Kompleks Kopernika

Caleb Scharf
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Kompleks Kopernika
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

"Kompleks Kopernika" Caleba Scharfa to książka o poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które ludzkość zadaje sobie niemal od zarania dziejów. Jakie jest miejsce Ziemi we Wszechświecie? Czy jesteśmy w kosmosie sami? Czy jesteśmy ważni i wyjątkowi, czy całkiem nieistotni?

Rozpoczynając od kopernikańskiej wizji Wszechświata, zgodnie z którą Ziemia i zamieszkujący ją ludzie nie zajmują uprzywilejowanej pozycji w przestrzeni kosmicznej, autor konsekwentnie kreśli obraz przemian, jakim podlegały poglądy na budowę Wszechświata. W błyskotliwy i przekonujący sposób opisuje ewolucję świadomości człowieka na temat jego miejsca w kosmosie. Przywołując alternatywną wobec zasady kopernikańskiej ideę, nazywaną zasadą antropiczną, analizuje argumenty obu stron, odwołuje się przy tym do wyników najnowszych badań Wszechświata. Czy w odległych układach planetarnych może istnieć życie? Czy jesteśmy coraz bliżej znalezienia odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące naszego istnienia? Która wizja świata zyskuje na znaczeniu, kopernikańska czy antropiczna? A może czas na zupełnie nową zasadę?
Tytuł oryginalny: The Copernicus Complex. Our Cosmic Significance in a Universe of Planets and Probabilities
Data wydania: 2016-02-04
ISBN: 978-83-8069-254-1, 9788380692541
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Kategoria: Naukowe
Stron: 304

Autor

Caleb Scharf Caleb Scharf
Urodzony w 1968 roku w Wielkiej Brytanii
Caleb Asa Scharf jest urodzonym w Wielkiej Brytanii astronomem i dyrektorem multidyscyplinarnego Columbia Astrobiology Center na Columbia University w Nowym Jorku.

Pozostałe książki:

Silniki grawitacji. Jak czarne dziury rządzą galaktykami i gwiazdami
Wszystkie książki Caleb Scharf

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Między unikatowością a nieistotnością

2.08.2022

Zasada kopernikańska, czyli strącenie nas z piedestału ku miejscu pośledniemu – na margines galaktyki w niezbyt wyjątkowym rejonie Wszechświata, do Układu Słonecznego w roli orbitującej małej planetki wokół przeciętnej gwiazdy - to w zasadzie dominujący koncept naukowego myślenia o kontekście człowieka wobec całej reszty. Jednak od kilku stuleci j... Recenzja książki Kompleks Kopernika

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2019-11-07
8 /10
Przeczytane Mam 2018 Popularnonaukowe Fizyka/astronomia

Sądząc po pierwszych słowach tytułu, oczekiwałam przede wszystkim odniesień do układu słonecznego i kosmosu, więc zaskoczył mnie prolog, w którym jest mowa o Antonie van Leeuvenhoek i jego odkryciu zawartości kropli wody.
Nie ukrywam, że nie czytałam dotąd o tym badaczu i jego odkryciach, więc choć zaskakujący - prolog okazał się również rozwijający.
Podobnie początek pierwszego rozdziału i informacja o Arystarchu i jego tezie, że Ziemia obraca się wokół Słońca - postawionej w III wieku p.n.e. była zaskoczeniem, choć potem pojawiły się osoby już nieco bardziej znajome, Demokryt ze swoimi atomami, Arystoteles i kryształowe sfery, tytułowy Kopernik, Giordano Bruno, Galileusz, Tycho Brahe, Johannes Kepler i inni - odkrywcy, badacze, naukowcy.
Autor opisuje, notabene w sposób bardzo przystępny i chwilami wręcz gawędziarski, historię odkryć prowadzących do współczesnych form badania kosmosu, oraz poszukiwania w nim życia.
Ciąg dalszy kieruje czytelnika do obserwatorium na szczycie Cerro Tololo i przez opis zainstalowanych tam urządzeń i możliwości, jakie one oferują, dochodzimy do początków czasu, do wielkiego wybuchu, do tworzenia się gwiazd i galaktyk.
Zachwyca mnie sposób, w jaki Caleb Scharf o tym wszystkim mówi - nie operuje mnogością wzorów, nie używa skomplikowanych określeń, kiedy opisuje proces w którym z mgławicy powstaje gwiazda, oraz jej układ planetarny, czyta się to jak fascynującą opowieść, ja miałam wrażenie, że oglądam animację komputerową ...

× 2 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2022-08-02
8 /10
Przeczytane Astronomia_1 Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Posiadam E-book

Cytaty z książki

O nie! Książka Kompleks Kopernika. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl