Krótka historia Ruchu

Petra Hulova
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Krótka historia Ruchu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Pytanie, które Rita zadała matce na spacerze, wskazując rączką billboard, brzmiało: „Mamo, dlaczego ta pani jest goła?”.
I dziś nikt już nie pamięta, czy pełne piersi upchnięte w ciasnym staniczku i pośladki w wyciętych figach były reklamą orzeszków ziemnych, masła ziołowego, salonu lakiernictwa samochodowego czy podręcznego ciśnieniomierza najnowszej generacji, wszyscy za to pamiętają pytanie małej dziewczynki. Krok milowy. Bo, jak później opowiadała sama Rita, właśnie wtedy przejrzała na oczy. A to z kolei doprowadziło do powstania Ruchu. Nadeszło przebudzenie z trwającego od dawien dawna głębokiego, poniżającego letargu. Symboliczny początek rewolucji.

W bliskiej przyszłości dochodzi do radykalnych zmian społecznych dzięki Ruchowi. To koniec reguł ciemnoczasu. Nastaje jasnoczas: zakazuje się myślenia o kobietach wyłącznie przez pryzmat ich wyglądu czy młodości ciała. Specjalne Instytucje poprawcze wychowują mężczyzn na światłych obywateli z penisem o wartości IQ powyżej 130!

Věra, pracownica Instytucji, uczestniczy w tej walce o lepszy świat. Oddana założeniom Ruchu, przeprowadza swoich klientów przez kolejne fazy terapii, która ma ich uodpornić na „absolutnie wszystko, co czyni z kobiety, z jakiejkolwiek części jej ciała, narzędzie do bezdusznego zaspokajania prymitywnej żądzy”. Działaczki muszą też użerać się z opozycją zwaną Gwardią Męskości i uświadamiać uparte kobiety, które nie chcą przyjąć faktu, że moda wyszła z mody, a makijaż to wstydliwy przeżytek. Pracy jest w bród...

Gorzka dystopia? Dowcipna prowokacja? Literatura zaangażowana? Zdecydujcie sami. Petra Hůlová, czeska specjalistka od literackich skandali i językowych wygibasów, jak zwykle zadbała o to, by nikomu podczas lektury nie było zbyt wygodnie.

Tytuł oryginalny: Stručné dějiny Hnutí
Data wydania: 2021-05-10
ISBN: 978-83-65707-41-3, 9788365707413
Wydawnictwo: Afera
Stron: 232
dodana przez: mewaczyta

Autor

Petra Hulova Petra Hulova
Urodzona w 1979 roku w Czechach
prozaiczka, absolwentka mongolistyki i kulturologii, jedna z najwybitniejszych autorek czeskich. Tłumaczona na wiele języków (m.in. angielski, niemiecki, włoski, francuski, szwedzki, węgierski). Laureatka wszystkich najważniejszych czeskich na...

Pozostałe książki:

Czas czerwonych gór Stacja tajga Krótka historia Ruchu Macocha Plastikowe M3, czyli czeska pornografia
Wszystkie książki Petra Hulova

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Krótka historia ruchu

17.05.2021

Weekend spędziłam z wywrotowczyniami z Instytucji Ruchu 😊 W swojej nowej książce Petra Hulova po raz kolejny udowadnia, że wie jak trzeba zamieść, żeby się kurzyło! Wymachuje tak skutecznie, że szybko dostrzegamy, iż ten przywodzący początkowo na myśl wizję z "Seksmisji" obrazek niewiele ma wspólnego ze swoją wesołą siostrą, nie, tutaj nie ma śmie... Recenzja książki Krótka historia Ruchu

PA
@Park2Read

Kobiety górą?

18.06.2021

No cóż... Smakowało nieco jak odgrzewane kotlety, jak XXI-wieczny miszmasz z Huxleyem, Atwood i "Seksmisją", chociaż sama idea nadobna😊. Hůlová raczy nas utopijną wizją świata, w którym nie piękno i ciało kobiety miernikiem jej wartości, a wnętrze; światem, w którym kobiety przestają być przedmiotem, opakowaniem, mięsem, materiałem, którego wartoś... Recenzja książki Krótka historia Ruchu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zetbasia27
2021-05-13
7 /10
Przeczytane

Petra Hulova to czeska specjalistka od literackich prowokacji i skandali. Tym razem także.
Niedaleka przyszłość. Kobiecy "Ruch" wziął sprawy w swoje ręce, wyrwał kobiety z letargu, wprowadził radykalne zmiany społeczne: jasnoczas zakazuje myślenia o kobietach przez pryzmat ich młodości i urody, kobieta nie jest już narzędziem do zaspokajania prymitywnej męskiej żądzy. Moda, makijaż, chęć podobania się to przeżytek. Operacje plastyczne to podziemie. Mężczyźni poddawani są wielofazowej resocjalizacji w zamkniętych Instytucjach, wszystko po to by w kobietach dostrzegali jedynie ich piękne wnętrze.
Vera jest aktywistką "Ruchu", całe życie poświęca pracy u podstaw, czyli wychowaniu mężczyzn. To ciężka i wyczerpująca praca.
Ta książka jest jak odpowiedź na "Vox" i "Opowieść Podręcznej" , pokazuje, że może być też tak, że to kobiety przejmą władzę i podporządkują sobie mężczyzn, nie biorąc pod uwagę ich zdania i nie przejmując się tym co mają do powiedzenia. Czy podoba mi się taka opcja? Nie, a jeszcze bardziej nie spodoba się panom 😊 Jestem za szeroko rozumianym równouprawnieniem, i kobiety i mężczyźni są światu potrzebni.
Czyta się dobrze, czasem jest śmiesznie, czasem niesmacznie, zawsze prowokująco. No i zmusza do myślenia, nie da się jej przeczytać i natychmiast zapomnieć. Polecam!

| link |
PA
@Park2Read
2021-05-17
7 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Krótka historia Ruchu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl