wiedzą, co należy zjeść, by pozbyć się kłopotów żołądkowych? Czy pawiany pogardziłyby fast-foodem i dlaczego u progu dorosłości porzucają swoje stada? Robert M. Sapolsky, znany antropolog i biolog behawioralny, autor bestsellera Dlaczego zebry nie mają wrzodów? odsłania tajemnice tych zachowań i pokazuje, że pod wieloma względami jesteśmy do innych gatunków niepokojąco podobni. Z typową dla siebie swadą wyjaśnia biologię dziwactw i osobliwości naszego codziennego zachowania. Przeczytamy o brzemiennych w skutki pomyłkach XIX-wiecznych anatomów, o biologicznych podstawach przekonań religijnych i wreszcie uzyskamy odpowiedź na pytanie: czy testosteron rzeczywiście powoduje nasilenie agresji? Stadko pawianów siedzi wokół polanki, na której rozgrywa się walka. Dwa olbrzymie, wysoko postawione w hierarchii samce; napięcie między nimi narastało od jakiegoś czasu, aż w końcu dochodzi do wybuchu. Sto funtów mięśni i testosteronu plus ostre kły większe od tych, którymi może pochwalić się dorosły lew, tną, rzucają się na siebie i tłuką. Postronni obserwatorzy mogą oberwać albo w trakcie walki, albo zaraz po, kiedy to sfrustrowany przegrany będzie rozładowywał swoją złość na kimś mniejszym. Co byłoby w tej sytuacji logiczne? Wiać, gdzie pieprz rośnie. A co robi połowa zwierząt? Przerywa swoją aktywność, staje na dwóch nogach, przepycha się, by być jak najbliżej miejsca akcji i mieć jak najlepszy widok. Może chcą w ten sposób pozyskać kilka wskazówek na temat strategii walki, a może stają się niemymi, cierpiącymi świadkami upadku pacyfizmu? Ależ nie. Po prostu chcą widzieć, co się dzieje. (Fragment książki)
Tytuł oryginalny: The Trouble with Testosterone
Data wydania: 2012-01-01
ISBN: 978-83-01-17260-2, 9788301172602
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Stron: 272

Autor

Robert M. Sapolsky Robert M. Sapolsky
Urodzony 6 kwietnia 1957 roku w USA (Brooklyn, Nowy Jork)
Robert Maurice Sapolsky – amerykański biolog i neurolog. Obecnie jest profesorem nauk biologicznych oraz profesorem neurologii, nauk neurologicznych oraz neurochirurgii na Uniwersytecie Stanforda. Ponadto jest pracownikiem naukowym w Muzeum Narodowy...

Pozostałe książki:

Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Małpie amory i inne pouczające historie o zwierzęciu zwanym człowiekiem Zachowuj się Kłopot z testosteronem i inne eseje z biologii ludzkich tarapatów
Wszystkie książki Robert M. Sapolsky

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kłopot z testosteronem i inne eseje z biologii ludzkich tarapatów nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Posiadam Popularnonaukowe 2018

Świetny przykład jak pisać ciekawie o nauce dla laików. Jestem pod wrażeniem tego zbioru esejów naukowych. Autora znam z innej pracy o biologii stresu ("Dlaczego zebry nie mają wrzodów? - prawda, że fascynujące?) i muszę przyznać, że "Kłopot z testosteronem" jeszcze bardziej trafił w mój gust.
Tematyka jest szersza, obejmuje obserwacje zachowań społecznych pawianów, wiek dojrzewania płciowego u ludzi, kwestię co jest normą a co patologią i dlaczego trudno to rozpoznać i wiele innych zagadnień łączących biologię, medycynę, antropologię a nawet religię.

Tytułowy kłopot z testosteronem powinien by lekturą obowiązkową dla ludzi, którzy chcieliby rozumieć doniesienia radzieckich (ups, pardon, amerykańskich) naukowców. Esej ten pokazuje jak złożone zależności zachodzą w organizmach i jak wiele jest niuansów decydujących o tym jak człowiek czy inne zwierzę zachowa się. I oczywiste z pozoru powiązanie poziomu testosteronu z agresją nie jest już takie proste i jednoznaczne. Świetny esej!

Zdarzały się i takie rozdziały, które mnie wręcz wzruszały (o nastoletnim pawianie wyruszającym w świat), inne były inspirujące (o religiach i szamanach), a wszystkie napisane ze swadą i bardzo klarownie.

Nie jest to żaden systematyczny wykład o jednym zagadnieniu, niemniej jednak bez wątpienia jest to zajmująca lektura dla ciekawych świata zwierząt i ludzi.

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Kłopot z testosteronem i inne eseje z biologii ludzkich tarapatów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl