Królestwo za mgłą

Zofia Posmysz, Michał Wójcik
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Królestwo za mgłą
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Rozmowa z autorką Pasażerki, legendarną pisarką, która przetrwała obozy w Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe.

Reguły obozowej gry:
– nie daj się uderzyć, bo siniak prowokuje oprawców do dalszego bicia,
– na apelu stawaj w środku – skrajne szeregi atakują psy,
– najważniejsze: naucz się rozmawiać z oprawcami.
Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna.

Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie po raz pierwszy opowiada całą swoją historię. Zofia Posmysz, więźniarka o numerze 7566, mówi o nieludzkich warunkach pracy w kompanii karnej, a także opisuje swoją skomplikowaną relację z esesmanką Anneliese Franz, relację, która wykraczała poza schemat ofiary i kata.

Zofia Posmysz zdradza, skąd czerpała siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego. I jak to się stało, że ponownie zaufała życiu.

Chociaż znamy dziesiątki świadectw z obozów koncentracyjnych, to wspomnienia Zofii Posmysz czyta się inaczej. Głównie za sprawą wyrazistych portretów kobiecych: od przerażonych dziewcząt poczynając, przez silne kobiety, upadłe donosicielki, zwyrodniałe niemieckie prostytutki sprawujące funkcyjne stanowiska, na chłodnych niemieckich esesmankach kończąc.
„Rzeczpospolita”


Data wydania: 2021-08-11
ISBN: 978-83-240-8327-5, 9788324083275
Wydawnictwo: Znak
Stron: 416
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Zofia Posmysz Zofia Posmysz
Urodzona 23 sierpnia 1923 roku w Polsce (Kraków)
Polska pisarka, scenarzystka. W czasie II wojny światowej w roku 1942 została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, następnie w Ravensbrück. Po zakończeniu wojny przeniosła się do Warszawy. W 1945 zadebiutowała literacko wspomnien...

Pozostałe książki:

Pasażerka Do wolności, do śmierci, do życia Wakacje nad Adriatykiem Pasażerka. Wakacje nad Adriatykiem Człowiek spod kaloryfera
Wszystkie książki Zofia Posmysz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Za siedmioma rzekami, za siedmioma górami...

29.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„…za siedmioma rzekami, za siedmioma górami było sobie Imperium Rycerzy Trupiej Czaszki. […] Było to potężne Królestwo, w którym panował przepotężny król. […] Do Królestwa nie można się było dostać na piechotę. Nic z tych rzeczy! Jedynie pociągiem. […] pociągi te pojawiały się o najdziwniejszych porach. Wjeżdżały majestatycznie w sam środek Króle... {} Recenzja książki Królestwo za mgłą

Poruszająca lektura

19.07.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pamiętam jak ogromne wrażenie zrobił na mnie film "Pasażerka" gdzie jedną z głównych ról grała uwielbiana przeze mnie Aleksandra Śląska. To opowieść o życiu w obozie koncentracyjnym ukazana z perspektywy esesmanki Lizy. Takie podejście do tematu, w czasach gdy książka powstawała, było bardzo nowatorskie ale też dla wielu obrazoburcze (oddawać narr... {} Recenzja książki Królestwo za mgłą

@nika.mail@nika.mail {}× 4

Królestwo za mgłą

6.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książka autorstwa Michała Wójcika ''Królestwo za mgłą'' w rozmowie z Zofią Posmysz zawiera 15 interesujących rozdziałów. To fantastycznie opowiedziana historia ujęta w przeprowadzonym wywiadzie, do którego autor przygotował się bardzo imponująco. Żadne z zadanych pytań przez Pana Michała Wójcika nie sprawiło trudności Pani Zofii, pomimo że sam t... {} Recenzja książki Królestwo za mgłą

@Anna30@Anna30 {}× 3

Gdyby nie forma wywiadu... - "Królestwo za mgłą" Zofia Posmysz i Michał Wójcik

26.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Królestwo za mgłą" Zofia Posmysz i Michał Wójcik Gdy przekroczyła mury Auschwitz-Birkenau odebrano jej imię i nazwisko. Do tej pory była Zofią Posmysz, córką kolejarza. Teraz jest numerem 7566, liczbą wśród tysięcy innych. Więźniem. Trafiając do obozowego baraku, spędzając kolejne dni na katorżniczej pracy pośród wszy i szczurów, nie zdaje sobie... {} Recenzja książki Królestwo za mgłą

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Reportaże_i_ współczesny_świat Historia_1 E-book

Oczy.

Oczy to zwierciadło duszy. Z okładki książki "Królestwo za mgłą" uśmiechają się takie piękne i przenikliwe 93-letnie oczy, które widziały dużo, a pewnych rzeczy doświadczyły za dużo.

Zofia Posmysz - autorka "Pasażerki", twórczyni słuchowiska "W Jezioranach", korektorka tekstów, pisarka, radiowiec. Numer 7566.

Książka jest zapisem kilkunastu rozmów, które odbyła Pani Zofia z Michałem Wójcikiem. Główny temat to okres wojny i Oświęcim, w którym bohaterka spędziła 2,5 roku, zaś samą końcówkę wojny, w innym obozie na terenie Niemiec. Trzeba przyznać, że Michał Wójcik do tych spotkań przygotował się świetnie. Wyczuwa się, że dysponuje dużą wiedzą o faktach, nie przekracza granicy intymności doświadczeń. Subtelnie i bez cienia przesadnej ciekawości dopytuje o szczegóły. Jest dokładny, taktowny i nastawiony na słuchanie. Nagroda, jaką dostał w wywiadach, to otwarte serce Pani Zofii i kilka wspomnień, które nikomu wcześniej nie przekazała. Jestem mu, za taki sposób dialogowania, wdzięczny.

Same rozmowy można odbierać na kilku poziomach. Jest element faktograficzny, w którym Pani Zofia okazuje się kobietą o fenomenalnej pamięci. Z niesłychaną szczerością i bez cienia patosu, opowiada o swoich przeżyciach obozowych. To, co dostajemy, to subiektywny i pełen humanizmu opis jej oczami. Nikogo nie potępia, nie daje łatwych rad, nie epatuje koszmarem własnej obozowej codzienności. Nie dokonuje suchego odtworzenia faktów, unika archiwalno-dokumen...

{} | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Współpraca

Zofia Posmysz to autorka "Pasażerki"-książki którą oparła na swoich przeżyciach w obozach. Nie jest to jednak autobiografia. Pani Zofia, jest także współtwórczynią jednego z najsłynniejszych seriali w Polsce, czyli "W Jezioranach". We współpracy ze znanym dziennikarzem Michałem Wójcikiem powstał wywiad-rzeka, wspomnienie lat spędzonych właśnie w obozach podczas II wojny światowej.

Książka podzielona jest na 15 spotkań, podczas których bohaterka snuje swoją opowieść. Poczynając od czasów najwcześniejszych, to znaczy swojego dzieciństwa, aż do wybuchu wojny. W bardzo młodym wieku została aresztowana za rozprowadzanie ulotek, co wiązało się z natychmiastowym zesłaniem do jednego z obozów zagłady. Wyjątkowym zbiegiem okoliczności zdołała przetrwać.

W swoich wspomnieniach skupia się na swojej walce o przetrwanie. Gdyby nie nadzieja i wiara, prawdopodobnie nie zdołała by przeżyć. Jako jedna z nielicznych więźniarek, które dzielą się się swoimi przeżyciami, odkrywa przed nami ludzki aspekt niektórych niemieckich strażników. Zwykli ludzie postawienie przed faktem dokonanym. Godzi to w moje wyobrażenie tych bestii, ale relacja świadka chyba więcej znaczy niż moje zdanie na ten temat.

Autorka po wojnie podjęła pracę w organach komunistycznej prasy, jednak nigdy nie wstąpiła do partii. Wtedy właśnie napisała najsłynniejszą swoją książkę"Pasażerkę", a na jej kanwie Munk nakręcił film, powstała sztuka teatralna, a całkiem niedawno nawet opera.

W swoich...

{} | link |
@ReginaCatta
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Ciekawy ludź Pożyczone Przeczytane w T. Półka M Półka J 1914 - 1953. Wspomnienia

Rocznik 1923. Fenomenalna kondycja.

Z pewnością Autorka nie powiedziała wszystkiego. Czasem zastrzegała, że nie chce o czymś mówić, czasem, choć rzadko, czegoś nie pamiętała. Ma do tego pełne prawo. To Jej wspomnienia z perspektywy wielu lat, a nie zeznania przed jakimkolwiek trybunałem. Można wychwycić, że były także sprawy, które z pamięci i świadomości wyparła. To też zrozumiałe, ten mechanizm bywa nieodzowny do zafunkcjonowania po traumie.

Nikt, kto tego nie przeżył, nie ma pojęcia, czym jest obóz koncentracyjny i nie jest w stanie sobie tego wyobrazić. Im młodsze pokolenie, tym trudniej. Jest oczywiste, że człowiek doprowadzony do ekstremum jest zdolny do zachowań ekstremalnych. I że potrzeby wyższego rzędu ujawniają się dopiero wówczas, gdy zaspokojone są te podstawowe, fizjologiczne i biologiczne. Pić, jeść, zdrowo, ciepło, bezpiecznie. Ale co innego wyobrażać sobie, co innego przeżyć. Żyjemy sobie w spokoju i dobrobycie, wolności i równości tyle, ile nigdy w historii. Mamy oczywiście szeroką wiedzę, o tym, co było. Chociaż… zdarza się, że na spotkaniach z Autorką jacyś młodzi zauważają ze zdziwieniem, że skoro więźniarki były głodne, to przecież trzeba było coś zjeść. A Ona spokojnie tłumaczy. No więc trzeba tłumaczyć. Trzeba o tym mówić, pisać i czytać. Pokoleniowe obowiązki. Bo chodzi o to, żeby nigdy już żadne "królestwo za mgłą" nie miało prawa zaistnieć.

{} | link |
@sarzynskikacper
2021-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@MargaritaCzyta
2021-03-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2021
@magdalenapietrucha8
2021-02-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Anna30
2020-10-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@nika.mail
2020-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@malinka.a
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2017 II wojna światowa Lekka/ życiowa (przeczytane)
@polokokta
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
MO
2019-02-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Królestwo za mgłą. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl