Opinia na temat książki Krawcowe z Auschwitz

@madbed @madbed · 2022-06-26 21:20:10
Przeczytane
... Spędziłam w Auschwitz tysiąc dni i każdego z tych dni mogłam zginąć na tysiące sposobów...
Lucy Adlington to brytyjska historyczka i pisarka , która zainspirowana relacjami krawcowych z Auschwitz postanowiła opisać ich niezwykłe historie.
Kobiety będące krawcowymi, aby uniknąć komór gazowych projektowały i szyły modne ubrania dla nazistów.
Szwalnię założyła żona komendanta Hossa, ale nie tylko ona patronowała tej działalności ponoć zamówienia szły z samego Berlina.
Pracę tę wykonywały młode wykwalifikowane więźniarki, przeważnie Żydówki, które szyły, aby przeżyć.
Autorka przeprowadziła rozmowę z Brachy Kohut, która opisała o tym co spotkało ją oraz jej towarzyszki w miejscu gorszym niż piekło.
Przyznam, że na ogrom literatury o tej tematyce, z tak obszerną pracą na temat krawcowych z Auschwitz, spotykam się pierwszy raz. Autorka przeprowadziła bardzo wnikliwą pracę nad zebraniem materiałów, zdjęć,a ilość odnośników jest wręcz imponująca.
To nie tylko książka o krawcowych, ale w głównej mierze o obozie w którym człowiek tracił człowieczeństwo i stawał się numerem.
Jeśli interesujecie się tematyką obozową polecam zapoznać się z tym tytułem.
Ocena:
Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Krawcowe z Auschwitz
Krawcowe z Auschwitz
Lucy Adlington
8/10

W czasie szaleństwa hitlerowskiej zagłady, 23 młode więźniarki Auschwitz-Birkenau uniknęły komór gazowych, projektując i szyjąc modne ubrania dla nazistów. Szwalni założonej przez żonę komendanta obo...

Komentarze

Pozostałe opinie

Zdaje się, że moda z wojną niewiele ma wspólnego. Są to raczej odległe tematy, które niewiele łączy. Ta książka uświadamia jednak jak bardzo można być w błędzie, Strój to coś co nas definiuje, dodaje...

MA
@mamakawaiksiazki

„ Moda jest najsilniejszą i jedyną władzą. ” - A Hitler Książka „ Krawcowe z Auschwitz ” była przeze mnie bardzo wyczekiwana, gdyż o tych kobietach napisano dotąd niewiele. Z racji tego, że interesu...