Kotka i Generał

Nino Haratischwili
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Kotka i Generał
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski oddział wkracza do jej rodzinnej wioski. Jeszcze niedawno dziewczyna pragnęła uciec z domu, w którym panują surowe prawa przodków, a codzienne życie regulują normy kodeksu muzułmańskiego. Teraz wybuch wojny przekreśla jej marzenie o wolności.

Moskwa, 1995: Aleksander zwany Oseskiem nigdy nie przypuszczał, że będzie miał coś wspólnego z przerażającą niewiadomą, jaką jest wojna. Jego żołnierski plecak jest ciężki od książek, ale bardziej przygniatają Aleksandra oczekiwania matki – syn bohatera z Afganistanu, któremu „sam Gorbaczow osobiście był wdzięczny”, musi pójść w ślady ojca. Aleksander zostawia więc ukochaną, by walczyć na Kaukazie.

Berlin, 2016: Aleksander Orłow, bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem, rozpoczyna z córką nowe życie w nowym kraju. Dziewiętnastoletnia Ada obsesyjnie pragnie poznać przeszłość ojca. Kiedy zaczyna zadawać pytania, powracają najmroczniejsze koszmary Aleksandra, odżywa wspomnienie najgorszej ze wszystkich nocy i niewyobrażalne poczucie winy. Zbliża się dzień rozrachunku. Generał wie, że musi sam wymierzyć sprawiedliwość i że uda mu się to tylko wtedy, gdy przekona do swego planu Kotkę, upartą gruzińską aktorkę...

"Kotka i Generał" to pełna dramatyzmu powieść o winie i pokucie oparta na prawdziwych wydarzeniach.
 
Tytuł oryginalny: Die Katze und der General
Data wydania: 2019-05-15
ISBN: 978-83-7515-559-4, 9788375155594
Wydawnictwo: Otwarte
Kategoria: Powieść
Stron: 624
dodana przez: Abigaila

Autor

Nino Haratischwili
Urodzona 8 czerwca 1983 roku w Gruzji (Tbilisi)
Nino Haratischwili urodziła się w 1983 roku w Tbilisi. Gdy miała dwanaście lat, wyemigrowała do Niemiec ze swoją matką. Studiowała w Hamburgu i Tbilisi. Obecnie mieszka w Berlinie. Jest odnoszącą sukcesy powieściopisarką, dramatopisarką i reżyserką ...

Pozostałe książki:

Ósme życie (dla Brilki). Tom 1 Ósme życie (dla Brilki). Tom 2 Coraz mniej światła Kotka i Generał Mój łagodny bliźniak
Wszystkie książki Nino Haratischwili

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy można wymazać ze swojego życia dokonane zbrodnie.

WYBÓR REDAKCJI
24.06.2020

To moje pierwsze spotakanie z autorką i bardzo udane. Książka dzieje się w dwóch przedziałach czasowych, w 1995 roku i współcześnie w 2016 roku. Kanwą do opowieści jest prawdziwa historia przedstawiona przez rosyjską dziennikarkę Annę Politkowską w książce „Rosja Putina”, która wydarzyła się w czasie II Wojny Czeczeńskiej.. Opowiada ona o porwan... Recenzja książki Kotka i Generał

@jatymyoni@jatymyoni × 18

Wina i wybaczenie

5.05.2020

Spojrzała na niebo. Czytelnik nie domyśla się, że pierwsze słowa tej powieści niejako niosą zapowiedź losu Nury, bohaterki tej książki: niebo to jej przeznaczenie, choć droga wiedzie przez piekło... Czym i o czym jest ta powieść? Wojennym thrillerem? Powieścią psychologiczną? Prozą rozrachunkową? Nową wersją Zbrodni i kary? A może jej dalszym cią... Recenzja książki Kotka i Generał

@tsantsara@tsantsara × 11

Kotka i Generał

31.12.2019

"Ósme życie" tej autorki mnie zachwyciło i ciągle mam je w pamięci, dlatego niecierpliwie czekałam na nową powieść. "Kotka i Generał" także ma ogromną moc, chwyta za serce, wciąga, intryguje, przeraża, poraża szczerością. Każda z przedstawionych postaci jest pełnokrwista, daje się poznać z dobrej strony ale też z tej mrocznej. Rozpadający się Zwią... Recenzja książki Kotka i Generał

Wojna nigdy się nie kończy

17.11.2019

Opowiedziana tu historia chwyta za gardło, zwala z nóg, powoduje palpitacje serca, a w końcu budzi przerażenie, bo co to za świat, gdzie podczas wojny, na żołnierskim urlopie ( po walkach w Groznym) wpada się w paranoję, gwałci i zabija, aby poczuć się silnym i władczym żołnierzem... To powieść o winie i karze, o wpływie wojny na przyszłość wielu ... Recenzja książki Kotka i Generał

× 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Johnson
2023-01-12
9 /10
Przeczytane 📚2023 Posiadam Wojna Proza Życia Gruzja

Przepiękna literatura, wspaniała powieść. Zarówno jako thriller jak i powieść obyczajowa, choć dreszcz emocji jest tutaj nie w stronę przerażenia, bo to nie tego rodzaju literatura. Jest to ludzka historia wielu żywotów, skoncentrowanych wokół winy, na zasadzie zbrodni i kroczącej przez dziesięciolecia kary. Kilkadziesiąt lat. Pokolenia. Miłość, nadzieje, marzenia, zachwyty, smutek, strata, namiętność, zbrodnia. Co mnie najbardziej ujęło w tej powieści to wspaniała narracja, której niemalże narkotycznie poszukuje (często na próżno) w wielu książkach, w wielu powieściach. Książka napisana pięknie, ale bez patosu. Dosadnie, ale nie wulgarnie. Postaci nakreślone wyraźnie, ale nie teatralnie. Wszystko tutaj się spina i jest po prostu wspaniałe. A już pomijając konstrukcję, to wojna jako nie główna bohaterka, ale jako scena, tło, przyczyna. I żywoty ludzkie, młode i starsze, na różnych etapach i tak pięknie różne i tak pięknie przeplatane. Powieść piękna, choć nieco przygnębiająca może jednak momentami przynieść ukojenie. Ja wiem, że nie zapomnę jej nigdy, a po twórczość autorki z całą pewnością jeszcze sięgnę.

× 33 | link |
@Antoniowka
2021-02-16
7 /10
Przeczytane

Nino Haratischwili postawiła sobie wysoko poprzeczkę dylogią „Ósme życie. Dla Brilki”. „Kotka i Generał”, choć nie porywa na równi z ową serią, jest jednak dobrze skonstruowaną wielopoziomową historią, napisaną pięknym językiem.

Dla mnie osobiście największym atutem pisarstwa Autorki jest właśnie jej język – bogaty, opisowy, plastyczny. Narracja jest snuta niespiesznie, tak aby czytelnik mógł wczuć się w stworzony klimat.

× 4 | link |
@gosia_myst
2020-02-27
8 /10
Przeczytane

Po przeczytaniu innych książek Nino Haratischwili z wielka przyjemnością sięgnęłam po najnowsza powieść autorki „Kotka i Generał” i muszę przyznać że się nie zawiodłam.
Jest to historia oparta na faktach, wzruszająca czasem nawet do łez i bardzo smutna. Autorka opisuje wszystko bardzo plastycznie przez co możemy bez problemu wczuć się w klimat wydarzeń. Akcja książki rozpoczyna się w roku 1994 w małej osadzie w Czeczenii gdzie poznajemy Nurę młoda dziewczynę, głodną życia która chce żyć inaczej niż jej własna matka, której życie zostało brutalnie przerwane. Następnie przenosimy się do roku 2016 gdzie poznajemy poznajemy min. Generała, jego córkę Adę i tytułową Kotkę. Poznajemy historię z różnych perspektyw co powoduje większą ciekawość i chęć dowiedzenia się co będzie dalej, jaka historia się za tym kryje i jakie będzie jej zakończenie, a przede wszystko co się dokładnie wydarzyło. Każda z postaci jest wyrazista i nie jednowymiarowa.

Przez obsesyjne pragnie Ady poznania przeszłość ojca, odżywają koszmary i wspomnienia z czasów wojny. Nadszedł czas rozliczenia. Aleksander Orłow, jeden z najbogatszych i najpotężniejszych ludzi w Rosji, zatrudnił młodą aktorkę do uregulowania długu wojennego, który pozostał bezkarny przez dwadzieścia lat.

Jest to zdecydowanie powieść trudna, wciągająca, pokazująca okrucieństwo wojny ale warta przeczytania, która nie powinna zostawić nikogo obojętnym. „Kotka i Generał” to powieść o wojnie w krajach i umysłach, o tęsknoc...

× 3 | Komentarze (1) | link |
@ewfor
2019-05-19
10 /10
Przeczytane

Przyznam szczerze, że dawno żadna książka nie dała mi takiego uderzenia emocjonalnego. Znając już „pióro” autorki wiedziałam, że nie mogę liczyć na lekturę lekką, łatwą i przyjemną, ale tego się nie spodziewałam.

Fabuła przyciąga jak magnes i trudno jest się oderwać od stron tej powieści, która momentami jest brutalna i bardzo dramatyczna w swym przekazie.

Miejsca: CZECZENIA – MOSKWA – BERLIN

Fabuła jest dość specyficzna, w treści jest mało dialogów, a sporo tekstu nie tyle opisowego, co kojarzącego się z refleksjami, z pewnego rodzaju przemyśleniami dotyczącymi historii życiowych wielu ludzi. Narracja również jest dość specyficzna, ponieważ w większości rozdziałów jest w osobie trzeciej czasu przeszłego, ale w kilku rozdziałach mamy narrację w osobie pierwszej.

Na początku poznajemy młodziutką – siedemnastoletnią Czeczenkę – Nurę, której wojna z 1995 roku, Rosjan z Czeczenami zabiła marzenia.

Kolejnym bohaterem jest mieszkający w Moskwie Aleksander czyli Osesek, chłopiec odrzucony przez dziecięce i młodzieżowe społeczeństwo, syn bohatera wojennego z Afganistanu. Chłopiec miał być taki jak jego znany ojciec, ale to „miał być” to były oczekiwania jego matki, nie jego samego. On sam nie widział się w roli następcy ojca-bohatera, dla niego ważniejszymi od wojny były książki.

Następnie poznajemy Kotkę, piękną uzdolnioną gruzińską aktorkę, której tajemniczy mężczyzna proponuje zagranie dość nietypowej roli, w zamian za niebotyc...

× 2 | link |
@zetbasia27
2019-12-31
10 /10
Przeczytane

Niesamowita książka, wzruszająca i pozostająca na długo w pamięci.

| link |
@liber.tinea
2022-06-08
8 /10
Przeczytane
@Lela
@Lela
2021-08-10
10 /10
Przeczytane
@justyna8166
2021-01-12
9 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-06-24
9 /10
Przeczytane L. zagraniczna Bardzo dobra książka
@Beksinska
2020-06-13
10 /10
Przeczytane
GA
@garbos
2020-02-05
3 /10
Przeczytane
@tsantsara
2020-05-04
9 /10
Przeczytane O Kaukazie i jego ludach (Gruzini, Dagestańczycy, Czerkiesi, Czeczeni) Literatura małych języków E-book
@pracownianarogu
@pracownianarogu
2019-07-05
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

„Może niektórym ludziom dane jest znajdować szczęście tylko w sprzeciwie wobec otoczenia”.
To nie wąż sprowadził grzech do raju, to przeciętność..
Dodaj cytat