Książka się rozwija

Anna Świderkówna, Maria Nowicka
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka się rozwija
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Historia książki od starożytności: od najstarszej odkrytej książki egipskiej czy tabliczek z pismem klinowym, poprzez zwoje papirusowe aż po ukształtowanie formy książki najbardziej zbliżonej do jej postaci obecnej - kodeksu z pierwszych stuleci naszej ery. W pracy zostały opisane i zilustrowane najważniejsze i najciekawsze odkrycia archeologiczne z tej dziedziny, m.in. różne rodzaje pisma, wynalazek alfabetu, materiały piśmienne oraz sposoby i narzędzia zapisu. Autorki przedstawiają także księgozbiory najstarszych "zbieraczy” książek, nadworne i domowe biblioteki, którym poświęcono wiele lat badań naukowych.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-04-04984-0, 9788304049840
Wydawnictwo: Ossolineum
Serie: Książki o Książce, Strefa Arche
Stron: 208
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Anna Świderkówna Anna Świderkówna
Urodzona 5 grudnia 1925 roku w Polsce (Warszawa)
Anna Świderkówna, właśc. Anna Świderek, do lat 70. XX wieku publikowała pod tym nazwiskiem – polskahistoryk literatury, filolog klasyczny, papirolog, biblista, tłumacz; profesor Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzatorka wiedzy o antyku i Biblii. P...

Pozostałe książki:

Rozmowy o Biblii Rozmowy o Biblii Nowy Testament Hellada królów Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku Rozmowy o Biblii. Opowieści i przypowieści Rozmów o Biblii ciąg dalszy Siedem Kleopatr Bogowie zeszli z Olimpu. Chodzić po wodzie. Z Anną Świderkówną rozmawia Elżbieta Przybył Dzieje Grecji Historie nieznane Historii. Książka się rozwija Rzymska elegia miłosna Sekrety Biblii Szukanie Boga Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów Biblia a człowiek współczesny Biblia w świecie Greckim Bramy do Biblii Fedra Koń który trafił do historii Nie tylko o Biblii Niejedno imię miłość. Ostatni wywiad O przypowieściach, św. Pawle i apokalipsie Od bogów pogańskich do Boga żywego Pierwsi świadkowie: Pisma Ojców Apostolskich Poezje Prawie wszystko o Biblii Rozmowy o Biblii Narodziny judaizmu Rozmowy o Biblii komplet Rozmowy o Biblii. Prawo i prorocy Sens ksiąg biblijnych Sielanka grecka. Teokryt i mniejsi bukolicy Wielcy filozofowie 7 Solilokwia i inne dialogi o duszy Życie i świętość
Wszystkie książki Anna Świderkówna

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Książka się rozwija aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

KO
@komestor
2015-07-04

W 2008 roku w interesującej serii „Strefa Arche” Wydawnictwa Ossolineum ukazała się reedycja popularnonaukowego opracowania poświęconego książce w starożytności (pierwsze wydanie 1970) pióra Anny Świderkówny i Marii Nowickiej. Książeczka ta, napisana w niezwykle przystępny sposób (użyto w niej niewielu specjalistycznych terminów, a gdy już się pojawiają, zostają dokładnie wyjaśnione), barwnie opowiada o różnych formach książki antycznej i materiałach piśmienniczych (przy czym Autorki skupiają się głównie na papirusie i piśmie greckim), ich oprawach i zdobieniu. Mniej miejsca poświęcono tekstom i pismom, znacznie więcej natomiast archeologii, poszukiwaniom papirusowych zwojów oraz XIX- i XX-wiecznym odkryciom w tym zakresie. Ostatnia część książki dotyczy starożytnych bibliotek, księgarń i wydawców. Tekst wzbogacony został 91 ilustracjami, które ułatwiają zrozumienie i wyobrażenie sobie opisywanych zagadnień. Krótko mówiąc, znajdziecie tutaj wszystko, co chcielibyście wiedzieć o książce starożytnej, ale dotąd nie wiedzieliście, kogo zapytać. Osobom zainteresowanym tą problematyką polecam także znakomitą książkę Pawła Majewskiego "Pismo, tekst, literatura : praktyki piśmienne starożytnych Greków i matryca pamięci kulturowej Europejczyków", Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2013 (http://ohistorii.blogspot.com/2013/04/p-majewski-pismo-tekst-literatura.html).

| link |
@Klementynka
2021-07-02
8 /10
Przeczytane starożytność, archeologia

Cytaty z książki

O nie! Książka Książka się rozwija. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl