Pasażerka

Zofia Posmysz
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Pasażerka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

"Kiedy zobaczyłam napis 'Arbeit macht frei' pomyślałam, że nie będzie źle, bo ja się roboty nie boję, pewnie mnie wkrótce zwolnią. Nieraz przecież pomagałam dziadkom przy sianokosach." - wspomina autorka książki, Zofia Posmysz.
Liza, była esesmanka i strażniczka w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, wiele lat po wojnie podczas podróży transatlantykiem spotyka jedną ze swych ofiar. Spotkanie na statku w przestrzeni zamkniętej zmusza bohaterki do stawienia czoła przeszłości i zmierzenia się z dramatycznymi wspomnieniami.
Zofia Posmysz - pisarka, scenarzystka (od 1960 roku współtworzyła powieść radiową Polskiego Radia "W Jezioranach"). W 1945 zadebiutowała literacko wspomnieniami "Znam katów z Belsen...." . Rozgłos przyniosło jej słuchowisko radiowe "Pasażerka z kabiny 45", na motywach którego powstał film "Pasażerka" w reżyserii Andrzeja Munka, a następnie książka pod tym samym tytułem wydana w 1962 roku. W czasie II wojny światowej w roku 1942 została uwięziona w obozie w Auschwitz, a następnie w Ravensbrück. W 1964 roku na Festiwalu w Cannes "Pasażerka" otrzymała Nagrodę Międzynarodowej Krytyki Filmowej (Fipresci) oraz specjalne wyróżnienie honorowe jury festiwalu za humanistyczne i artystyczne wartości filmu. Na podstawie powieści powstało libretto autorstwa Aleksandra Medwiediewa (polska premiera 8 października 2010 r.)
Data wydania: 2010-06-15
ISBN: 978-83-61432-10-4, 9788361432104
Wydawnictwo: Axis Mundi
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 164
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Zofia Posmysz Zofia Posmysz
Urodzona 23 sierpnia 1923 roku w Polsce (Kraków)
Polska pisarka, scenarzystka. W czasie II wojny światowej w roku 1942 została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, następnie w Ravensbrück. Po zakończeniu wojny przeniosła się do Warszawy. W 1945 zadebiutowała literacko wspomnien...

Pozostałe książki:

Królestwo za mgłą Pasażerka Wakacje nad Adriatykiem Do wolności, do śmierci, do życia Pasażerka. Wakacje nad Adriatykiem Człowiek spod kaloryfera Jeszcze słychać gwizd parowozu... Ten sam doktor M.
Wszystkie książki Zofia Posmysz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prawdziwa książka o Auschwitz

8.01.2021

Obóz w Oświęcimiu stał się ostatnio gorącym tematem, przypomnijmy wielki sukces książki 'Tatuażysta z Auschwitz'. Bardzo szybko pojawiły się nowe pozycje z Auschwitz w tytule: położna, bibliotekarka i kto tam jeszcze. Wszystko to pisane przez ludzi, którzy obóz znają z książek, wartość poznawcza czy artystyczna tych dziełek jest słaba, dlatego war... Recenzja książki Pasażerka

@almos@almos × 23

Pasażerka

26.02.2011

Zofia Posmysz, autorka „Pasażerki” to kobieta bardzo doświadczona przez życie. W czasie II Wojny Światowej została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym, gdzie spędziła kilka lat. Znając obozową historię pani Posmysz bardzo zdziwiło mnie to, że „Pasażerka” jest napisana z punktu widzenia strony niemieckiej. Główną bohaterką nie jest bo... Recenzja książki Pasażerka

@Annie01@Annie01 × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2021-03-24
9 /10
Przeczytane 📘 Jedynki 📚Bieżące :)

"Pasażerka", to jedna z tych pozycji literackich, które zostały już omówione, ocenione, przedyskutowane wiele razy, ba nawet ją sfilmowano, co nie każdej książce się przydarza.
Film Andrzeja Munka z rewelacyjną rolą Aleksandry Śląskiej, grającej esesmankę Lizę, podobał mi się równie bardzo, jak ta cieniutka (220 stron) książka do przeczytania w jedno długie popołudnie. Jednak ładunek emocji, jaki ta lektura wyzwala, nosi się w sobie o wiele wiele dłużej.


Nie będę się rozpisywać o samej treści, bo tę wszyscy znają, jak nie z własnego czytania, to chociażby z opisów i opinii innych czytelników. Ja bym chciała tylko powiedzieć, jak bardzo jestem pełna podziwu dla autorki, za próbę pokazania piekła Oświęcimia oczami nie więźniarki, tylko esesmanki. To jest naprawdę niezły wyczyn, zwłaszcza że autorka sama zna "smak" i smród tego obozu zagłady z au...

× 17 | Komentarze (1) | link |
@literackiespelnienie
2022-09-15
7 /10
Przeczytane Psychologiczny Polska Polityczny Historia

Niczym psychothriller. Pobudzający szare komórki. Wsysający się podskórnie młot pneumatyczny do ludzkich organów. O ciemnej stronie wojny, która wlecze się jak cień, by pożreć ofiary systemu, który bezlitośnie zniszczył pokolenie ,,wolnych" Niemców. Odwrócenie stron. Teraz, gdy Rzesza i SS-mani przestali istnieć boją się oskarżenia i prześladowań. Świetny trik, aby zburzyć słodkie marzenia o przekreślonej przeszłości. Klęska moralności uderzona hakiem o brzeg ściany, skąd nie ma drogi ucieczki, a paniczny strach przed wykryciem jest gorszy niż sen na jawie. I teraz pytanie: czy zbrodnia dokonała się, czy winni są ci, którzy uważali, iż czynili słusznie, czy nie stali się zmanipulowaną kukiełką, co niepostrzeżenie dołożyli cegiełki do tragedii ofiar faszyzmu?

Niezła gra z ludzką świadomością, co oszukuje się na każdym kroku. Po kryjomu doświadcza niemej łaski, która tonie wraz z znikomym odkupieniem. Polityczna farsa rwie na złamanie karku. Wolne Niemcy pod batogiem historii i krwawa prawda, że los ma nas gdzieś. Niewyjaśniona kwestia, która nie ma znaczenia. Nowe Niemcy wciąż igrają z diabłem w porcie. Brutalne podsumowanie po latach, gdy wszyscy czują się zbyt bezpieczni, a sumienie grzmi jak bęben. Ale jak powiadali uczeni: miłosierdzie dla zbrodniarzy to piękna lekcja dla złamanego pokolenia po przejściach. Mądra powieść, która gasi lepki sen, gdyż wybudza z rzekomej wolności. Statek niczym symbol ucieczki, ale drogi powrotnej nie ma, bo być nie może. Trzeba ...

× 8 | link |
@Antoniowka
2021-02-16
8 /10
Przeczytane

„Pasażerka” Zofii Posmysz – byłej więźniarki obozu Auschwitz – to doskonały przykład na to, że w prostej formie można zawrzeć ogrom treści.

Akcja powieści rozgrywa się podczas podróży transatlantykiem, kilkanaście lat po II Wojnie Światowej. Liza, była SS-manka z obozu Auschwitz, obecnie żona dyplomaty udającego się na placówkę, spotyka kobietę, która przypomina jej byłą więźniarkę, Martę. Liza, która do tej pory nie zdradziła mężowi całej swojej przeszłości, wpada w coraz większą panikę.

Podzieliłabym „Pasażerkę” na dwie podstawowe płaszczyzny. Pierwsza z nich – nazwijmy ją teoretyczną. Są to rozmowy Waltera, męża Lizy, ze spotkanym podczas rejsu Amerykaninem. Rozmawiają oni o wojnie, o pojęciu winy. Walter twierdzi, że nie wszyscy Niemcy zdawali sobie sprawę z Holokaustu, że wielu było „w porządku”.

Druga płaszczyzna – czysto praktyczna. Liza uczestniczyła w tej machinie śmierci, nie może „umyć rąk”. I choć cały czas zdaje się nie mówić całej prawdy, jej postępowanie poddaje w wątpliwość przekonania męża. Czy wobec zaistniałych zdarzeń to małżeństwo ma nadal rację bytu?

Podobają mi się książki, w których Autor pozostawia czytelnikowi pole do interpretacji czy domysłów. Bardzo ciekawa jest też perspektywa, z której historia ta została opowiedziana. Bardzo ciekawa książka.

× 4 | link |
TO
@tobiaszp18
2022-01-04
2 /10
Przeczytane
@walczakmonis
2021-04-11
5 /10
Przeczytane
@MargaritaCzyta
2021-01-16
8 /10
Przeczytane
@almos
2021-01-08
8 /10
Przeczytane audiobook literatura piękna
@oliwa
2020-04-13
8 /10
Przeczytane Polska
@Oktaryna
@Oktaryna
2020-02-26
9 /10
Przeczytane > Legimi 2017
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane Powtórki
@Annie01
@Annie01
2011-02-26
10 /10
Przeczytane
@ocelot
@ocelot
2008-09-11
10 /10
Przeczytane w posiadaniu

Cytaty z książki

Naturalnym stanem człowieka nie jest bohaterstwo, toteż można twierdzić, że epoki charakteryzujące się wielką liczbą bohaterów są epokami barbarzyństwa i zdziczenia. Celem ludzkości z pewnością nie jest produkowanie bohaterów. Człowiek powinien mieć zapewnioną elementarną szansę, żeby mógł być dobrym bez nadwyrężania karku.
Dodaj cytat