Ósme życie. Tom 1

Nino Haratischwili
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów
Ósme życie. Tom 1
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów

Opis

Monumentalna, przerażająca i piękna zarazem powieść, rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku. Początek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszi zanurz się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci. Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn. Ósme życie to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia przypominający o wciąż nieodrobionej lekcji historii Europy. Nino Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie, wielkie namiętności i cudowny, plastyczny styl. Najlepsza powieść roku!„Der Spiegel” Powieść Nino Haratischwili uświadomiła mi, że my, Europejczycy, jesteśmy ze sobą ściśle połączeni; że region rozciągający się pomiędzy Tbilisi, Lwowem, Sankt Petersburgiem i Berlinem tworzy właściwie jedną przestrzeń pamięci; że nasze uczucia i mentalność kształtowały się na przestrzeni pokoleń; i wreszcie, że manewrowanie tymi połączeniami wymaga wielkiej delikatności.Frank-Walter Steinmeier, minister spraw zagranicznych Niemiec
Data wydania: 2016-05-18
ISBN: 978-83-7515-392-7, 9788375153927
Wydawnictwo: Otwarte
Cykl: Ósme życie (dla Brilki), tom 1
Stron: 586
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Nino Haratischwili
Urodzona 8 czerwca 1983 roku w Gruzji (Tbilisi)
Nino Haratischwili urodziła się w 1983 roku w Tbilisi. Gdy miała dwanaście lat, wyemigrowała do Niemiec ze swoją matką. Studiowała w Hamburgu i Tbilisi. Obecnie mieszka w Berlinie. Jest odnoszącą sukcesy powieściopisarką, dramatopisarką i reżyserką ...

Pozostałe książki:

Ósme życie (dla Brilki). Tom 1 Ósme życie (dla Brilki). Tom 2 Kotka i Generał Coraz mniej światła Mój łagodny bliźniak
Wszystkie książki Nino Haratischwili

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Po gruzińsku

WYBÓR REDAKCJI
2.08.2020

Pierwszy tom składa się z czterech 'ksiąg', poświęconych kolejnym osobom z rodu: Stazji, Kristine, Kostii i Kitty. Zaczyna się przed rewolucją październikową, a kończy ten tom w czasie odwilży po śmierci Stalina. Książka jest niesamowita, fascynująca, wciągająca i bardzo ciekawa. Formalnie nie można powiedzieć, że jest nowatorska, bo nie jest. To... Recenzja książki Ósme życie. Tom 1

@Renax@Renax × 21

Saga uległych kobiet

6.09.2023

Historia ta ma właściwie kilka początków. Bo zacząć można od dowolnego bohatera (tu raczej bohaterki), a tych książce nie brakuje - chwilami można się w nich wręcz pogubić: 6 pokoleń jednej rodziny, a do tego zięciowie, kochankowie, znajomi...(tablica genealogiczna jest pewnie w drugim tomie). Autorka wybiera na początek mieszkającą we współczesn... Recenzja książki Ósme życie. Tom 1

@tsantsara@tsantsara × 25

saga rodzinna

30.08.2020

„Zawdzięczam te wersy stuleciu, które wszystkich okłamało i zdradziło. Zawdzięczam te wersy trwającej wiele lat zdradzie, która ciąży mojej rodzinie jak przekleństwo. Zawdzięczam te wersy mojej siostrze, której nigdy nie mogłam wybaczyć, że tamtej nocy wyskoczyła, choć nie miała skrzydeł...”. Uwielbiam długie lektury, ciągnące się latami. P... Recenzja książki Ósme życie. Tom 1

@warsztat_dobrego_nastroju@warsztat_dobrego_nastroju × 5

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ewfor
2019-02-04
10 /10
Przeczytane

Ósme życie (dla Brilki) to powieść historyczno-obyczajowa, pierwszy tom sagi rodziny najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady.

W pierwszej części poznajemy losy Stazji i Kristine, córek fabrykanta czekolady. W kolejnych odsłonach rodu poznajemy, Kostie i Kitty. Między wspomnienia dotyczące kolejnych osób, autorka wstawia fragmenty z życia innych ludzi, zaprzyjaźnionych lub w jakiś szczególny sposób powiązanych z głównymi bohaterami Stazja i Kristine to siostry, którym życie ułożyło się dość odmiennie. Stazja wychodzi za mąż za Simona Jaszi, dając mu dwoje dzieci, syna Kostię i córkę Kitty. Natomiast nieziemsko piękna Kristine wychodzi za mąż za bogatego i wpływowego człowieka, wiele od siebie starszego i pozostaje kobietą bezdzietną. Losy obu sióstr przeplatają się, i chociaż początkowo mieszkają w różnych miejscowościach to w końcu zamieszkują razem. Dramatyczne losy rodziny fabrykanta czekolady zaczynają się przed rokiem 1900 i ukazane są na przełomie lat najkrwawszego ze stuleci Rosji.

Przyznam szczerze, że nie przepadam za sagami rodzinnymi, prędzej czy później zaczynam się gubić w kolejnych pokoleniach ludzi, co czasami mnie irytuje. Jednak historia tej rodziny wciągnęła mnie na tyle, że już nie mogę się doczekać, kiedy zacznę czytać tom drugi.

Jest to dość specyficzna historia, ponieważ w opowieść o ludziach autorka wplotła dramatyczną dość historię Rosji. Dzięki kolejnym odsłonom życia danej osoby czytelnik odrucho...

× 5 | link |
EK
@EwaK.
2022-12-05
7 /10
Przeczytane

Moje trzy rozczarowania:
1. O tym, że Gruzja jest wspaniałym i czarownym krajem, pełnym kolorów, zapachów, smaków, wina, muzyki i przyjacielskich ludzi - wiedziałam już wcześniej, w książce tego nie znalazłam.

2. O życiu w terrorze stalinowskim wiedziałam niemało, w książce nic nowego dla mnie się nie objawiło. Autorka tylko polizała kilka oczywistych znanych wydarzeń historycznych, a inne zasygnalizowała.

3. Liczyłam na szeroko rozbudowane tło historyczne dotyczące aneksji Gruzji do ZSRR, bo o tym wiem niewiele, ale przeczytałam „Ósme życie” i jest jak było - nadal wiem prawie nic.

Ale właściwie kto powiedział, że książka musi edukować lub poszerzać horyzonty? Można i tak jak w powieści Nino Haratischwili. Całkiem sprytna fabuła, zgrabnie wykreowane postaci, coś, co bardzo lubię - motyw silnej kobiety (a nawet wielu), uruchomiony mechanizm wyciskania czytelnikowi łez. Czyli literatura mocno rozrywkowa, ale nic ponad to.
Całkiem nieźle się czytało o zawiłych losach bohaterów, kolejnych pokoleniach rodziny czekoladowych potentatów. Ale nawet traktując „Ósme życie” tylko jako klasyczną obyczajówkę, trochę uwierała mnie jej rozwlekłość, wszechobecny motyw nieszczęśliwej miłości, która źle się kończyła dla wszystkich par, niewiarygodność i przewidywalność wielu zdarzeń oraz postać Brilki, która nie wiadomo po co i na co została wprowadzona?
I o co chodzi z tą czekoladą? Rozumiem jej magię, ale żeby od razu czekoladowa klątwa? Prawo auto...

× 4 | link |
@HaWanka
@HaWanka
2023-03-19
9 /10
Przeczytane wydanie tradycyjne pomysł na prezent
@panna.zorza
2023-01-16
6 /10
Przeczytane Pod strzechą
MO
@Moniskape
2022-10-01
9 /10
Przeczytane
@MalaMi_2
2022-03-23
9 /10
Przeczytane
KI
@olszewska_bogumila
2022-01-11
10 /10
Przeczytane
@Antoniowka
2021-01-30
9 /10
Przeczytane
@Remma
2021-01-29
9 /10
Przeczytane saga Rosja/ZSRR
@justyna8166
2021-01-12
8 /10
Przeczytane
@karsob85
2020-10-03
7 /10
Przeczytane
@warsztat_dobrego_nastroju
@warsztat_dobrego_nastroju
2020-08-30
8 /10
Przeczytane
@Catta
2020-08-12
9 /10
Przeczytane U M&J Półka M Powieść o XIX i XX Saga
@Renax
2020-08-02
8 /10
Przeczytane Posiadam Powieści historyczne
@Beksinska
2020-06-13
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Tak łatwo było zapomnieć, że na zewnątrz coś istnieje, kiedy była blisko. Tak łatwo było strząsnąć z siebie każdą myśl, kiedy go dotykała. W takich chwilach był pewien, że w ogóle nie potrzebuje zewnętrznego świata. Jej obecność wystarczała, by odpłynęła daleko cała radziecka flota, parady, wrzaskliwi koledzy z akademii, jego własne imponujące osiągnięcia i plany na przyszłość. Jakby świat bez Idy był ułudą.
Bądź zawsze dumna ze swego kraju, nigdy nie zapomnij swej mowy, zagranica, obojętnie jaka, niech sobie będzie piękna, intrygująca i fascynująca, ale niech nigdy, nigdy, nigdy nie będzie lepsza od twojej ojczyzny. (Nica, s.21-22)
Zbyt wiele dobrego może prowadzić do zła. (...) pożądanie wraz z przyjemnością może doprowadzić do nieszczęścia. (s.79)
Despoci ulegają iluzjom. (Antoni Czechow)
W emigracji, zarówno fizycznej, jak i duchowej, najtrudniejsze jest chyba to, że wszystko widać prześwietlone na wylot i niczego nie można upiększyć, że trzeba przyjąć siebie takim, jakim się jest. Nie liczy się ani to, kim byłeś, ani wyobrażenie o tym, kim kiedyś będziesz. (Kitty, s. 514)
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Ósme życie (dla Brilki). Tom 2
Ósme życie (dla Brilki). Tom 2
Nino Haratischwili
8.5/10
Druga połowa XX wieku. Zimna wojna. Kitty Jaszi i jej brat Kostia żyją po dwóch stronach żelaznej k...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl