Kocham cię, Lilith

Radek Rak
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Kocham cię, Lilith
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Debiutancka powieść laureata Nagrody Literackiej NIKE 2020. Napisana przepięknym językiem opowieść o poszukiwaniu miłości i spełnienia, literaturze i życiu, których czasem nie można od siebie oddzielić. Do sanatorium w Beskidzie Niskim przyjeżdża młody kuracjusz Robert. Chce odpocząć i podreperować zdrowie. Ale czy to się uda, jeśli niemal cały czas dzieli między spotkania z piękną i demoniczną malarką Iwoną oraz intrygującą lekarką Małgorzatą? Na dodatek pogrąża się w lekturze powieści o lwowskim detektywie Jesipowiczu, który staje się jego wiernym towarzyszem i doradcą w miłosnych podbojach. Po nocy, którą Robert i Iwona spędzają razem, malarka znika i okazuje się, że nikt w sanatorium nie pamięta takiej kuracjuszki. Czy wszystko się tylko Robertowi wydaje? Czy wszystko jest tylko powieścią? Pierwsza powieść Radosława Raka jest jak pierwsza miłość: bezbronna, szczera, naiwnie odważna i rozgorączkowana. Czytajcie delikatnie, te Leśmianowe bańki młodzieńczych pasji tak łatwo pękają pod brutalnym dotykiem prozy. Jacek Dukaj "Kocham Cię, Lilith” to opowieść zwodnicza. Zaczyna się niewinnie, by niebawem wciągnąć nas w dziwne krainy duszy, które zazwyczaj omijamy. Transowa, wspaniale napisana proza. Radek Rak już teraz zapuszcza się w regiony polszczyzny, które dla wielu pisarzy pozostają niedostępne. Znakomity debiut! Wit Szostak Radek Rak (ur. 1987) - lekarz weterynarii, pracuje w swoim zawodzie. Mieszka w Dębicy na Podkarpaciu. Lokalny patriota, miłośnik gór, zwłaszcza Beskidu Niskiego. Publikował opowiadania w "Nowej Fantastyce", "Lampie" i e-zinie "Esensja". Jego pierwsza powieść nosi tytuł "Kocham cię, Lilith" (2014). W 2017 roku za powieść "Puste niebo" (2016) otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Za książkę “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” otrzymał Literacką Nagrodę Nike 2020.
Data wydania: 2020-10-20
ISBN: 978-83-8234-012-9, 9788382340129
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 344
dodana przez: jatymyoni
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Radek Rak Radek Rak
Urodzony w 1987 roku w Polsce
Radek Rak – polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii. W 2017 za powieść Puste niebo otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2020 nominowany do Nagrody L...

Pozostałe książki:

Puste niebo Baśń o wężowym sercu Legendy polskie Tarnowskie Góry Fantastycznie Agla. Alef
Wszystkie książki Radek Rak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

By żądz moc móc zmóc.

WYBÓR REDAKCJI
23.04.2022

„Kocham cię, Lilith” wymyka się regułom, standardom i klasyfikacjom, dlatego zamiast wstępu, cytatu czy motta – obraz, a właściwie ułomna próba jego wizualizacji: - bo Radek Rak napisał w swojej opowieści dwa obrazy. Jego bohaterowie co prawda pisali ikony – jako Jej wyznawcy, ale on, autor pełen wizji, napisał dla swojej bohaterki tapetę do la... Recenzja książki Kocham cię, Lilith

@Leeloo@Leeloo × 7

Moja opinia o książce

Opinie

@mamazonakobieta
2021-03-14
8 /10
Przeczytane

Udając się do sanatorium, Radek nie wie, co tak naprawdę go tam spotka. Piękna okolica, do której trafia, zachwyca go prawie od razu, sprawiając, że liczy nie tylko na podreperowanie zdrowia, ale również na solidny odpoczynek. Na miejscu poznaje panią doktor Małgorzatę, a niedługo później malarkę Iwonę. Obie kobiety, zabiegi i czytanie powieści detektywistycznej zajmuje mu czas i sprawia, że staje się mężczyzna szczęśliwym. Jednak pewnego dnia Iwona znika, a on próbując ją odnaleźć, zaczyna czuć się zagubiony. Nikt nic o niej nie wie, nikt jej nie widział, nikt nie pamięta. Mężczyzna nie wie co robić, zaczyna się gubić we własnej rzeczywistości. Czy malarka w ogóle istniała? Co połączy go z panią doktor? Co z tym wszystkim ma wspólnego czytania książka? Jak się uda wyjazd do sanatorium?

Historia dość ciekawa i nawet wciągająca, a momentami zaskakując. Autor tak prowadzi nas przez fabułę, że momentami sama nie wiedziała, co jest prawdą, a co tylko fikcją, wymysłem bohatera. Dla niektórych pewnie będzie to wadą, mnie to się podobało (i byłam tym zaskoczona, to chyba pierwsza książka, w której nie do końca wiem co i jak, a mimo to podoba mi się). Książkę czyta się szybko, podczas czytania w pełni skupiając swoją uwagę nad treścią (nie jest to książka, którą można czytać, robiąc kilka innych rzeczy, jej trzeba oddać 100% swojego czasu, przeczytać w skupieniu, w pełni zaangażować się w czytanie).

Bohater jest dobrze wykreowany, ciekawy. Z jednej strony próbu...

× 1 | link |
@luizko
2022-12-13
6 /10
Przeczytane
@Leeloo
2022-04-23
8 /10
Przeczytane
@gabriela.sz
2021-09-29
6 /10
Przeczytane
@katarzynakobosko
2021-08-06
8 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2021-05-24
6 /10
Przeczytane Radek Rak Twórca godny obserwacji
@Beata_
2019-11-11
6 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe

Cytaty z książki

“Prestidigitator, szachraj, uwodziciel. Artysta.”
#
“Nasłuchiwał, bo każdego ranka wypełniała dom swoim ruchem. Ale tamtego dnia dom milczał. Milczał, bo był martwy, bo sercem domu zawsze jest kobieta, i to o na, wyłącznie ona decyduje, jaki ten...”
#
“Tylko ja jeden, w samym środku wszechświata. Można by dorobić do tego jakąś solipsystyczną filozofię. Robert Z. pępkiem świata, Robert Z. jedynym punktem odniesienia dla rzeczywistości, nic ni...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl