Kora, Kora. A planety szaleją

Kamil Sipowicz
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Kora, Kora. A planety szaleją
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Kamil Sipowicz „Kora, Kora. A Planety szaleją” - biografia Kory, jednej z najlepszych wokalistek polskiej sceny rockowej, oparta na wydanej w 1998 r. książce „Kora i Maanam - podwójna linia życia”. Artystka szczerze i otwarcie opowiada w niej o wielu osobistych sprawach i ważnych dla niej kwestiach. W książce „Kora, Kora…” zostały rozwinięte niektóre wątki pojawiające się w wydaniu sprzed ponad 20 lat m.in. dzieciństwo spędzone w domu dziecka, najważniejsze postaci w życiu Kory, stosunek Kory do narkotyków, mniejszości seksualnych i seksu. Pojawiają się także zupełnie nowe – pierwsza miłość, udział artystki w show "Must Be the Music", znaczenie rodziny w jej życiu, narodziny wnuka i wiele innych. Magdalena Środa o książce: Kora – kobieta fascynująca, a nawet więcej: kobiecość sama, kobiecość wolna, nieokiełznana i ekspresyjna. A więc: Kora pisze o sobie, dziecku w sobie, kobiecie w sobie, o życiu kobiety i o facetach oraz o sprawach naprawdę ważnych. Pisze również o sprawach mniej ważnych. Bo któż zna kryteria tego, co naprawdę w życiu ważne? Ta książka to krótka biografia, zapis pewnego etapu intymno-publicznego życia, ale przede wszystkim opis istotnych warstw naszej rodzimej kultury. To jeden z kluczy do jej zrozumienia, równie niezbędny jak „Wesele” Wyspiańskiego czy „Ferdydurke” Gombrowicza. To również klucz do zrozumienia fenomenu samej Kory. A kto nie przeczyta, ten trąba!
Data wydania: 2011-11-05
ISBN: 978-83-268-0638-4, 9788326806384
Wydawnictwo: Agora
Kategorie: Biografia, Historia
Stron: 200
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Pozostałe książki:

Hipisi w prl-u Pieśni solarne Heidegger degeneracja i nieautentyczność Czy marihuana jest z konopii? Encyklopedia polskiej psychodelii
Wszystkie książki Kamil Sipowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kora, Kora. A planety szaleją aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Książki "Kora, Kora. A planety szleją" nie traktowałabym jako biografii totalnej. Jest to raczej zbiór opowiadań o Oldze Sipowicz, jej przemyśleń dotyczących swojego życia, a także egzystencji w ogóle.

Jaki więc obraz wokalistki wyłania się po lekturze? Kora - artystka, kobieta, matka. Kolejność dowolna. Bieda, traumatyczne dzieciństwo w dużej części spędzone w domu dziecka prowadzonym przez Siostry Prezentki, molestowanie przez księdza, szalona hippisowska młodość. Skomplikowany żywot.

Wszystko to składa się na portret bezkompromisowej, inteligentnej, charyzmatycznej kobiety. Jestem pod wielkim wrażeniem elokwencji, oczytania i niektórych (nie wszystkich oczywiście) poglądów Kory. Jej stosunek do przyrody, a przede wszystkim do zwierząt jest bardzo bliski moim odczuciom.

Wielka szkoda, że jest coraz mniej artystów "totalnych" - nie takich, którym się pisze tekst, muzykę, a oni tylko śpiewają. Kora w swoich utworach przekazywała swoją własną filozofię życia, jakąś prawdę o świecie.

Dźwięczy mi w uszach ostatnie zdanie książki: "Mogę tylko powiedzieć: chwilo, trwaj, jesteś piękna"* - w obliczu śmierci zyskuje ono jakiś taki metafizyczny wymiar.

*K. Sipowicz, Kora, Kora. A planety szaleją, Agora SA, Warszawa 2011, s. 173.

{}× 2 | link |
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@polokokta
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
MA
2019-07-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kora, Kora. A planety szaleją. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl