Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej

Cezary Łazarewicz
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów
Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów

Opis

Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa – tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia międzywojennego i jednego z najgłośniejszych w historii polskiego sądownictwa. Oskarżonej zarzucano brutalny mord na siedemnastoletniej Lusi, którego miała dokonać ostatniej grudniowej nocy 1931 roku. Od tego momentu Gorgonowa stała się najczarniejszym z czarnych charakterów II Rzeczpospolitej. O matkę upomniała się córka Ewa. Była dzieckiem wyczekiwanym. Jej przyjścia na świat z niecierpliwością wyglądali najwięksi wydawcy gazet w całym kraju. Urodziła się 20 września 1932 roku. Z jej narodzin cieszyło się całe więzienie przy Kazimierzowskiej. Tylko matka powtarzała: „Dziecko urodzone za kratami będzie napiętnowane na całe życie”. Po latach życia jako „córka morderczyni” osiemdziesięciopięcioletnia Ewa podjęła walkę o uniewinnienie matki. O nocy z 30 na 31 grudnia 1931 roku i zamordowaniu Lusi Zarembianki opowiadała tak, jakby widziała wszystko na własne oczy. Wierzyła w niewinność matki, ale nie potrafiła jej dowieść. Podrzucała nowe tropy i teorie, a w mediach kolejny raz pojawiło się pytanie, czy to Gorgonowa zabiła Lusię. Cezary Łazarewicz, autor "Żeby nie było śladów", znów prowadzi śledztwo. Tym razem próbuje rozwiązać dwie zagadki. Nie tylko ustalić, czy Gorgonowa była winna, ale także co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku.
Data wydania: 2018-03-14
ISBN: 978-83-8049-643-9, 9788380496439
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Stron: 240

Autor

Cezary Łazarewicz Cezary Łazarewicz
Urodzony 6 lipca 1966 roku w Polsce (Darłowo)
Dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor wielu książek reporterskich: Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie (2012), Sześć pięter...

Pozostałe książki:

Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej Żeby nie było śladów Elegancki morderca Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa 1939. Wojna? Jaka wojna? 1968. Czasy nadchodzą nowe Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia Wstając z kolan. Reportaże o "dobrej zmianie" Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza Rodzinna Rzeczpospolita Zapraszamy do Trójki Śmierć warta zachodu
Wszystkie książki Cezary Łazarewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Morderczyni czy ofiara?

WYBÓR REDAKCJI
15.07.2020

Wyrachowana morderczyni czy niewinna ofiara? Takie pytanie zadawano sobie kilkadziesiąt lat temu w trakcie procesu poszlakowego Rity Gorgon, oskarżonej o brutalne zamordowanie córki swojego konkubenta. Tragedia ta, rodem z kryminałów Agathy Christie, rozegrała się pod Lwowem w willi architekta Zaremby. Jego nastoletnia córka Lusia została znalezi... Recenzja książki Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej

@Jezynka@Jezynka × 8

Najgłośniejsza sprawa II RP...

27.01.2020

Dziś pora na kolejną recenzję. Autora nie przedstawiam, bo go wszyscy znamy/kojarzymy. Ceniony, wielokrotnie nagradzany dziennikarz. Do tej pory za mną dość przejmujący reportaż o Grzegorzu Przemyku (z Nagrodą Literacką Nike 2017 - nie dziwię się). Przepłakałam połowę. Tym razem pora na kolejny. Sprawa, o której nie miałam pojęcia, a wówczas ws... Recenzja książki Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej

@Skazananaksiazki@Skazananaksiazki × 2

Winna? Niewinna?

13.01.2022

O to jest pytanie! Jakże nurtujące badaczy i nie tylko, bowiem sprawa nadal wzbudza zainteresowanie. Bardzo cenię publicystykę Cezarego Łazarewicza za to, że potrafi zaciekawić czytelnika. W doborowy sposób oddaje również atmosferę przedwojennego Lwowa, który wciąż nie przestaje nas zachwycać. Umiejętnie przenosi nas w czasie. Kim więc była domni... Recenzja książki Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej

Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej

13.02.2020

Dla mnie nie kulisy jednego z najgłośniejszych procesów dwudziestolecie międzywojennego były ważne. Nie zdobywane poszlaki, wnioski, policyjne zaniedbania, ale reakcja publiczności wzbudziła moje największe zaciekawienie. Tłumy usiłujące wcisnąć się na salę rozpraw, chcące rzucić okiem na główne postaci dramatu, żądne sensacji i wydające wyrok na... Recenzja książki Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej

@Koronczarka@Koronczarka × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2020-09-19
7 /10
Przeczytane audiobook

Sprawą Gogonowej ponoć żyła cała II RP, dziś temat już przysechł i mało kogo elektryzuje* - generalnie dla mojego pokolenia morderstwo w Brzuchowicach to historia nieznana, dlatego dobrze, że Cezary Łazarewicz zdecydował się na jej odkurzenie.

Reportaż mimo niewielkich rozmiarów jest bardzo treściwy i konkretny. Łazarewicz dosyć szczegółowo opisuje śledztwo, przewód sądowy i wszelkie kontrowersje z nim związane, dokładnie też przygląda się tragicznym losom głównej bohaterki sprawy, czyli Margarity Gorgon, oraz jej córek zmuszonych do życia w powojennej Polsce z piętnem "Gorgonichy". Wreszcie autor dostępnymi dzisiaj metodami stara się dociec prawdy o morderstwie z 1931 roku.

Koronkowa robota, to niezwykle solidny reportaż, który od początku wciąga czytelnika w gąszcz przypuszczeń i domniemywań - myślę, że warto, bo to naprawdę "koronkowa robota".


*Tak wiem, że film to klasyk i zamierzam go obejrzeć, ale dowiedziałem się o nim dopiero z książki Łazarewicza.

× 26 | Komentarze (2) | link |
@denudatio_pulpae
2022-04-21
7 /10
Przeczytane Mordercy/seryjni mordercy Reportaż/literatura faktu Mam w domu 📚

W nocy z 30 na 31 grudnia 1931 we wsi pod Lwowem doszło do makabrycznej zbrodni – zginęła córka Henryka Zaremby, Lusia. Dziewczyna została uderzona w głowę ciężkim narzędziem, co spowodowało jej natychmiastową śmierć. Zwłoki odkrył młodszy brat Lusi, Stanisław. Kto mógł dokonać czegoś tak potwornego?

Podejrzenia padły na Ritę Gorgonową, guwernantkę, a właściwie kochankę Henryka Zaremby, z którą ten miał kilkuletnią córkę Romusię. Kobieta zaczęła pracę u Zaremby w 1924 roku, szybko jednak ich relacja przekształciła się w bardziej zażyłą. Rita prowadziła dom, zajmowała się dziećmi, którym zastępowała matkę (zamkniętą w zakładzie psychiatrycznym), a później również zastępowała Zarembie żonę. Początkowo sytuacja ta odpowiadała wszystkim, jednak z czasem zaczęły narastać konflikty. Tarcia narastały szczególnie między dorastającą Lusią, a Gorgonową. Zaremba ostatecznie postanowił przeprowadzić się ze starszymi dziećmi do Lwowa, zostawiając Ritę na wsi. Datę przeprowadzki ustalono na 1 stycznia 1932 roku. Plany pokrzyżowała zbrodnia.

Pierwszym wyrokiem jaki zapadł w tej sprawie, była kara śmierci. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy sąd uznał winę oskarżonej, jednak skazał Ritę „tylko” na osiem lat więzienia – złagodzenie kary motywowano tym, że zbrodni dokonała pod wpływem silnych emocji.

Czy Rita Gorgonowa była winna? Tego nie dowiemy się już nigdy. Nie zachowały się do naszych czasów żadne dowody, które można zbadać pon...

× 23 | link |
@ziellona
2020-02-14
6 /10
Przeczytane __Chce przeczytac __All_IN_One_

Niedawno pojawiły się nominacje do książki 2018. Nigdy nie przepadałam za "Świeżynkami", a tym bardziej za nagradzanymi pozycjami (wyjątkiem są pozycje, które już się odleżą i nabiorą mocy urzędowej - jak np. Chłopi Reymonta). Zawsze jednak z ciekawości patrzę... w tym roku znalazłam aż 4, które chciałabym przeczytać. I jedną, która mnie zaciekawiła. Głównie dlatego, że jest to reportaż, a historia - mimo wszystko - jest zbyt świeża i kontrowersyjna, żeby można było czytać beletrystykę opartą na tych wydarzeniach. Sięgnęłam głównie dlatego, że dla mnie wydawnictwo Czarne jest gwarantem jakości i rzetelnego podejścia do tematu. No i się nie pomyliłam.
 
 Była to wspomniana sprawa Gorgonowej. Kim była? Co zrobiła? czego nie zrobiła? I przede wszystkim - dlaczego zbulwersowała opinię publiczną do tego stopnia, że wykupywano wejściówki na rozprawę? Będę brutalnie szczera - niejedno morderstwo popełniono w tym czasie, niejedno z premedytacją i wyjątkowym okrucieństwem, dlaczego zatem Gorgonowa była na ustach wszystkich? Dlaczego właśnie ta sprawa tak bulwersowała, że w ponad 80 lat później sprawa znów trafia na wokandę? 

 Cezary Łazarewicz stara się odpowiedzieć na te pytania. Duże uznanie dla autora, że stara sie przedstawić sprawę obiektywnie i bez niepotrzebnych emocji (które niewątpliwie ta sprawa wzbudzała). 
 Polecam wszystkim ciekawskim. Wszystkim, którzy w dzieciństwie czytywali "Detektywa". Książka jest napisana językiem reporterskim, ciekawym, b...

× 2 | link |
@Catta
2019-11-24
8 /10
Przeczytane U mnie Pitaval Przeczytane w T. Półka M Półka J

Cezary Łazarewicz nie zawodzi.
Bardzo cieszy krystaliczny wręcz obiektywizm dziennikarski i logiczna interpretacja faktów.
Autor dąży do prawdy, przypominając i badając wszystkie zdarzenia powiązane z procesem, także te późniejsze. Również to, jak powojenny brukowiec zniszczył życie Józefowi Kamińskiemu.
Duże wrażenie robią poczynione przez Autora ustalenia w zakresie dalszych losów skazanej.

Dziękuję za przypomnienie ogromu pracy i zaangażowania Edmunda Żurka. Z jednej strony faktycznie miał łatwiej, bo w czasach gdy badał sprawę, żyli niektórzy świadkowie i uczestnicy procesu. Ale z drugiej jednak trochę trudniej - w dobie przedinternetowej nie mógł korzystać ze źródeł dziś ogólnie dostępnych, chociażby z cyfrowych zasobów. Tym większy podziw dla Niego.

× 1 | link |
@pebro
2023-05-28
7 /10
Przeczytane

Sprawa najgłośniejszej zbrodni międzywojennej Polski. Zabójstwo niemal 18. letniej dziewczyny we Lwowie. Śledztwo w ówczesnych czasach przeprowadzone bardzo skrupulatnie, jednak pozostawiło wiele niedomówień, wiele możlwiości interpretacji. Przy obecnym stanie wiedzy zapewne nie byłoby tyle niejasności. Czy po prawie 100 latach można jeszcze wnieść coś nowego? Czy można potwierdzić lub obalić ówczesny wyrok?

× 1 | link |
@Babi
2019-11-18
6 /10
Przeczytane Kindle 2018 Reportaż, literatura faktu i biografie

nic nowego i odkrywczego na temat tej sprawy się nie dowiedziałam, ale może książka pozwoli niektórym zapoznać się dopiero z tą historią, mnie osobiście czegoś brakowało i temat nie był całkowicie wyczerpany, a szkoda

| link |
@Antytoksyna
2023-09-30
8 /10
Przeczytane e-book 2023 Historia Same fakty
@wierkiewicza
2023-09-14
6 /10
Przeczytane
@Sargento_Garcia
2023-09-03
7 /10
Przeczytane reportaż
@polokokta
2023-05-24
7 /10
Przeczytane 2023
@trabska
2022-08-08
7 /10
Przeczytane
@katarzynakobosko
@katarzynakobosko
2022-07-25
8 /10
Przeczytane
@Ewelina229
@Ewelina229
2022-08-11
9 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2022-01-13
8 /10
Przeczytane
@Evita
2020-09-20
7 /10
Przeczytane Literatura faktu/reportaż
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl