Kociarz

Kristen Roupenian
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Kociarz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

„Kociarz” został przeczytany na stronach „New Yorkera” rekordowe dwa miliony razy, stając się najpopularniejszą opowieścią zamieszczoną w tym prestiżowym magazynie. Opowiadanie dało początek zbiorowi, który uznano za najważniejsze amerykańskie wydarzenie literackie roku. To prawdziwa proza XXI wieku, która w ciągu zaledwie jednej nocy została największym wiralowym fenomenem literackim w historii. To realizm magiczny w dobie mediów społecznościowych. To portret pokolenia w skondensowanej formie. 

„Przenikliwa i perfekcyjnie minimalistyczna” The New York Times

„Idealna do książkowych dyskusji przy winie” Vogue

„Magiczny realizm ociera się o pełną fantazję” The Independent

„Kociarz” to dwanaście opowiadań składających się w panoramę naszych czasów. To opowieści o pożądaniu i wstręcie, seksie i samotności, zagubieniu i poczuciu winy w erze Instagrama, Tindera i #MeToo. To literatura minimalistyczna, choć – paradoksalnie – napisana z rozmachem. Właśnie dlatego stała się najpopularniejszym wiralowym tekstem literackim XXI wieku i zdobyła dwa miliony czytelników w internecie. Teksty wywołują wiele emocji: fascynują i odstręczają, oburzają i podniecają, przerażają i zachwycają, nie pozostawiając miejsca na obojętność.
Tytuł oryginalny: You Know You Want This
Data wydania: 2019-04-26
ISBN: 978-83-287-0759-7, 9788328707597
Wydawnictwo: Muza
Stron: 320
dodana przez: Aivalar

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kociarz

16.08.2021

"Kociarz" to zbiór dwunastu opowiadań, mogą one wydawać się trochę dziwne a wręcz nawet niezrozumiałe, ale moim zdaniem właśnie w tym tkwi ich ciekawość, są niesamowite, są inne. Opowiadają szczerze o miłości, o nieudanych randkach, o dziwnych marzeniach, które przecież zdarzają się nam na co dzień, lecz o których sami nikomu nie mówimy, a nawet s... Recenzja książki Kociarz

@maciejek7@maciejek7 × 7

Kociarz

20.10.2019

Dwanaście krótkich opowiadań stanowi o pełni powieści Kociarz Kristen Roupenian. Zachwycają swoją różnorodnością i innością. Każde z nich dotyka ważnego problemu, z którym zmagają się ludzie żyjący w dzisiejszych czasach. Świat wyimaginowany i wirtualny, pełen skrajnych emocji i wrażeń. Czy taki świat dzisiaj istnieje? Czy jest on tylko wytworem ... Recenzja książki Kociarz

Ciekawy zbiór opowiadań..

3.06.2019

"Kociarz" to zbiór opowiadań, które niewątpliwie wciągają. I nieważne jest to, że planowałam przeczytać tylko jedno. Zaczęłam i musiałam skończyć. . Brudna prawda o naszych czasach, aż wylewa się z tej książki. Opowiadania przerażają i budzą wstręt. Autorka trochę zabija wiarę w człowieka, ale zmusza też do popatrzenia z boku na życie innych. Nie... Recenzja książki Kociarz

Moja opinia o książce

Opinie

@WolneLitery
2019-05-13
8 /10

To pierwsza książka z tak mocnymi opowiadaniami, jaką miałam okazję czytać i zdecydowanie... chce ich więcej! W "Kociarzu" znajdziemy 12 opowiadań, które szybko zyskały popularność i dzięki temu postanowiono wydać je w formie książki. Autorka jest mocna! Teksty są odważne, śmiałe i bardzo prawdziwe. Czasami aż przesadzone, ale dzięki temu jeszcze mocniej możemy zdać sobie sprawę z panującego obecnie problemu. Sporo tutaj namiętności, seksu, relacji międzyludzkich, uczuć i samotności. Widzimy funkcjonowanie społeczeństwa i to zdecydowanie pokazane z tej gorszej strony.
Przez te 12 opowiadań naprawdę sporo zobaczymy! Opowiadania mają różną długość, ale zazwyczaj jest to około 30-40 stron i czyta się je naprawdę błyskawicznie! Do tego nie musicie ich czytać po kolei, ponieważ każde z nich opowiada nam zupełnie inną historię i pokazuje prawdziwą i mocną twarz bohaterów, jacy w nim występują.
Ja mam cichą nadzieję, że z autorką będę miała się jeszcze okazję spotkać podczas czytania jej innych opowiadań. Zdecydowanie z miłą chęcią po nie sięgnę i przeczytam je. Jeśli nie chcecie od razu kupować całej książki, ponieważ nie wiecie, czy opowiadania przypadną Wam do gustu, to myślę, że w internecie znajdziecie jej treści i tam możecie najpierw je przeczytać!

× 2 | link |
@Aivalar
2019-05-02
7 /10

Gdyby ktoś opisał naszym przodkom czasy, w których żyjemy dzisiaj, całkiem prawdopodobne, że uznaliby, że mamy się jak pączki w maśle. Wszystkiego jest pod dostatkiem, cuda techniki pozwalają na przekraczanie dotąd nieosiągalnych granic, możliwości człowieka poszerzyły się niemal w każdym zakresie. A jednak trzeba zauważyć, że w erze królowania social mediów zatarły się również te ograniczenia, które nigdy nie powinny zostać zniesione – ograniczenia prywatności i intymności. Współczesne życie niesie za sobą tyle samo wygód, co pułapek, a przecież nowy telefon czy liczba obserwatorów na Instagramie nie pomogą, kiedy w grę wchodzi miłość, zdrada, samotność czy strach przed odrzuceniem.

O „Kociarzu” usłyszeliście już ode mnie przy okazji zapowiedzi i krótkiej opinii na temat opowiadania o tym samym tytule, które dało początek właśnie temu zbiorowi. Poza wspomnianą historią, w antologii autorstwa Kristen Roupenian znalazło się 11 innych opowieści, przy czym „inne” to słowo-klucz, bo to właśnie ono najszybciej przychodzi mi na myśl, gdy zastanawiam się nad tą książką. Muszę powiedzieć, że w mojej „karierze” czytelnika jeszcze nie pojawił się żaden tytuł, który wywołałby u mnie tak skrajnie różne emocje i pozostawił tyle miejsca na refleksje. Czy komuś przypadnie do gustu ten rodzaj do prozy, czy też nie – trzeba przyznać, że w „Kociarzu” jest coś niezwykłego, co wyróżnia go na tle innych pozycji.

Zacznę może od tego, co zwróciło moją największą uwagę, czyli styl ...

× 1 | link |
@ewfor
2019-10-24
6 /10
Przeczytane

Podobno książka została okrzyknięta globalnym fenomenem na miarę swoich czasów. Czasów przemian społecznych, które fascynują i niepokoją. Najpierw do mnie dotarł fragment, po przeczytaniu którego nie mogłam się doczekać całości.
Opowiadania w tej książce są różne gatunkowo i dotyczą różnych dziedzin życia. Mamy tutaj thrillery psychologiczne, opowiadania z nutką horroru, zjawiska nadprzyrodzone, platoniczną miłość podszytą erotyzmem z dużą dawką podniecenia i wybujałymi fantazjami seksualnymi.
Nie mogę powiedzieć, że książka mnie zachwyciła, i myślę, że czekając na całość, spodziewałam się czegoś innego.
Niektóre z tekstów mają fabuły typowo realistyczne, dość wiernie odzwierciedlające współczesny świat (opowiadanie Kociarz), ale niektóre to czysta fantastyka (opowiadanie Szramy), a jeszcze inne utrzymane są w fabule baśniowej (opowiadanie Lustro, wiadro i stara kość)
Muszę jednak przyznać, że autorka zafundowała swoim czytelnikom dość błyskotliwe teksty, stworzyła przesycone czarnym humorem obrazy przedstawiające współczesne społeczeństwo. Pokazała jak skomplikowane są zależności między płcią, seksem i władzą, jak brutalne często występują relacje między ludźmi.
Opowiadania te z jednej strony fascynują, z drugiej przerażają, momentami budząc nawet pewnego rodzaju wstręt antagonicznie występujący z zachwytem.
Myślę, że gdyby ta książka była tematem w jakimś Klubie Czytelnika, to wywołałaby ostrą dyskusję. Z całą pewnością opowiadania te znalazłyby z...

| link |
@maciejek7
2021-08-16
7 /10
Przeczytane
@wojciechowska.am
2019-11-24
7 /10
Przeczytane Posiadam
@malgosialegn
2019-10-20
8 /10
Przeczytane
@woleksiazki
2019-06-03
6 /10
Przeczytane
@gospodyni
2019-05-17
4 /10
Przeczytane Książki 2019

Cytaty z książki

“- Nie wiem, co jeszcze mam ci powiedzieć! To jest jak w chowanego! Tylko na odwrót! Rozumiesz?”
× 1
#
“Aby jakoś przetrwać ten dzień, Marla postanawia udawać, że Dziewczyna tak naprawdę nie istnieje.”
× 1
#
“Spędzała wprawdzie wiele godzin z nosem w książkach, czego nie ceniono zbytnio w owych czasach (ani w żadnych innych), ale przynajmniej dzięki temu zawsze miała w zanadrzu jakąś ciekawą historię.”
× 1
#
“W jakiejś części mojego umysłu, która zaczęła działać jako pierwsza, pojawiła się refleksja: "Goły facet to dosyć dosłowna definicja pożądania".”
× 1
#
“Różnica między dziećmi a dorosłymi polega na tym, że dorośli są świadomi konsekwencji swojego postępowania.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl