Życie przed sobą

Romain Gary
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Życie przed sobą
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Na Belleville'u, w szemranej ,,kolorowej" dzielnicy Paryża, gdzie trudno spotkać autochtonicznych Francuzów, na szóstym piętrze bez windy mieszka Momo, dziecko ulicy. Wychowuje go pani Roza, stara Żydówka cudem uratowana z Auschwitz. Jest brzydka, łysa i schorowana, dawniej radziła sobie jako uliczna prostytutka, obecnie prowadzi nielegalną ochronkę dla dzieci. Na pocieszenie trzyma pod łóżkiem portret pana Hitlera. Pewnego dnia Momo zamierza pojechać do cudnej Nicei, którą zna tylko z opowieści, i napisać ?Nędzników" jak pan Wiktor Hugo, wszak po to właśnie ma całe życie przed sobą. Tymczasem jednak musi zająć się schorowaną panią Rozą, a z nią jest coraz gorzej... Powieść Romain'a Gary'ego, opublikowana pierwotnie pod pseudonimem Émile Ajar, to hymn na cześć miłości i człowieczeństwa. Od samego początku okrzyknięto ją arcydziełem, a autorowi przyznano prestiżową nagrodę Goncourtów. Została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i sprzedana w wielu milionach egzemplarzy. Oddajemy ją do rąk polskich Czytelników w nowym, znakomitym przekładzie Krystyny i Krzysztofa Pruskich. Interpretacja - Roma Gąsiorowska 1 CD mp3 Czas nagrania: 7 godz 13 min.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-919190-6-4, 9788391919064
Wydawnictwo: CYKLADY
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Romain Gary Romain Gary
Urodzony 21 maja 1914 roku na Litwie (Wilno)
Właściwie Romain Kacev Prozaik francuski urodzony w Wilnie; syn Francuzki i Rosjanina; od 14. roku życia przebywał we Francji, ale w swej pierwszej powieści L'Education européene (1945, Wychowanie europejskie) dał wyraz żywej pamięci o Polsce, grote...

Pozostałe książki:

Lęki króla Salomona Biały pies Czarodzieje Lady L. Obietnica poranka
Wszystkie książki Romain Gary

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Życie bez miłości jest niemożliwe

WYBÓR REDAKCJI
3.07.2020

Książka jest opowieścią Momo, inteligentnego i wrażliwego arabskiego chłopca, sieroty, który jest wychowywany przez panią Rozę, starą, otyłą i schorowaną żydówkę. Pani Roza przeżyła Auschwitz i ciągle się boi kolejnej deportacji, do tego stopnia, że ma sekretną kryjówkę w piwnicy, do której schodzi w chwilach niebezpieczeństwa. A zarabia na życie ... Recenzja książki Życie przed sobą

@almos@almos × 20

Nic nie jest czarne ani białe

30.06.2011

Chcesz poznać dziecko, które nie ma wieku, jest wychowywane przez starą kurwę, marzy o lepszym życiu to sięgnij koniecznie po" Życie przed sobą". Niewątpliwie najlepszą rekomendacją do książki jest fakt, iż jej autor napisał ją pod pseudonimem i dzięki temu po raz drugi w życiu otrzymał prestiżową Nagrodę Goncourtów, a p... Recenzja książki Życie przed sobą

@Mila27@Mila27 × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2021-07-16
10 /10
Przeczytane

Niewielkiej objętości książeczka złapała mnie za gardło na samym początku czytania i nie wypuściła aż do końca...
Miłość, tolerancja, wielokulturowość... Dużo, dużo emocji nas atakuje. Płacz, śmiech, smutek, radość. Bardzo ważna książka.

× 18 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2021-01-25
10 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

'' Nie wiem czemu się tak do niego uprzedziłem, chyba dlatego że miałem już dziewięć czy dziesięć lat z hakiem i musiałem kogoś nie znosić, jak wszyscy ''

Książka na pewno nietuzinkowa i nie pospolita . W dodatku z mocnym polskim akcentem, w osobie pani Rozy starej Żydówki cudem ocalałej z Auschwitz . Pani Roza ma sześćdziesiąt pięć lat jest gruba, niemal całkiem łysa i schorowana. Mieszka na szóstym piętrze starej kamienicy bez windy, w Belleville, dzielnicy Paryża, gdzie spotkać prawdziwego Francuza, to cud. Za to wszelkich innych narodowości i kolorów skóry, bez liku.

Stara Żydówka kiedyś ''radziła'' sobie jak każda inna kur...wa, teraz pomaga swoim młodszym koleżankom po fachu '' przechowując '' ich dzieci . Jednym z takich ''niefortunnie urodzonych dzieci'', jest Mahomet , Momo, jak sam o sobie mówi, który jest narratorem tej opowieści. Momo ma dziesięć lat i bardzo chciałby dowiedzieć się czegoś o swoich rodzicach, bardzo tęskni za matką, jednak nie ma skąd się dowiedzieć, konstatuje więc ''Jedyna rzecz której byłem pewien to to że moja matka była kobietą , inaczej się nie da'' . To raczej niewiele jak na informacje o zdawałoby się najbliższej dziecku osobie jaką niewątpliwie powinna być matka.

Książka jest rewelacyjna. Wprost powala i przytłacza celnością spostrzeżeń, gorzko prawdziwymi komentarzami wypowiadanymi przez Momo. Właściwie to aż nie wiem co powiedzieć, pod tak dużym wrażeniem jestem. Moja opinia powinna składać się z samych c...

× 10 | Komentarze (2) | link |
@Anjanka
2022-03-05
9 /10
Przeczytane ✅Literatura obyczajowa, romans.

"Starzy mają taką samą wartość jak wszyscy, nawet jak się zmniejszają. Czują tak samo jak wy i ja i czasami nawet jeszcze bardziej przez to cierpią, bo już nie mogą sobie dać rady. Atakuje ich natura, która potrafi być wstrętna małpa i wykańcza ich na wolnym ogniu".

Pozycja wobec której nie można przejść obojętnie, choć ja z pewnością bym przeszła, gdyby nie rekomendacja jednego z moich znajomych, któremu bardzo dziękuję za ową rekomendację oraz za przesłanie mi owego egzemplarza.

To pełna humoru ale też i smutku historia chłopca, spędzającego swoje dzieciństwo w nielegalnym przytułku dla sierot, prowadzonym przez Panią Różę, prostytutkę- emerytkę z którą nawiązuje cudowne relacje.
Przemyślenia tego 10- letniego, nad wyraz dojrzałego jak na swój wiek chłopca bardzo poruszają ale też bawią do rozpuku, zwłaszcza w momentach kiedy operuje on słowami, których sam jeszcze do końca nie rozumie. Wychodzi z tego iście komiczna sprawa i naprawdę ciężko się wtedy nie roześmiać.

Jedna z tych lektur, które są wyjątkowo proste w odbiorze ale też trudne emocjonalnie i pomimo, że pierwodruk został wydany w 1975 roku, wciąż ma wydźwięk uniwersalny....

Cenna lektura..
× 10 | link |
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Posiadam

Moja dobra znajoma, poproszona o polecenie książki na poprawę nastroju i dającej nadzieję, powiedziała: najlepsze do czytania w tym celu są smutne książki, dramaty, a nie komediowe historyjki.

"Życie przed sobą" wbrew opowiadanej przez siebie fabule jest optymistyczne. Nie dość, że akcja dzieje się w raczej biednej paryskiej dzielnicy, zamieszkanej przez imigrantów, ludzi z fałszywymi papierami, "strączycieli" i prostytutki, to historia nie ma happy endu.

Bohaterem i narratorem jest Momo (skądinąd polecam książkę o tytule "Momo", niby dla dzieci, ale tylko niby), chłopak wychowywany przez starą i monstrualnie grubą panią Rozę, żydówkę po Auschwitz, dziecko prostytutki (pardon: kobiety radzącej sobie dupą). Z jego perspektywy obserwujemy wydarzenia, postępującą chorobę pani Rozy i próby udzielenia jej pomocy przez okoliczną społeczność. Teoretycznie jest smutno ale opowieść snuta przez Momo jest dziecięco-dorosłą mieszanką językową co daje komiczny efekt. Nie spodziewajcie się jednak, że boki będziecie zrywać. To słodko-gorzki kawałek bardzo przyzwoitej literatury.

Dziękuję moim znajomym za polecenie, inaczej nie wzięłabym do ręki tej książki.

× 1 | link |
@Goszka
2012-10-07
10 /10
Przeczytane

Perła. Przepiękna książka o chłopcu bardzo dojrzałym jak na swój wiek i jego opiekunce, która zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Żyją w świecie dziwek, alfonsów, narkomanów i oszustów. Powieść napisana jest z perspektywy dziecka - i trzeba zaznaczyć, że po mistrzowsku, bo autor nie bał używać się ostrych słów. Można przy niej przebrnąć przez całą gamę uczuć, z których jednak najbardziej uderza wzruszenie i smutek. Ciężka, skłaniająca do refleksji nad starością proza została doceniona, ponieważ jej autor (ukrywający się pod pseudonimem Emile Ajar) Romain Gary otrzymał po raz drugi prestiżową nagrodę Goncourt. Zdecydowanie polecam.

| link |
@mirmen
2022-01-09
8 /10
Przeczytane
@almos
2020-07-03
9 /10
Przeczytane audiobook literatura piękna
@boopoland
2010-06-08
3 /10
@Mila27
2011-06-14
10 /10
świat oczami dziecka różne rodzaje miłości
@tsantsara
2019-11-28
7 /10
Przeczytane Literatura francuska
@oliwa
2021-01-29
9 /10
Przeczytane
@izusr
2011-04-22
8 /10
Przeczytane
@gosiaw
2010-05-12
10 /10
Przeczytane
MR
2008-08-19
10 /10
Przeczytane
@tortoise84
2008-07-21
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Mnie tam na szczęściu specjalnie nie zależy, jeszcze wolę życie. ”
× 1
#
“(...) ludzie zawsze są dużo lepsi dla psów niż dla ludzi, którym nie wolno dać umrzeć bez cierpienia.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl