Króliki z Ravensbrück

Anna Ellory
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Książka Króliki z Ravensbrück
Książka Króliki z Ravensbrück
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

 Nadzieja nie umiera nigdy, nawet w czasach największego mroku.

Berlin, rok 1989. W dniach upadku muru wzniesionego pomiędzy Wschodem a Zachodem Miriam Winter opiekuje się swoim umierającym ojcem. Ciężko chory człowiek powtarza jedno imię: Frieda. To imię oraz obozowy numer, odkryty niespodziewanie na jego nadgarstku, pod paskiem zegarka, naprowadzają Miriam na trop strzeżonej od lat tajemnicy.
Szukając informacji na temat jego przeszłości, Miriam zagląda do szafy w pokoju matki. Wśród rzeczy po niej znajduje kobiecy pasiak, a w nim zaszyte dziesiątki listów pisanych przez tajemniczą Friedę do ojca Miriam, Heinricha. Listy te opowiadają o "królikach" z Ravensbrück, czyli więźniarkach poddawanych okrutnym eksperymentom medycznym, a słowa i zdania rozsiane wśród opisów ich cierpienia i poświęcenia układają się w historię miłości, którą Heinrich przez blisko pół wieku skrywał na dnie swojego serca.
 
Zainspirowana niezwykłym losem kobiet z hitlerowskiego obozu, Miriam postanawia zburzyć mury, którymi sama się otoczyła. Nadzieja bowiem nie umiera nigdy, nawet w czasach największego mroku. 
Data wydania: 2020-01-15
ISBN: 978-83-8169-221-2, 9788381692212
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 448
dodana przez: Justyna_K

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zapomnijcie o Heather Morris...

Styczeń to szaruga i smutek za oknami. Dla mnie czas bardzo dobry. Cicho, zimno, mogę spokojnie zaszyć się w domu. Ten miesiąc sprzyja również sięganiu po książki poruszające poważniejszą tematykę, które już źle jest mi czytać w późniejszym czasie. Przykład? Przypomnijcie sobie Michela Houellebecq'a i jego „Uległość” (w lutym czeka Was „Platforma”). Podobnie jest z literaturą faktu, ale tej będę trzymać się stale i regularnie (podziękujcie Mariuszowi Szczygłowi!). Teraz jednak powracam do literatury obozowej. Będzie to pierwsza tegoroczna recenzja we współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-k... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@Malpa
2020-02-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

To nie jest książka historyczna.  Ani żadna literatura obozowa. To historia pewnej miłości przeplatana opowieścią o obozie w Ravensbrück. Co mnie ujelo to fakt że autorka nie sili się na opowiadanie o życiu w obozie koncentracyjnym.  O tym wolno opowiadać tylko tym którzy tam byli. A jest ich coraz mniej,  dlatego coraz więcej będzie takiej obozowej beletrystyki.  Dobrze jeśli,  jak w przypadku Królików,  fakty podane przez autorów są faktami.  Za to duży plus.  Nie ma wiele o Ravensbrück ale to co jest jest zgodne z prawdą.  Ocena byłaby wyższa gdyby wątki współczesne zostały przez autorkę bardziej dopracowane.  

{}× 11 | link |
@fankath135
2020-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

 
Choć nikt nigdy o tym nie myśli, to i nasi rodzice byli kiedyś młodzi i mogliby opowiedzieć nam wiele zabawnych, wstydliwych, a czasem i tragicznych historii. Nie zaprzątamy sobie tym jednak głowy, bo dla nas istnieją jedynie w obecnej odsłonie. Miriam Winter po odejściu od męża opiekuje się swoim schorowanym ojcem; jej matka zmarła kilka lat wcześniej. Kobieta, zagłębiona w swoich własnych problemach początkowo nie zwraca uwagi na powtarzane przez ojca imię: Frieda. Dopiero gdy odkrywa na jego nadgarstku wytatuowany numer wie, że jest coś, o czym rodzice nigdy jej nie powiedzieli: któreś z nich (lub oboje) przebywało w obozie koncentracyjnym. Potwierdzeniem smutnej przeszłości staje się obozowy pasiak, który Miriam znajduje na dnie szafy matki; teraz jest niemal pewna, że to jej zmarła rodzicielka została zamknięta za więziennymi murami. A jednak gdy przesuwając dłonią po szorstkim materiale wyczuwa drobne wypukłości, po czym znajduje ukryte w więziennym ubraniu listy, już wie, że to nie matka przeżyła piekło na ziemi. Teraz tylko czas, aby odnaleźć odpowiedź na pytanie- kim jest Frieda, którą z takim zapamiętaniem wciąż woła ojciec... ?

Swego czasu miałam dość opowieści o tym, co przeżyli ludzie za murami obozów koncentracyjnych. Wiem, jak to brzmi, ale w liceum mieliśmy po prostu zbyt dużo na raz książek o tej tematyce, aż w końcu wszystkie fakty zlewały się ze sobą, a czytelnik nie czuł już żadnych emocji podczas...

{}× 1 | link |
@Bibliotecznie
2020-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

„Króliki z Ravensbrück” to powieść łącząca w sobie wydarzenia rozgrywające się współcześnie oraz te z czasów II wojny światowej. Kolejne rozdziały porządkują zarówno poszczególne wątki, jak i chronologię.   

Mieszkająca w Berlinie Miriam opiekuje się obłożnie chorym ojcem, Heinrichem. Kontakt z mężczyzną jest bardzo nikły, ale co jakiś czas uparcie powtarza on imię Frieda. Miriam próbuje dowiedzieć się, kim była nieznana jej kobieta. Kiedy przypadkowo odkrywa numer wytatuowany na nadgarstku ojca, jest zszokowana. Nie wiedziała, że ukochany tata miał cokolwiek wspólnego z koszmarem obozu koncentracyjnego. W poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące ją pytania, Miriam zagląda do szafy w pokoju matki. Znajduje tam kobiecy pasiak. Po bliższym przyjrzeniu się sukience, Miriam dostrzega jej niezwykłość. Ktoś zaszył w niej pisane przez Friedę listy, których adresatem jest Heinrich. Miriam postanawia poznać zapisaną drobnym maczkiem na skrawkach papieru historię „królików”, czyli więźniarek poddawanych bestialskim eksperymentom medycznym. Czas spędzany przy łóżku chorego Miriam wypełnia wspominaniem minionych chwil, a z czasem również głośną lekturą kolejnych listów. Jej celem staje się pomoc ojcu w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, które dręczyło go przez całe powojenne życie.

Wątek obozowy przeplata się z codziennością Miriam. Głównym problemem współczesnym jest relacja bohaterki z mężem i jej destrukcyjny wpływ na całe życie kobi...

{}× 1 | Komentarze (1) | link |
@BagatElka
2020-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane 2020 Posiadam 📚 Posiadam
@Amarisa
2020-01-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Historia ta pod żadnym względem nie jest ani łatwa, ani też przyjemna – gdyż każda z jej części sprawia, że odczuwamy ból i cierpienie, którego doświadczają jej bohaterowie, to zdecydowanie warta jest poznania. Aż trudno uwierzyć, iż jest to literacki debiut autorki. Wielu pisarzy mogłoby się od niej uczyć. Dlatego też polecam ją waszej uwadze. Obok takich tytułów nie można bowiem przejść obojętnie."

Cała recenzja: https://magicznyswiatksiazki.pl/kroliki-z-ravensbruck-anna-ellory/

{} | link |
@Skazananaksiazki
2020-01-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Cytaty z książki

O nie! Książka Króliki z Ravensbrück. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}