Lady L.

Romain Gary
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Lady L.
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsze polskie wydanie książki wybitnego francuskiego pisarza.

Kiedy lady Diane L. dowiaduje się, że jej letni pawilon ma zostać zrównany z ziemią, postanawia do tego nie dopuścić. Ta osiemdziesięcioletnia wdowa po angielskim arystokracie, traktowana przez otoczenie niczym dobro narodowe, skrywa wiele sekretów, które mogą zniszczyć wizerunek eleganckiej starszej pani. Po latach milczenia postanawia otworzyć się przed wiernym towarzyszem - podczas przechadzki opowiada mu swoją szokującą historię.
Kim naprawdę była? Jak wyglądało jej życie? I, co najważniejsze, kogo tak naprawdę w tym życiu kochała? Odpowiedzi na te pytania kryją się w "Lady L." - słodko-gorzkiej opowieści o wielkich namiętnościach.
Data wydania: 2022-05-17
ISBN: 978-83-8295-028-1, 9788382950281
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 256
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Romain Gary Romain Gary
Urodzony 21 maja 1914 roku na Litwie (Wilno)
Właściwie Romain Kacev Prozaik francuski urodzony w Wilnie; syn Francuzki i Rosjanina; od 14. roku życia przebywał we Francji, ale w swej pierwszej powieści L'Education européene (1945, Wychowanie europejskie) dał wyraz żywej pamięci o Polsce, grote...

Pozostałe książki:

Lęki króla Salomona Życie przed sobą Biały pies Czarodzieje Obietnica poranka
Wszystkie książki Romain Gary

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Lady L.? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2022-09-19
7 /10
Przeczytane

Nawet wielkie damy mają przysłowiowe trupy w szafie. Choć powieść oceniam pozytywnie - nie tylko za rozwinięcie podjętego tematu, ale i za sam pomysł, to niektóre opisy trochę mi się dłużyły.

× 10 | link |
@mewaczyta
2022-05-28
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Lady L. to dama szanowana w towarzystwie i traktowana jako dobro narodowe. Podziwiana za wygląd i wychwalana za historię rodziny. Jej dzieci zaszły daleko, wnuki mają przed sobą wielkie perspektywy, a ona sama najwyraźniej osiągnęła wszystko, co osiągnąć mogła. Ale co jeśli jej całe życie jest kłamstwem? Jeśli opowieści o bohaterskich przodkach zostały zmyślone, a zachowania godnego dobrze urodzonej kobiety uczyła się w niestandardowych warunkach? Kim tak naprawdę była i jak faktycznie wyglądało jej życie? Mając osiemdziesiąt lat gotowa jest w końcu to zdradzić, nawet jeśli jej opowieść trudna jest do uwierzenia. Jeśli burzy obraz, nad którym tyle lat pracowała i może wręcz budzić niesmak. Z typowym sobie wdziękiem i czarnym humorem otwiera się przed swoim towarzyszem, a wraz z nim czytelnik przedziera się przez tę opowieść z szeroko otwartymi w geście zdziwienia oczami.

Romain Gary tworzy powieść po trosze miłosną, po trosze polityczną. Jest w niej Annette, która zakochuje się w Armandzie oraz Armand, który zakochuje się w idei. Są arystokraci, anarchiści i mniejsi oraz więksi przestępcy. Są buntownicy o czystych sercach oraz ludzie, którzy po prostu lubią chaos.

Całość napisana została zgrabnie, z ciętym humorem. Bohaterowie są barwni, a wydarzenia lubią zaskakiwać. Tworzy to powieść dobrą, miłą w lekturze, choć niestety akurat mnie nie zachwycającą, a jedynie budzącą sympatię. Słyszałam wiele dobrego o autorze i chyba nareszcie rozumiem, skąd wzięło ...

× 6 | link |

Cytaty z książki

“To, co nosi pom­pa­tycz­ną nazwę „sza­cow­ne­go wieku”, każe żyć w at­mos­fe­rze pro­stac­twa, którą każda ozna­ka sza­cun­ku tylko pod­kre­śla: przy­no­szą ci laskę, choć o nią nie pro­si­łaś...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl