Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie

"Kafir"
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Książka Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie
Książka Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Wygrane medialne bitwy. Przegrana po cichu wojna. Procedury przygotowane przez amatorów zza biurek i żółtodzioby na misji. Brak helikopterów, tłumaczy języka, toalety, z których nie da się korzystać. Nieznajomość realiów Afganistanu – ludzi, zwyczajów, warunków terenowych. Mit o opanowanym kraju i rebeliantach kryjących się po górach. Niszczenie WSI oraz partactwo i nielojalność Amerykanów. Jak w takich warunkach zadbać o bezpieczeństwo bazy położonej w samym centrum rozpętanego przez talibów piekła? Jak zdobyć informatorów wśród sterroryzowanej ludności miejscowej i uratować życie kolegów? Polski wywiad, jak zawsze, poradzi sobie w każdej sytuacji. Wstrząsająca książka, napisana brutalnym, męskim językiem. Nieocenzurowane świadectwo wojny, którą politycy chcieli przedstawić nam jako wielki sukces. Jesteś gotowy na brudną prawdę o polskiej interwencji w Afganistanie? Prawda może być naprawdę bolesna… Ta książka powstała na podstawie moich wspomnień z Afganistanu. Mogę tylko dodać, że polski żołnierz, mimo rażących braków w nowoczesnym uzbrojeniu, stanął na wysokości zadania i wypełnił je z należytą starannością, płacąc za to najwyższą cenę. - od autora
Data wydania: 2018-09-19
ISBN: 978-83-11-15540-4, 9788311155404
Wydawnictwo: Bellona
Kategorie: Historia, Hobby
Stron: 352

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@MichalL
2020-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam

Kafir, inaczej niewierny, ten który nie wierzy w Proroka. Tak nazywano polskich żołnierzy w kręgach talibskich rebeliantów, przy czym takiemu określeniu towarzyszyła również cena za głowę naszego żołnierza bądź jego mundur. Tak, to kolejne ujęcie wojny w Afganistanie. Wojny, która na ustach polityków była misją stabilizacyjną, szkoleniową, doradczą i przede wszystkim pełną sukcesów.

Mamy szansę prześledzić te sukcesy z punktu widzenia działań komórki S2X złożonej z oficerów służby kontrwywiadu wojskowego oraz pododdziałów HUMINT. Przedstawione operacje przeprowadzone były podczas VI i VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Polacy odpowiedzialni za prowincję Ghazni w myśl zasady "ufaj i sprawdzaj" zbudowali i prowadzili siatkę informatorów w rejonie przeprowadzanych działań. S2X zajmował się również przepytywaniem jeńców, likwidowaniem magazynowanej wrogiej broni oraz prowadzaniem dezinformacji w celu zmylenia przeciwnika. Wszystko to pod nosem Talibów, podczas ich ataków na bazę, zasadzkach w terenie, podkładanych ładunkach wybuchowych jak i próbach inwigilacji.

Ciekawie przedstawiona została kultura ludności afgańskiej, ich zwyczaje, podziały religijne oraz plemienne. Ta wiedza jaką zdobywali wówczas w S2X była istotna podczas rozmów, negocjacji jak i handlu informacjami, które pomagały skutecznie przeprowadzać konkretne operacje.

Na koniec autor dokonuje osobistego podsumowania tejże misji stabilizacyjnej, pokazuje różnice między in...

{} | link |
@andrzej.trojanowski
2020-07-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Kafir to pseudonim literacki polskiego oficera wojskowych służb specjalnych, WSI a potem SKW. Kafir w swojej powieści „Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie” pokazuje wojnę taką jaką jest, nie medialną, nie stabilizacyjną, qrwa, tam giną ludzie - chciałoby się krzyknąć. Krótko po wojskowemu kreśli swoje przemyślenia, historię kraju czy jego kulturę i obyczaje. Pokazuje od kuchni pracę polskiego Iksa, wychodzi na to, że jak się jest porządnym człowiekiem oraz ma się przygotowanie to masz prze…. Od świtu orka, praktycznie nie ma chwili wytchnienia i oczy trzeba mieć dookoła głowy cały czas, nawet w nocy nastawione uszy. Nie dziwie się, że prokurator razem Żandarmerią Wojskową wysnuli wniosek jakoby zdradził tajemnice państwową pukając o szóstej rano w kwietniu 2019 roku do drzwi mieszkania zabezpieczając nośniki informacji, rękopisy. Ba nawet podobnego żądano od wydawnictwa. Wszak autor napisał prawdę. Prawdę o beznadziejności misji, działań, podbierania owoców pracy przez Aliantów. Prawdę o braku przygotowania ludzi do takich działań, w szczególności leśniczych, pocztowców, strażników miejskich czy harcerzy w nowej Służbie Kontrwywiadu. A prawda w oczy kole, w szczególności polityków i decydentów wszelkich central.
Tak na marginesie, żandarmi może się poczuli się urażeni, autor wspomina ich zdaje się tylko dwukrotnie. W następnej powieści też niezbyt łagodnie obchodzi się z żandarmami.

{} | link |
@kurtho
2020-09-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
DY
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
TO
2019-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie”- "Kafir"

Książka Zwykły bohater
Zwykły bohater Mark Owen
{}7.7/10
Nowa książka Marka Owena — autora światowego bestsellera Ni...
Książka Prawo do zemsty
Prawo do zemsty Denis Szabałow
{}8/10
Książka Uniwersum Metro 2033. Wędrowiec
Uniwersum Metro 2033. Wędro... Suren Cormudian
{}7/10
„Ludzkość musiała przejść przez czyściec, by wydać z siebie ...
Książka Człowiek obiecany
Człowiek obiecany Paweł Majka
{}7.4/10
Horda jednomyślnych pod wodzą Króla dokończyła dzieła Pożogi...
Książka Prawo do życia
Prawo do życia Denis Szabałow
{}8/10
Historia ludzkości to niekończące się wojny. Walka o przeżyc...

Cytaty z książki

O nie! Książka Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe