Krew i burza

Hampton Sides
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Krew i burza
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

W 1846 roku Stany Zjednoczone, wiedzione ideą terytorialnego ekspansjonizmu, zwanego Boskim Przeznaczeniem, zaatakowały Meksyk, żeby zająć jego zachodnie terytoria; w konsekwencji rozpoczęły trwającą kilkadziesiąt lat walkę z plemieniem Nawahów, nieustraszonych władców rozległych górzystych pustkowi.

Hampton Sides z rozmachem i swadą opowiada imponującą historię podboju Dzikiego Zachodu. W centrum opowieści znajduje się Kit Carson, niepiśmienny człowiek gór, traper i żołnierz, który dzięki swoim niezwykłym przygodom i brawurowym dokonaniom jeszcze za życia stał się legendą. Carson szanował zachodnie plemiona i zapewne rozumiał je lepiej niż jakikolwiek inny Amerykanin, a jednak zgodził się wykonywać rozkazy, które doprowadziły do upadku dzielnych Nawahów.

Wydanie 1 - Wyd. Czarne
Tytuł oryginalny: Blood and Thunder. An Epic of the American West
Data wydania: 2016-08-31
ISBN: 978-83-8049-338-4, 9788380493384
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Amerykańska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 592
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Hampton Sides Hampton Sides
Urodzony w 1962 roku
Amerykański historyk, dziennikarz i pisarz specjalizujący się w książkach historycznych i literaturze faktu. Absolwent Uniwersytetu Yale oraz stypendysta Instytutu Santa Fe. Autor bestsellerów Żołnierze widma. Zapomniana historia jednej z najbardzie...

Pozostałe książki:

Krew i burza W królestwie lodu Ogar piekielny ściga mnie Żołnierze widma : zapomniana historia jednej z najbardziej dramatycznych akcji w czasie II wojny światowej
Wszystkie książki Hampton Sides

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Krew i burza nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2022-08-10
6 /10
Przeczytane

W połowie dziewiętnastego wieku, w dużej mierze dzięki ekspansjonistycznym zapędom prezydenta Polka, Stany Zjednoczone ruszają na podbój Dzikiego Zachodu. Wizja, by kraj rozciągał się od oceanu do oceanu nazwano… nie, to nie cyniczny żart – Boskim Przeznaczeniem. Przy okazji tysiącami mordowano Meksykanów i Indian, głównie Nawaho, ale też wszystkich innych.

Żeby to monumentalne i bardzo rzetelne dzieło historyczne dało się jakoś strawić, jego autor zastosował konwencję beletryzowanego dokumentu. Głównym bohaterem uczynił trapera i zwiadowcę, uczestnika wojny secesyjnej i generała, Kita Carsona (1809-1868). Jego imieniem nazwano miasto Carson City w stanie Nevada.

Przeczytałem niedawno kilka westernów dla dorosłych, więc może dlatego powieść Hamptona Sidesa nie porwała mnie za bardzo. Powiedziałbym, że jest to niewątpliwie pasjonująca historia, ale napisana dość ciężkawo. W każdym razie nie jest to dzieło najłatwiejsze w odbiorze.

× 10 | link |
@czyleciznamipilotka
@czyleciznamipilotka
2021-04-29
7 /10
Przeczytane

Hampton Sides, który jest amerykańskim dziennikarzem i historykiem napisał książkę o ujarzmianiu Dzikiego Zachodu, którą czyta się jak western. Spisał historię 3 postaci ,które choć wywarły ogromny wpływ na historię Ameryki, są praktycznie Amerykanom nieznane. Jedna z nich to generał Kearny, żołnierz Armii Amerykańskiej, druga to Kit Carson, truper, żołnierz analfabeta i trzecia -wódz Nawahów, Narbona.
Historia tych trzech osób przedstawiona jest na tle wojny amerykańsko-meksykańskiej ale o samych bataliach, tych na lądzie lub wodzie, o słynnym generale Santa Ana nie ma tu dużo. Sides pokazuje na przykładzie lokalnych walk pomiędzy grupkami walczących jak każdy z tych ludzi kochał ziemię, na której się urodził. Pokazuje przemijanie i transformację pustkowi Kalifornii, Nevady i Nowego Meksyku. Żaden z traperów i odkrywców nie zdawał sobie sprawy jak szybko dotrą tu setki tysięcy ludzi ze Wschodu. W jakiejś książce przeczytałam kiedyś, że Buffallo Bill, który osobiście zabił dziesiątki tysięcy bizonów dożył szybciej niż się zestarzał czasów gdy tego zwierzęcia zabrakło na preriach. Był zdruzgotany swoją ignorancją i na starość zajął się ochroną środowiska!!

Hampton Sides bardzo sprawnie ukazał dramatycznie szybko zmieniający się krajobraz Zachodu. Wygnanie tysięcy Nawahów i Apaczów z ich ziemi, zwane Długim Marszem, podczas którego wielu z nich umarło, pokazało tragedię i rozpacz przesiedlonych ludzi, którzy oprócz swej czerwonej od żelaza ziemi nie mieli nic....

× 2 | link |
@bighorn
@bighorn
2021-02-14
4 /10

Dziwna ballada o plemieniu Nawahów albo Carsonie

Wraz z liczbą przewracanych stron, mój entuzjazm do tej pozycji stygł. Tekst obfituje w określenia i domniemania, które nie przystają do treści. Np. s. 198 "Generał ... Musiał dojść do wniosku, że Indianie skradli mu show akurat w chwili, gdy schodził ze sceny - zupełnie jak w teatrze, gdzie czasem czarny charakter robi większe wrażenie niż pozytywny." s. 303 "...ciała niektórych zmarłych prawie na pewno zostały zjedzone." A porównanie marszu Nawahów do hidżry to jakiś kosmos. Santa Fe określone zostało pradawnym miastem, gdy liczyło sobie zaledwie około 230 lat. Pojawił się też błąd odnośnie wyprawy generała Kearny'ego. Baluje dnia 24 września - s. 177, by następnego dnia był 25 sierpnia - s. 193.
Czasem autor umieszcza jakieś literackie wprawki, jak np. "Krowy machały ogonami na pastwiskach, a wioskowe psy obszczekiwały obcych." - s. 150. Podobnych kwestii jest dużo więcej i dla mnie takie nazbyt fantazyjne malowanie otoczenia bardzo psuło wiarygodność treści.
Sides zamieszcza niekiedy celne spostrzeżenia, ale rujnuje je kuriozalną zabawą w psychoanalityka.
Narracja książki rozjeżdża się w wielu miejscach i czasem nie wiadomo, czy czytamy o Carsonie, czy Nawahach, czy historię Nowego Meksyku.
Dziwnym zabiegiem wydaje się tłumaczenie nazwy plemienia Ute na Jutów. W PWN Jutowie to tylko plemię germańskie, no chyba, że nie nadąża za trendami, tylko bardziej wiarygodny niż wikipedia. Albo mamy "...Ma...

| link |
@BagatElka
2019-11-10
8 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Cytaty z książki

O nie! Książka Krew i burza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl