Krfotok

Edward Redliński
5.3 /10
Ocena 5.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Krfotok
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.3 /10
Ocena 5.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Najgłośniejsza i najbardziej kontrowersyjna książka Edwarda Redlińskiego. Historia alternatywna Polski końca XX wieku. Generał Jaruzelski nie wprowadza stanu wojennego 13 XII 1981 r. i w wyniku puczu partyjno-wojskowego zostaje odsunięty od władzy. Lech Wałęsa po zamachu na swoje życie wycofuje się z życia publicznego. Szybko postępuje destabilizacja kraju. W styczniu 1982 r. wylatuje w powietrze Pałac Kultury (symbol sowieckiej dominacji nad Polską), co doprowadza do wojny domowej i drugiego powstania styczniowego. W wyniku zbrojnej interwencji ZSRR wybucha polsko-rosyjska „wojna ojczyźniana”, zakończona rok później rozejmem w Terespolu. Ziemie Zachodnie przejmuje NRD, zaś Warmię i Mazury anektuje najeźdźca. Kraj pogrąża się w apatii. Jan Paweł II odchodzi na emeryturę, Jerzy Popiełuszko zostaje biskupem, a Adam Michnik doradcą władz w Chinach. Zbliża się narodowe referendum – czy Polska wybierze los Królestwa Kongresowego, czy dołączy do ZSRR jako 16 republika? "Krfotok" to pamflet na naszą nową mitologię narodową. Redliński niszczy pomniki, które wznieśliśmy sobie po 1989 r. Pali Warszawę, która jest miastem zastygłym w bohaterskim geście i lubi się bardzo oglądać w tej pozie. Odrzuca tradycję, która nie uskrzydla, lecz ciąży jak garb. Robi to przekonująco pod względem artystycznym. Zdzisław Pietrasik, „Polityka” Edward Redliński (ur. 1940) – prozaik, dramaturg, scenarzysta, reporter. Laureat wielu nagród. W jego dorobku znajdujemy – reportaże: „Ja w nerwowej sprawie”, „Zgrzyt”; prozę: „Listy z rabarbaru”, „Konopielka”, „Awans”, „Nikiformy”, „Dolorado”, „Szczuropolacy”, „Transformejszyn”, „Telefrenia”; dramaty: „Jubileusz”, „Wcześniak”, „Pustaki”, „Cud na Greenpoincie”; oraz scenariusze filmowe według własnych powieści.
Data wydania: 2010-11-02
ISBN: 978-83-89325-82-2, 9788389325822
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: sami swoi
Nagrody: Warszawska Premiera Literacka (Zwycięzca)
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 320
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Edward Redliński Edward Redliński
Urodzony 1 maja 1940 roku w Polsce (Juchnowiec Kościelny)
Edward Redliński – polski prozaik, scenarzysta i dramatopisarz, reporter. Urodził się w rodzinie chłopskiej we Frampolu, obecnie siedlisko w gminie Juchnowiec Kościelny (Hołówki Duże 56). Syn Adolfa i Marii, brat polityka Wacława. Ukończył studi...

Pozostałe książki:

Konopielka Nikiformy Awans Transformejszen Telefrenia
Wszystkie książki Edward Redliński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Krfotok aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Zorg
2022-08-07
1 /10
@z_glowawksiazkach
2020-06-22
6 /10
Przeczytane
@ReginaCatta
2020-06-24
6 /10
Przeczytane Mieszka z M&J Przeczytane na początku wieku Półka J Mieszka z M&J
@Lemuria
2010-07-05
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Krfotok. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl