Zachowuj się

Robert M. Sapolsky
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Zachowuj się
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Zachowuj się – znakomita, kompleksowa publikacja amerykańskiego biologa i neurologa, Roberta Sapolsky’ego, o motywach ludzkiego zachowania. Kolejny tytuł pośród uznanych propozycji popularno-naukowych Media Rodziny, takich jak „Inteligencja emocjonalna” Golemana, „Factfulness” Hansa Roslinga czy „Pułapki myślenia” Kahnemana.

Autor zabiera czytelnika w zdumiewającą podróż, przedstawiając interdyscyplinarne spojrzenie na ludzkie postępowanie z perspektywy naukowej. W fascynujący sposób tłumaczy nasze codzienne doświadczenia. Zarazem jednak maluje najpełniejszy jak dotąd obraz gleby, z której wyrastają plemienne waśnie i ksenofobia, wojna i pokój.

Książka ma pomysłowy układ: poczynając od chwili, w której zachowaliśmy się tak, a nie inaczej, cofamy się w czasie, aby warstwa po warstwie ukazać kolejne przyczyny naszego postępowania. Od reakcji w ułamku sekundy zachodzących w mózgu i układzie nerwowym, przez interakcje hormonalne, doświadczenia dorastania, dzieciństwa czy rozwoju płodowego. W każdym rozdziale pojawia się najważniejsze z pytań: co sprawia, że popełniamy najgorsze potworności, i zarazem co nas popycha do najwspanialszych zachowań? Autor uwzględnia też wpływ genetycznego dziedzictwa i kulturowego kontekstu aż do ewolucyjnych początków istnienia naszego gatunku.

Po połączeniu wszystkich tych warstw uzyskujemy bezprecedensowy, zdumiewający wgląd w ludzką naturę. Rzuca nowe światło na takie zjawiska, jak rasizm, traumatyczne dzieciństwo, moralność czy wolna wola. Pokazuje także, jak skuteczniej dążyć do pojednania i trwałego pokoju. „Zachowuj się” to niespotykane osiągnięcie: książka mądra, głęboko ludzka, często bardzo zabawna, która nas uczy człowieczeństwa. Przez wiele lat nie znajdzie sobie równej.

Niewątpliwą zaletą tej książki jest wspaniała narracja, zabarwiona dowcipem i humorem, a także znakomity przekład autorstwa Piotra Szymczaka, które ułatwiają przyswajanie pełnej erudycji treści.
Tytuł oryginalny: Behave. The Biology of Humans at Our Best and Worst
Data wydania: 2021-03-10
ISBN: 978-83-8008-827-6, 9788380088276
Wydawnictwo: Media Rodzina
Kategorie: Psychologia, Biologia
Stron: 1008
dodana przez: Vernau

Autor

Robert M. Sapolsky Robert M. Sapolsky
Urodzony 6 kwietnia 1957 roku w USA (Brooklyn, Nowy Jork)
Robert Maurice Sapolsky – amerykański biolog i neurolog. Obecnie jest profesorem nauk biologicznych oraz profesorem neurologii, nauk neurologicznych oraz neurochirurgii na Uniwersytecie Stanforda. Ponadto jest pracownikiem naukowym w Muzeum Narodowy...

Pozostałe książki:

Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Małpie amory i inne pouczające historie o zwierzęciu zwanym człowiekiem Zachowuj się Kłopot z testosteronem i inne eseje z biologii ludzkich tarapatów
Wszystkie książki Robert M. Sapolsky

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Człowiek - konstrukcja niedoskonała

WYBÓR REDAKCJI
2.10.2021

Bez wątpienia to dla mnie Książka Roku 2021 (*). Musiałem to zasygnalizować, szczególnie że polskojęzyczna czytelnicza 'trendo-generatywna' społeczność właściwie tej publikacji nie zauważyła. A powinna krzyczeć: 'ludzie, macie okazję do lektury, po której lepiej zrozumiecie siebie, a co ważniejsze zaczniecie bardziej szanować swój mózg, uzasadnion... Recenzja książki Zachowuj się

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vernau
2022-01-16
Przeczytane Książki popularnonaukowe

Jaki ludzki organ jest najbardziej atrakcyjny ? Oczywiście – nasz mózg.

Robert M. Sapolsky – amerykański biolog i neurolog w książce „Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to, co najgorsze, i to, co najlepsze” zaprasza nas na ciekawy wykład naukowy o ludzkim mózgu.

Ta książka to obszerny zbiór informacji i przykłady badań naukowych m.in. na temat ciała migdałowatego jako centrum zawiadującego strachem, agresją i pobudzeniem seksualnym; kory przedczołowej jako centrum regulacji i ograniczania zachowań.

Sapolsky opowiada również o tym, czy geny wpływają na nasze życie, co się dzieje w naszym mózgu, gdy działa empatia lub zespół stresu pourazowego.

Książka nie jest napisana trudnym językiem. Jest to bardzo ciekawa i niezwykle wartościowa propozycja czytelniczą, ale dla osób lubiących czytać książki popularno-naukowe, zainteresowanych neurobiologią, biologią oraz badaniami naukowymi.

Należy też sobie zarezerwować sporo czasu na jej przeczytanie, ponieważ ma ona ponad 800 stron.

× 19 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2021-10-02
9 /10
Przeczytane Ekonomia_psycho-socjologia_2 Biologia_medycyna_2 Posiadam
@Vanille
2023-02-22
8 /10
Przeczytane
@MLB
2021-12-05
10 /10
Przeczytane EbM

Cytaty z książki

De Waal dostrzega tu jeszcze głębsze implikacje - korzenie ludzkiej moralności są starsze od naszych instytucji kulturowych, praw czy umoralniających kazań. Być może moralność wcale nie bierze się z transcendentnych źródeł duchowości (gdzie na scenę wkraczają bóstwa), tylko sięga poza granice naszego gatunku.
[Empatia] może też dawać niebezpieczne poczucie spełnienia: że skoro pojawiły się uczucia, to coś już zrobiono. Nasuwa się pokusa, żeby widzieć wartość moralną w samym odczuwaniu cudzego bólu. Niebezpieczeństwo empatii nie polega na tym, że może nam ona popsuć nastrój, ale właśnie na tym, że nam go poprawi, co z kolei sprawia, że empatia staje się dla nas celem samym w sobie, a nie częścią procesu i katalizatorem.
Hienom (krokutom) reputację zszargało nieaktualne już podejście w zoologii, kiedy nadano im lekceważące określenie "padlinożerców" (taka kąśliwość jest cokolwiek nie na miejscu, skoro my sami na ogół zdobywamy żywność, szukając padliny w supermarketach).
...mamy do czynienia z przypadkiem patologicznego altruizmu neuronalnego. Trzeba się mieć na baczności, kiedy świeżo upieczone neurony, które nawet nie odróżniają śledziony od śledzia, próbują się do czegoś przydać
Dodaj cytat