Księga mieczy

Rich Larson, Garth Nix ...
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Księga mieczy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Antologia premierowych opowiadań z gatunku epickiego fantasy – w tym Synowie smoka, nigdy dotąd nieopublikowane opowiadanie George'a R.R. Martina ze świata Gry o Tron!

Literatura fantasy stworzyła wielu niezapomnianych bohaterów, zaliczanych do najsławniejszych w całej literaturze: Conana Barbarzyńcę Roberta E. Howarda, Elryka z Melniboné Michaela Moorcocka, Fafryda i Szarego Kocura Fritza Leibera. Klasyczne postacie tego typu dały literaturze miecza i magii szaloną popularność i uczyniły
ją podstawą całego fantasy. Stały się też inspiracją dla nowego pokolenia pisarzy, tworzących własne ekstrawaganckie opowieści o magii i przygodach.
W Księdze mieczy¸ nowej antologii nigdy dotąd niepublikowanych opowiadań, Gardner Dozois, sławny redaktor i popularny pisarz, zgromadził utwory wielu gwiazd współczesnej literatury fantasy, często dziejące się w ich najpopularniejszych światach. George R. R. Martin, K. J. Parker, Robin Hobb, Scott Lynch, Ken Liu, C. J. Cherryh, Daniel Abraham, Lavie Tidhar, Ellen Kushner a także inni zabierają nas w fascynujące podróże do odległych królestw pełnych mrocznych czarów i niebezpiecznych przygód. Autorzy przedstawiają nam zdumiewającą grupę nieustraszonych wojowników i wojowniczek, którzy na każdym kroku stawiają czoło niebezpieczeństwom i śmierci, pomagając sobie odwagą, sprytem i ostrą stalą.
W Synach smoka George R.R. Martin zabiera nas do Westeros, by opowiedzieć nam o wydarzeniach, do których doszło na długo przed początkiem Gry o tron. To historia niefortunnej rywalizacji między synami Aegona I – Aenysem I i Maegorem I – która miała tragiczne i niebezpieczne skutki dla Siedmiu Królestw.

Colgridzka łamigłówka (The Colgrid Conundrum) - Rich Larson
Długi zimny trop (A Long, Cold Trail) - Garth Nix
Drwiąca wieża (The Mocking Tower) - Daniel Abraham
Dym złota jest chwałą (The Smoke of Gold Is Glory) - Scott Lynch
Hrunting (Hrunting) - Carolyn Janice Cherryh
Jestem przystojnym mężczyzną - rzekł Apollo Crow ("I Am a Handsome Man," said Apollo Crow) - Kate Elliott
Kiedy byłem rozbójnikiem (When I Was a Highwayman) - Ellen Kushner
Królewskie zło (The King's Evil) - Elizabeth Bear
Miecz jej ojca (Her Father's Sword) - Robin Hobb
Miecz przeznaczenia (The Sword of Destiny) - Matthew Hughes
Miecz Tyraste (The Sword Tyraste) - Cecelia Holland
Najlepszy wygrywa (The Best Man Wins) - K.J. Parker
Synowie Smoka (The Sons of the Dragon) - George R. R. Martin
Triumf cnoty (The Triumph of Virtue) - Walter Jon Williams
Ukryta Dziewczyna (The Hidden Girl) - Ken Liu
Wodospad (Waterfalling) - Lavie Tidhar
Tytuł oryginalny: The Book of Swords
Data wydania: 2018-04-03
ISBN: 978-83-8116-292-0, 9788381162920
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategorie: Fantastyka, Fantasy
Stron: 644

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Księga mieczy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@janusz.szewczyk
2021-11-21
5 /10
Przeczytane Posiadam 2020 PRZENIESIONE Antologie

Nie było jeszcze chyba takiej antologii fantasy, po lekturze której byłbym w pełni zadowolony. Dotyczy to zwłaszcza zbieranin opowiadań różnych autorek i autorów, które w zasadzie zawsze zawierają liczne teksty słabe. Może po prostu pora wreszcie uznać, ze pisanie opowiadań jest sztuką o wiele trudniejszą niż można by przypuszczać. Krótka forma wymaga od autorek i autorów dobrych pomysłów, żelaznej dyscypliny i umiejętności pokazania interesującej scenografii oraz intrygujących postaci z użyciem bardzo ograniczonych środków. Trudno w tej branży o sukces i większość wydawanych w Polsce antologii opowiadań fantasy wypełniona jest tekstami, o których zapomina się w kilkanaście minut po ich przeczytaniu. Nie inaczej jest w przypadku "Księgi mieczy". Poszczególne opowiadania w większości były przeciętne i nie zapadły mi w pamięć. Nie da się tez ukryć, że męczyłem się z ich lekturą przez prawie miesiąc i musiałem robić notatki, żeby nie zapomnieć treści.
Krótka charakterystyka poszczególnych opowiadań poniżej. Żeby było weselej, większość z nich nie miała nic wspólnego z motywem przewodnim i tytułem antologii, czyli mieczami.

Parker Najlepszy wygrywa
Smętne ględzenie o filozofii życiowej i pozbawiona większego sensu historyjka z licznymi niespójnościami.

Hobb Miecz jej ojca
Opowieść ze świata Bastarda Rycerskiego o niekonwencjonalnym zakończeniu i mało zrozumiałym przesłaniu, ale dało się przeczytać bez bólu.

Liu Ukryta dziewczyna
Ori...

| link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Fantastyka przeżywa ostatnio drugą młodość. Nie tylko powstają nowe zajmujące powieści, czy zbiory opowiadań, ale i wznawiane są dzieła pisarzy, którzy stali się już legendami gatunku.
Tym bardziej cieszy to kogoś, kto jak ja przekłada niemożliwe krainy nad inną literaturę. Owszem czytam różne gatunki, jednak do fantasy, czy jej naukowej siostry science fiction mam szczególną słabość. Ostatnio trafiłem na zbiór opowiadań, których treść można określić jako nowość, bowiem wcześniej nie było publikowane, a przynajmniej u nas. Ich redaktorem jest słynny wydawca i pisarz Gardner Dozois. Swoją drogą nigdy nie słyszałem o takim pisarzu, chociaż parę zbiorów opowiadań które redagował znam a nawet lubię. A co znajdziemy w zbiorze pod znaczącym tytułem”Księga mieczy”?

A no to co w fantastyce lubię najbardziej. Magii i miecza tu pod dostatkiem, a jednocześnie możemy się zapoznać z nowymi przygodami swoich ulubieńców. W moim przypadku będzie to Bastard i jego perypetie w pewnej wiosce. Autorką tego opowiadania jest oczywiście Robin Hobb.
Ale to nie jedyna gwiazda. C. J. Cherryh, czy R. R. Martin to kolejne tuzy tego gatunku. Wspomniany przeze mnie Martin wraca z nowym opowiadaniem, którego akcja rozgrywa się oczywiście w świecie Gry o tron. Opowiada ono historię dziejącą się znacznie wczesniej, co daje nam wyobrażenie jak ta kraina wyglądała tysiące lat wcześniej. Kolejny dobry znajomy to Garth Nix, który opowie nam historię pościgu za potężnym wrogiem. Trzeba go dopaść,...

| link |
@BagatElka
2019-11-13
5 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2019

Cytaty z książki

O nie! Książka Księga mieczy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl