Nino Haratischwili

Nino Haratischwili

Autorka, 37 lat 27 czytelników
Obserwuj
7.8 /10
34 oceny z 4 książek,
przez 22 kanapowiczów
Urodzona 8 czerwca 1983 roku w Gruzji (Tbilisi)
Nino Haratischwili jest pochodzącą z Gruzji, lecz piszącą w języku niemieckim pisarką oraz reżyserką teatralną. Jak dotąd autorka posiada na swoim koncie sześć napisanych publikacji, m.in. „Mój łagodny bliźniak” oraz „Juja”, jednak to za sprawą najnowszej z nich, obszernej powieści zatytułowanej „Ósme życie” Haratischwili zyskała wśród recenzentów miano jednego z najważniejszych głosów współczesnej literatury niemieckiej.

Nino Haratischwili przyszła na świat 8 czerwca 1983 roku w Tbilisi. Kiedy późniejsza pisarka miała 12 lat, wyjechała wraz z matką do Niemiec. Obie zamieszkały na małej wsi, gdzie Nino zaczęła uczęszczać do pobliskiej szkoły. Jak autorka wspomniała po latach, nie był to łatwy okres w jej życiu. Dokuczała jej tęsknota za ojczyzną i przyjaciółmi. Ponadto czuła się nieco osamotniona jako jedyna osoba w klasie pochodząca z zagranicy. Do Tbilisi Nino powróciła sama po dwóch latach, gdzie zamieszkała u swojej babci. Początkowo nie planowała ponownego wyjazdu do Niemiec, jednak gdy skończyła 20 lat zdecydowała się na studia z reżyserii filmowej w zachodnioeuropejskim kraju związkowym.
Kiedy w trakcie studiów miała napisać swoją pierwszą sztukę, zdecydowała się stworzyć ją w języku niemieckim, by uniknąć później konieczności tłumaczenia. Efekt pozytywnie zaskoczył nie tylko samą pisarkę. Sztuka została wystawiona w teatrze, a wkrótce Haratischwili zainteresował się pierwszy wydawca. Jak dotąd gruzińska pisarka jest autorką blisko 20 sztuk teatralnych, z których wiele również sama wyreżyserowała.

Nino Haratischwili jako twórca prozy zadebiutowała w 2010 roku powieścią pod tytułem „Juja”. W kolejnym roku w sprzedaży ukazał się drugi tytuł gruzińskiej pisarki, tj. „Mój łagodny bliźniak”. Największą popularność przyniosła autorce jednak szósta z kolei publikacja, wydana w 2014 roku powieść zatytułowana „Ósme życie”. Książka liczy blisko 1300 stron, jednak ta zaskakująco duża objętość nie zniechęciła czytelników do zapoznania się z jej treścią.

Szósta powieść Haratischwili uzyskała doskonałe recenzje krytyków. Autorka ukazała w niej losy gruzińskiej rodziny na tle wydarzeń XX wieku. Przygotowanie merytoryczne do zobrazowania krwawych faktów historycznych tamtego okresu zajęło jej aż cztery lata. W tym czasie m.in. studiowała archiwa przechowywane w Moskwie, Petersburgu i jej rodzinnym Tbilisi. Choć początkowo gruzińska pisarka nie zamierzała stworzyć powieści, której akcja rozgrywa się w XX wieku, to stopniowe poszerzanie wiedzy o historii swojej ojczyzny rodziło w jej głowie zbyt wiele pytań, by można je było zignorować. Chęć poznania dziejów Gruzji zaowocowała rozwijaniem w powieści wątków w kontekście historycznym. W efekcie Nino Haratischwili, która fabułę książki najpierw ulokowała w czasach pierestrojki, przypadającej na lata 1985-1991, ostatecznie cofnęła się aż do początku XX wieku.

Nino Haratischwili jest laureatką wielu literackich wyróżnień. Gruzińska pisarka ma na swoim koncie m.in. Adelbert-von-Chamisso-Förderpreis oraz Longlist des Deutschen Buchpreises. Ponadto powieść „Ósme życie” została okrzyknięta w Niemczech literackim wydarzeniem roku i zapewniła autorce stypendium Fundacji im. Roberta Boscha.

Książki (4)

Sortowanie:
Książka Mój łagodny bliźniak
Mój łagodny bliźniak
Nino Haratischwili
{}6.3/10
* Nino Haratischwili pochodzi z Gruzji, mieszka i tworzy w Niemczech, jest tam uznana za wielkie odkrycie ostatnich lat; ta książka jest nominowana do nagrody Hotliast 2011 * Porywająca opowieść o wie...
Książka Ósme życie (dla Brilki). Tom 2
Ósme życie (dla Brilki). Tom 2
Nino Haratischwili
{}8.2/10
Cykl: Ósme życie (dla Brilki), tom 2
Jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia. Druga połowa XX wieku. Zimna wojna. Kitty Jaszi i jej brat Kostia żyją po dwóch stronach żelaznej kurtyny. On...
Książka Ósme życie. Tom 1
Ósme życie. Tom 1
Nino Haratischwili
{}8.3/10
Cykl: Ósme życie (dla Brilki), tom 1
Monumentalna, przerażająca i piękna zarazem powieść, rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku. Początek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego ...
Książka Kotka i Generał
Kotka i Generał
Nino Haratischwili
{}8.5/10
Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski oddział wkracza do jej rodzinnej wioski. Jeszcze niedawno dziewczyna pragnęła uciec z domu, w którym panują surowe prawa przodków, a codzienne ...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Nino Haratischwili

„Może niektórym ludziom dane jest znajdować szczęście tylko w sprzeciwie wobec otoczenia”.
To nie wąż sprowadził grzech do raju, to przeciętność..
Nino Haratischwili z książki Kotka i Generał
#przecietnosc, #grzech, #raj, #waz
{} Link
Tak łatwo było zapomnieć, że na zewnątrz coś istnieje, kiedy była blisko. Tak łatwo było strząsnąć z siebie każdą myśl, kiedy go dotykała. W takich chwilach był pewien, że w ogóle nie potrzebuje zewnętrznego świata. Jej obecność wystarczała, by odpłynęła daleko cała radziecka flota, parady, wrzaskliwi koledzy z akademii, jego własne imponujące osiągnięcia i plany na przyszłość. Jakby świat bez Idy był ułudą.
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe