Ku wolności

Sue Smethurst
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Ku wolności
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Epicka opowieść o odwadze, nadziei, człowieczeństwie i niezłomnej miłości.

Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana. - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

Prawdziwa historia Mindli i jej męża Kubusia Horowitza – artysty słynnego Cyrku Braci Staniewskich – napisana przez nagradzaną i uznaną autorkę oraz dziennikarkę, Sue Smethurst, której mąż jest wnukiem bohaterów tej historii.

Mindla, próbując odnaleźć męża, którego wybuch wojny zastał poza Warszawą, zostaje aresztowana przez Rosjan w Białymstoku, a jej syn trafia do sowieckiego sierocińca.

Kubuś, który tymczasem wrócił do stolicy, dowiaduje się od teścia o jej wyjeździe i, gdy Niemcy zamykają cyrk, wyrusza na wschód, by odnaleźć swoją rodzinę.

Zaczyna się droga przez mękę…

Autorka z niezwykłym pietyzmem opisuje gehennę podróży przez Związek Radziecki, Bliski Wschód i Afrykę do wymarzonej Australii. Ta absolutnie wyjątkowa, prawdziwa historia jest świadectwem tamtych potwornych czasów, a jednocześnie hołdem złożonym wszystkim tym, którym nie udało się przetrwać.

Tytuł oryginalny: The Freedom Circus
Data wydania: 2021-08-10
ISBN: 978-83-8188-315-3, 9788381883153
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Historia [Rebis]
Kategoria: Historia
Stron: 296
dodana przez: chudini0505

Autor

Sue Smethurst Sue Smethurst jest uznaną i nagradzaną autorką i dziennikarką, która od ponad dwudziestu lat pojawia się w mediach – w programach telewizyjnych, radiowych oraz w czasopismach. Obecnie jest redaktorką „The Australian Women’s Weekly”. Napisała również...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Każda historia musi zostać opowiedziana. Nawet ta pełna smutku, ale i nadziei.

10.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Warszawa, lata 30. Mindla pochodzi z wielodzietnej, tradycyjnej żydowskiej rodziny mieszkającej w Warszawie. Z powodu trudnej sytuacji rodziny, zmuszona zostaje do porzucenia nauki i znalezienia pracy. Zatrudnienie znajduje w garbarni. Kubuś Horowitz to klaun występujący w najsłynniejszym polskim cyrku - Cyrku Braci Staniewskich. Jest świetny w ... {} Recenzja książki Ku wolności

@m_mikos@m_mikos {}× 1

Ku wolności

17.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Czasem lubię się nad samą sobą poznęcać i sięgam po lektury, które wiem, że z pewnością wycisną ze mnie morze łez i po prostu będą dla mnie ciężkie. Nic jednak na to nie poradzę. Coś jest w literaturze wojennej, że chcę ją poznawać i chcę zgłębiać tę tematykę. Dlatego też oczywistym krokiem było dla mnie sięgnięcie po książkę Sue Smethurst. Czy Ku... {} Recenzja książki Ku wolności

Wzruszająca, przerażająca i pełna nadziei na lepsze życie

6.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Historia w książce rozpoczyna się w 1936 roku w Warszawie, gdzie poznajemy Mindlę oraz jej rodzinę. Młoda kobieta zauroczyła się w przystojnym mężczyźnie, który pracuje w cyrku, niestety nie do końca ten zawód spodobał się jej Ojcu. Ale po jakimś czasie Mindla i Kubuś biorą ślub oraz mają pięknego, małego synka. Niestety nie cieszą się zbyt długim... {} Recenzja książki Ku wolności

@kicia1914@kicia1914 {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@przyrodazksiazka
2021-09-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

,,Hitler zrobił wszystko, co tylko było w jego mocy, by zniszczyć egzystencję, historię i ducha całego narodu. W czasie drugiej wojny światowej hitlerowcy zamordowali sześć milionów Żydów- mężczyzn, kobiet i dzieci. To nie do pojęcia ".

Przed wami historia pewnej kobiety i jej rodziny, której dane było doświadczyć holocaustu. Wszystko spisane jest jej słowami z jej punktu widzenia. Sceny potrafią nami wstrząsnąć i zmrozić nawet najgorętsze serce. To historia o bólu, tęsknocie i warunkach, które wołały o pomstę do nieba. W tym całym niesprawiedliwym świeci poznamy młodziutką Mindlę, która pracuje w garbarni. Pewnego dnia poznaje przystojnego Kubusia, którego poślubia, lecz z uwagi na wybuch drugiej wojny światowej nie jest dane im zaznać szczęścia. Oboje byli Żydami i wyznawali te same zasady. Ich miłość była piękna, choć powstała z zupełnego przypadku. Po pierwszym spojrzeniu już przeczuwali, że uczucie, które pomiędzy nimi się zrodziło będzie trwać wiecznie. Niestety nic co piękne nie może w tej książce trwać wiecznie. Gdy tylko hitlerowcy wkroczyli do Warszawy ona nie namyślając się długo wyruszyła w podróż do ukochanego. Z dzieckiem na rękach została zaaresztowana przez Rosjan. Odebrali jej dziecko i umieścili w miejscu, które nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem. Od tej pory przepełniona bólem i strachem nie tylko o życie dziecka musi liczyć na czyjąś łaskę i niełaskę. W tych progach okruszek chleba jest na wagę złota.
Niezwykle burzliwie i bardzo dosa...

{}× 3 | link |
@sylwia923
2021-09-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

„Ku wolności” - Sue Smethurst

"Bogaci i biedni - wszyscy są w tej samej sytuacji. Nieważne ile masz pieniędzy. Nie kupisz za nie jedzenia, bo nie ma żadnego jedzenia, które można by kupić".

Mindla pochodzi z wielodzietnej, żydowskiej rodziny mieszkającej w Warszawie. Przez ciężką sytuację rodzinną, zostaje zmuszona do porzucenia szkoły i znalezienia pracy. Zatrudnienie znajduje w garbarni. Kubuś Horowitz występuję w najsławniejszym cyrku Braci Stankiewicz jako klaun. Nikt tak jak on nie potrafi rozbawić widowni, jest świetny w tym co robi.

Przypadkowe spotkanie zbliża ich do siebie. Obydwoje pochodzą z żydowskiej rodziny, w których to ojciec wybiera męża dla córki. Tu pomagały siostry Mindli, które robiły wszystko aby ojciec nie dowiedział się prawdy o potajemnych schadzkach. Przychodzi moment, że Kubuś otrzymuje aprobatę i żeni się ze swoją ukochaną. Ukochany musi wyjechać na objazdówkę z cyrkiem. Mindla zostaje w Warszawie, gdzie zaczynają się prześladowania Żydów przez Niemców
.
Za jakiś czas Mindla rodzi synka i postanawia wyruszyć na poszukiwania męża. Niestety los im nie sprzyja i mijają się w drodze. Niestety Kobieta zostaje aresztowana przez Rosjan a jej synek trafia do sierocińca. Tymczasem Kubuś wraca do stolicy. Jest załamany, że nie spotkał swojej rodziny. Gdy Niemcy zamykają cyrk, on kieruje się na wschód z zamiarem odnalezienia żony i syna. Jak potoczą się ich losy?

Jest to prawdziwa historia. Mąż autorki jest wnu...

{} | link |
@n.czyta
2021-09-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

II Wojna Światowa niewątpliwie spowodowała, że myślimy o niej jak o największym koszmarze w historii. Z dziesiątkowała wiele nacji, rozdzieliła wiele rodzin, a przede wszystkim zarówno Polska jak i inne kraje Europy Wschodniej do dzisiaj odczuwają jej skutki.

Jednak książka Ku wolności opowiada o Kubusiu i Mindli nie nastraja nas nostalgicznie, wręcz przeciwnie, daje nadziej, że zdarzały się też piękne i szczęśliwe historie.

Książka podzielona jest na trzy okresy czasowe. Przed wojną, w trakcie i po wojnie. Autorka, jako żona jednego z wnuków głównych bohaterów w sposób piękny opisuje ich uczucie i to jak walczyli o to, żeby być razem.

Kubuś Horowitz był jednym z artystów Cyrku Braci Staniewskich, zaś Mindla pracowała w garbarni w Warszawie. To w stolicy Polski ich miłość całkowicie przypadkowo rozkwitła. Oboje pochodzili z żydowskich rodzin, gdzie to ojciec wybierał męża dla córki. Jednak dzięki siostrom Mindli, Kubuś otrzymał aprobatę głowy rodziny i poślubił swoją ukochaną. Przez wojnę o mały włos by siebie nie stracili. Ale także i w tym przypadku los był dla nich łaskawy.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że los ich nie oszczędzał, ich życie w trakcie wojny nie było ani łatwe, ani kolorowe. Na szczęście znaleźli złoty środek na to wszystko, a dzięki nietypowej pracy Kubusia mogli uciec od Holocaustu i całej tej wrogości przeciwko żydom.

Książkę o dziwo nie czytało się ciężko, jak na tematykę, której dotyka. Dziękuję Dom Wydawniczy ...

{} | link |
@mamazonakobieta
2021-09-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Mindli i Kubuś od razu wpadli sobie w oko. Początkowo potajemnie się spotykali dzięki pomocy sióstr Mindli, aż w końcu wzięli ślub i doczekali się dziecka. On pracował w cyrku, jeżdżąc po kraju, ona zostawała wtedy w domu rodzinnym z synkiem. Kiedy wybuchła wojna byli daleko od siebie, jednak oboje wierzyli, że jeszcze się spotkają. Strach, ból, upokorzenia, ucieczki, więzienie, strata bliskich – to tylko niewielka część tego, co musieli przejść.

Historia jest prawdziwa, napisana na podstawie wspomnień Mindli. To historia o bólu, strachu, niesprawiedliwości, ale również wierze, nadziei, miłości i niezwykłej sile charakteru, która pozwoliła przetrwać tak wiele. Tę książkę czyta się z łzami w oczach i niedowierzaniem czytając o tym, co jedni ludzie potrafili zrobić innym. To jedna z tych historii, o której pamięta się długi czas, którą przeżywa się jeszcze długo po przeczytaniu ostatniej strony.

Moim zdaniem warto sięgać po takie książki, aby poznać historie ludzi, którzy przeżyli wojnę i to, co wtedy się działo. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/09/dom-wydawniczy-rebis-ksiazka-pt-ku.html

{} | link |
@Natalia_Swietonowska
2021-10-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam Recenzenckie
@kicia1914
2021-09-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@m_mikos
2021-08-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Inne

Cytaty z książki

O nie! Książka Ku wolności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl